Prasówka – Kwiecień 2013


2 maja 2013 / Mr.Mr


Weekend majowy nie rozpieszcza słoneczną pogodą, więc pewnie więcej z Was spędza czas przed komputerem niż na majówkach. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie przedstawić nową formułę naszej prasówki na webroad.pl. Otóż teraz będziemy publikować jeden wpis miesięczne z najciekawszymi artykułami z mijającego miesiąca. W ten sposób będziecie mieć okazję do zapoznania się z większą dawką ciekawostek niż dotychczas. Nie pozostaje mi nic jak tylko gorąco zachęcić do lektury.

Social buttons vs. prywatność odwiedzających Twoją stronę www

Problemem sieci jest niestety to, że jesteśmy w niej co raz bardziej śledzeni. Najbardziej banalnym przykładem są guziki do dzielenia się treścią na stronach społecznościowych. O ile nie stosujemy oddzielnych sposobów na blokowanie niechcianego podglądu naszej aktywności, to po wejściu na stronę, która "social buttons" zaczniemy być namierzani. Łatwo się domyślić, że dzieję się tak praktycznie wszędzie bo praktycznie wszędzie są takie guziki. Dlatego właśnie powstał specjlany plugin jQuery, który pomaga nam zachować prywatność w sieci. Myślę, że każdy właściciel strony www udostępniającej możliwość lajkowania i szerowania powinien zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Protokół Open Graph i jego znaczenia dla naszej witryny

Open Graph to ciągle nowość dla wielu osób, ale raczej kwestią czasu jest aż wiedza na jego temat stanie się standardem. Wynika to przede wszystkim z dużej roli Facebook’a w pozycjonowaniu witryn i marketingu online. Dlatego jeśli jeszcze nie wiesz o co chodzi – zacznij czytać.

Użyteczność zdjęć i jej ewaluacja

Wiele się mówi o user experience i usability. Jednak jakoś nie spotkałem się z wieloma materiałami, w których poświęcono by czas żeby przyjrzeć się kwestii użyteczności zdjęć zamieszczanych na stronach. Wydaje się że materiałów na ten temat powinno być mnóstwo na branżowych blogach, w końcu cały e-commerce "zdjęciami stoi", ale jakoś wcal nie "potykamy się" o kolejne artykuły na temat tego jak dopierać odpowiednie zdjęcia. Dlatego tym bardziej polecam ten artykuł.

Budowa arkuszy stylów – dobre praktyki

Ilu webmasterów tyle opinii o tym jak powinien wyglądać dobry arkusz stylów. Pewnie nikt nigdy nie wymyśli takich wskazówek, które wszyscy uznają za jedynie słuszne, ale zawsze warto być na bieżąco z tego typu publikacjami. W końcu świat Internetu nie stoi w miejscu i zaległości w tej dziedzinie mogą mieć przykre konsekwencje. Poza tym kto wie – może akurat traficie na tej jeden, jedyny w swoim rodzaju artykuł, który absolutnie przypadnie Wam do gustu? :)

Responsive design z pomoca technologii serwerowych

Projektowanie witryn tworzonych w technice responsywnej nie jest łatwe szczególnie, że często trafiamy na ścianę. Ścianą tą jest treść. Deklaracja "display:none" nie jest kluczem do tworzenia stron responsywnych, a niestety na mniejszych rozdzielczościach często musimy sobie radzić z ograniczeniami. Co możemy więc zrobić, że obejść te ograniczenia? Użyjmy możliwości naszego serwera!

Webdesigner biznesmen

Nawet jeśli jesteś freelancerem pracującym na własny rachunek to już prowadzisz swój mały sieciowy biznes. Stąd jesteś biznesmenem (czy Ci się to podoba czy nie). Jako przedsiębioraca staniesz przed wieloma wyzwaniami związanymi z codziennymi decyzjami mogącymi rzutować na Twoich przyszłych losach. Najlepiej więc nie popełniać błędów, a błędów nie popełniają Ci, którzy uczą się na cudzych błędach :) I właśnie dlatego powinieneś rzucić okiem na ten felieton.

Warunkowe nazwy klasy rodzeństwa dla IE

Wszyscy już czekamy na czasy kiedy sztuczki i kruczki związan z przeglądarką IE staną się jedynie wspomnieniem. Niestety czasami nadal musimy sięgać do obejść i tzw. haków ponieważ IE7 i IE8 nadal "czają się" w dziczy. Podany artykuł przedstawia dość ciekawy sposób na radzenie sobie z problemami IE przez wykorzystanie odpowiedniej konstrukcji selektorów i warunkowych znaczników IE. Jeśli nadal masz klientów wymagających kompatybilności z przeglądarkami typu IE7 koniecznie przeczytaj.

Dostępność stron internetowych. Dlaczego warto?

Twoja witryna jest łatwo dostępna dla osób niepełnosprawnych? Jesteś pewien? Może warto to sprawdzić? Ten krótki artykuł daje nam szybki pogląd na to, że najprawdopodobniej witryna, która teraz tworzysz/posiadasz/prowadzisz wcale nie jest łatwa w użytkowniu dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub wzrokowymi. A szkoda bo na prawdę łatwo jest zrobić kilka rzeczy, które sprawią, że innym będzie z Twoją stroną łatwiej współpracować.

CSS Overflow Module Level 3 – Editor’s Draft

Wprawdzie to dopiero editor’s draft, ale chyba w ramach bycia na bieżąco z nowinkami, warto już teraz zainteresować się tym co prawdopodobnie stanie się przyszłością.

Architektura informacji dla zielonych

Co sprawia, że serwis internetowy to nie tylko zlepek informacji, które współistnieją pod tą samą domeną? Struktura. Otóż to. Niestety jest to nadal jedna z tych dziedzin projektowania, która pozostaje tak na prawdę w zasięgu wzroku wysokobudżetowych projektów dla bardzo dużych firm (nie zawsze zresztą). A o architekturę informacji trzeba dbać zawsze. Nawet jeśli masz mały sklep online możesz spróbować zwiększyć konwersję sięgając po ekspercką wiedzę z zakresu AI.

Rozdzielenie CSS od HTML

Jeśli siedzisz w tym biznesie to pewnie słyszałeś o czymś takim jak SMACSS. Jeśli nie to dobrze, że dowiedziałeś się o tym teraz (lepiej późno niż wcale :P ). W gruncie rzeczy chodzi tutaj o pewien sposób do tworzenia HTML’a i CSS’ów naszej strony. Znowu nie mamy tu do czynienia z jakąś receptą na wszystko, która jest rozwiązaniem wszystkim problemów, ale wydaje mi się, że zagłębienie się w uzasadnienie dla takiego pisania kodu stron www daje dość ciekawą persperspektywę. Kto wie, może po przeczytaniu powyższego artykułu zgłębisz SMACSS i zmienisz coś w swoim trybie pracy?

"Nowy" silnik webkit i jego konsekwencje

Obranie przez google odrębnej ścieżki rozwoju dla silnika webkit to nielada wydarzenie w świecie przeglądarek. Pewnie jest ono nawet bardziej przełomowe i będzie miało dalej idące konsekwencje niż przejście Opery na webkit. Jednak co to oznacza dla nas, twórców stron internetowych? Jak może (będzie?) wyglądał nasz świat?

Zmień podejście do Photoshopa

Bardzo ciekawy artykuł o tym jak ludzie często przesadzają. Co więcej autor wyciąga podobne wnioski jak my w artykule Projektowanie w przeglądarce – nowy sposób na lepsze strony? Może rzeczywiście jest tutaj coś na rzeczy? Nie da się ukryć, że branża jest raczej zdominowana przez podejście "photoshopowe".

Newsy

A teraz kilka ciekawych newsów z kwietnia 2013.

Firefox – lepsze zabezpieczenia prywatności

Taki szybki news o nowych zabezpieczeniach prywatności w przeglądarce Firefox.

Persona – problem haseł zniknie?

Testował ktoś? ;)

Przyszłość komunikacji w Internecie

Fakt, że wszystkie newsy dotyczą projektów fundacji Mozilla jest przypadkiem :)

A na koniec jeszcze bardzo ciekawy tutorial: Stylowanie elementów formularzy – smacznego!

Zdjęcie: Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net



3 odpowiedzi na “Prasówka – Kwiecień 2013”

  1. MiękkiStefan pisze:

    „Protokuł”…ciekawe, ciekawe ;) Artykuły również.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.