Akeeba Backup w Joomla! 3 – przenieś swoją witrynę


27 kwietnia 2013 / Michał Kortas


Narzędzie, jakim jest Akeeba Backup, zostało w zamyśle przygotowane po to, aby zabezpieczyć witrynę opartą na systemie Joomla! przed jej utratą. Tak jest i do teraz, jednak wiele osób przekonało się, że można je wykorzystać w inny sposób, a mianowicie do przenoszenia naszej witryny na inny serwer (lub do innej lokalizacji). Oczywiście cały proces przenoszenia witryny możemy przeprowadzić ręcznie, jednak musimy przy tym pamiętać o zmianie kilkunastu parametrów, którymi nie musimy się martwić, kiedy skorzystamy właśnie z pomocy Akeeba Backup.

Pobieranie i instalacja rozszerzenia

Wszystko sprowadza się do pobrania Akeeba Backup ze strony www.akeebabackup.com. Najlepiej jest wybrać ostatnią stabilną wersję, gdyż unikniemy dzięki temu niechcianych błędów, które zostały wyeliminowane podczas kolejnych wydań.

Przechodzimy do zaplecza witryny i za pomocą instalatora wgrywamy przed momentem pobrane narzędzie.

Kiedy zielony komunikat poinformuje nas o poprawnym przebiegu procesu, możemy już zacząć korzystać z Akeeba Backup na swojej witrynie z Joomla! 3. W tym celu wybierzmy odpowiednią pozycję w menu głównym zaplecza.

Przy pierwszym uruchomieniu, system poprosi nas o akceptacje wszelkich regulaminów i warunków korzystania z rozszerzenia. Zaznaczmy wszystkie pozycje i przejdźmy dalej.

Uruchomił się proces inicjalizacji ustawień. Poczekajmy na jego ukończenie.

Przed pierwszym wykonaniem kopii bezpieczeństwa, warto przyjrzeć się ustawieniom Akeeba Backup. Te domyśle jednak w zupełności nam wystarczą. Tak czy inaczej zmian możemy dokonać po kliknięciu odpowiedniego przycisku.

Tworzymy backup witryny

Przejdźmy jeszcze raz na pulpit narzędzia Akeeba Backup (w menu Komponenty). Najważniejsze dla nas przyciski to: "Backup Now", który uruchomi proces tworzenia kopii zapasowej oraz "Manage Backups", zawierający aktualną listę dostępnych plików kopii. 

W pierwszej kolejności utworzymy nowy plik bezpieczeństwa, dlatego kliknijmy przycisk "Backup Now" po raz pierwszy.

A także "Backup Now!" po raz drugi.

Tym razem poczekamy trochę dłużej, ale o ogólnym postępie będziemy na bieżąco informowani.

Po ukończonym przygotowywaniu archiwum, przejdźmy do "Magage Backups".

Na liście, po prawej stronie każdej pozycji se stetusem "OK", znajduje się przycisk umożliwiający pobranie kopii witryny. Możemy ściągnąć ją sobie już teraz na dysk lokalny naszego komputera.

Przenoszenie i instalacja

Kiedy plik z rozszerzeniem .jpa (lub innym, jeśli zmienialiśmy to w ustawieniach) mamy już u siebie, możemy umieścić go w katalogu docelowym, do którego chcemy przenieśc naszą stronę.

Dodatkowo będziemy potrzebować jeszcze pliku kickstart.php, którego zdobędziemy po pobraniu i rozpakowaniu archiwum ze strony www.akeebabackup.com. Ten plik również wgrywamy do tej samej lokalizacji.

Teraz pozostaje nam uruchomić plik Kickstart. W przeglądarce podajemy bezpośredni adres do niego.

Klikamy na przycisk "START", który rozpocznie rozpakowywanie plików na serwerze.

Kiedy to nastąpi, powinniśmy uruchomić instalator.

Wygląda on bardzo podobnie do tego, który oryginalnie znajduje się w Joomla! 3. PRzechodzimy przez wszystkie jego kroki, pamiętając o tym, że w jednym z nich musimy podać poprawne, nowe dane dostępowe do bazy danych MySQL.

Kiedy już przebrnęliśmy przez te kilka szybkich kroków, w poprzednio otwartej karcie przeglądarki pojawił się przycisk "Clean Up". Kliknijmy go, aby usunąć pozostałości po procesie instalacji.

Nasza witryna została poprawnie skopiowana i przeniesiona.



Jedna odpowiedź do “Akeeba Backup w Joomla! 3 – przenieś swoją witrynę”

  1. Andrzej pisze:

    Witaj,
    czytam Twojej redakcji materiały pasjami, i za razem dziękuję Ci za ich tworzenie – są bardzo przydatne, choć nie zawsze rozwiązują napotykane przeze mnie problemy w mojej zabawie w tworzeniem witryn, nie mniej są bardzo przydatne.

    – mam małą uwagę – wkradł się błąd tutaj: „Magage Backups” > Manage wydaje mi się poprawną formą :)
    – druga sprawa – natknąłem się na problem migracji joomla z 1.5.x do 'najlepiej’ najnowszej wersji serii 3.x – i tu pojawia się wiele pytań i dylematów – czy robić bezpośrednią migrację od razu do trójki czy też przejść pośrednio przez 2.5.x ? czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę – tak wiem o tym, że nie wszystkie rozszerzenia się już doczekały wersji pod j3.x, ale czy są jeszcze jakieś inne aspekty, o których powinien wiedzieć laik? – jak dla mnie fajnie byłoby przeczytać dość szczegółowy materiał o tym problemie – bo pewnie nie jestem jedyną osobą stojącą przed takim wyzwaniem – z góry dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.