InnePromowanySEO i e-marketing

Przekierowanie 301 – jedna strona, wiele domen

Czym jest i jak działa przekierowanie 301? Do czego może być Ci potrzebne?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy postanowiłeś zmienić domenę na nową. Powodów może być wiele. Zdobyłeś nową, krótszą nazwę lub po prostu znalazłeś coś bardziej dopasowanego do profilu witryny. Niestety na obecny adres kieruje już wiele odnośników w Internecie, a Ty poświęciłeś całkiem spory budżet na usługi pozycjonerskie.

Jak zatem sprawić, aby cała zgromadzona siła starej domeny sprawnie przeszła na nową, bez większej utraty mocy i duplikowania treści – tak bardzo nielubianego przez Google? Własnie w tym celu możesz wykorzystać plik .htaccess i przekierowanie 301.

301 – Moved Permanently (Trwale przeniesiony) – żądany zasób zmienił swój URI i w przyszłości zasób powinien być szukany pod wskazanym nowym adresem

Przekierowanie 301 na nową domenę

Techniczne wykonanie takiego przekierowania nie jest skomplikowane. Na serwerze, w głównym katalogu witryny stwórz plik .htaccess, oraz wypełnij go następującą treścią:

RewriteEngine On 
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staryadres.pl$ 
RewriteRule ^(.*) http://nowyadres.pl/$1 [QSA,L,R=301]

Zabieg ten pozwoli na przekierowywanie adresu www.staryadres.pl/artykul/123/ na adres www.nowyadres.pl/artykul/123/. 

Przekierowanie 301 na adres bez przedrostka www

Często nasuwa się jednak pytanie czy opierać się na linkach z przedrostkiem www. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli zdecydujesz się na wybraną formę, warto ujednolicić wszystkie adresy prowadzące do strony. Aby automatycznie usuwać www przed adresem zastosuj poniższe polecenia w .htaccess.

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.webroad.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://webroad.pl/$1 [R=301,L]

Zalety przekierowania 301

Przekierowanie 301 ma tę zaletę, że wszystkie domeny, które prowadzą do jednej strony, traktowane są przez przeglądarki i wyszukiwarki jako jedna superdomena, Przez co siła linków nie zostaje osłabiona przez zdecentralizowanie treści zawartych na danej stronie.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć sposób działania przedstawiony powyżej zerknij, proszę, na poniższy schemat.

Redirect 301 - przekierowanie

Tagi:featuredGoogle+przekierowanie 301redirect 301

komentarzy 6

Zostaw odpowiedź