Recenzja: jQuery. Kod Doskonały


29 sierpnia 2013 / Mr.Mr


W tej odsłonie biblioteki webmastera postanowiłem Wam przedstawić książkę o tytule jQuery. Kod Doskonały. Jeśli interesujesz się pisaniem skryptów przy pomocy biblioteki jQuery ta książka jest pozycją zdecydowanie wartą Twojej uwagi. Sama chęć pisania skryptów nie wystarczy, trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić w sposób efektywny.

O czym i dla kogo jest książka?

Jak łatwo się domyślić o bibliotece jQuery i posługiwaniu się nią ;) Nie jest to jednak książka dla początkujących. Nie wydaje mi się żeby była aż tak trudna żeby stać się niedostępną dla osoby początkującej, ale jednak jest to pozycja, którą po prostu lepiej czytać później, kiedy już opanujemy podstawy.

Konkretnie jQuery. Kod doskonały to pozycja, która pozwoli nam zapoznać się z technikami efektywnego pisania skryptów za pomocą jQuery. Książka zawiera dużo ciekawych przykładów i objaśnień, które w prosty sposób naprowadzą Cię na to jak posługiwać się jQuery w zgodnie z ogólnie przyjętymi normami dobrych praktyk.

Czego się dowiesz?

Sam autor już na początku książki zaznacza, że nie jest ona kompendium wiedzy o jQuery i nie jest przeznaczona dla osób, które chciały by się uczyć jej „od zera”. Jednak można powiedzieć, że sam zaczyna od podstaw prezentując dobre praktyki związane z pisaniem kodu oraz sposoby dołączania biblioteki do strony.

Dalej są już bardziej specjalistyczne rozdziały. Z jQuery. Kod doskonały dowiemy się jak pisać kod, który jest elastyczny, jak tworzyć skrypty wydajne i jak je optymalizować oraz jak testować nasz kod.

Czy polecam tę książkę?

Zdecydowanie tak. Gorąco zachęcam do lektury jeśli ktoś interesuje się pisaniem skryptów JavaScript za pośrednictwem biblioteki jQuery. Wystarczy trochę doświadczenia i zaznajomienie z jQuery żeby z tej książki wyciągnąć dużo cennych informacji.

Zobacz fragment książki Kup książkę on-line



4 odpowiedzi na “Recenzja: jQuery. Kod Doskonały”

  1. Comandeer pisze:

    IMO przydałby się link do heliona.
    Co do samej książki: może i jest dobra, ale… te same informacje (i to aktualniejsze!) znajdę w Internecie. O selektorach i ich optymalizacji napisano setki darmowych, ogólnodostępnych artykułów. O event delegation tysiące kolejnych (i to nie tylko w kontekście jQ). Natomiast temat unit testów może jest młody, ale już same dokumentacje frameworków do testów + repa na gh (choćby samego jQ) dostarczają o wiele solidniejszego pojęcia o testowaniu niźli rozdział w książce. Jedyną barierą jest bariera językowa (nie oszukujmy się: po polsku nie ma prawie nic).
    Problem z tą książką (i nie tylko tą) jest taki, że w chwili wydania już jest lekko nieaktualna. W Sieci codziennie pojawiają się pozycje o podobnej tematyce. I to darmowe.

    • Mr.Mr pisze:

      Prawda. Niestety książki szybciej się dezaktualizują, ale jest to znany fakt, który ciężko „przeskoczyć”

      • Piotr Nalepa pisze:

        Szczególnie książki o tak dynamicznie rozwijanych bibliotekach jak jQuery. Najlepiej kupować książki traktujących o metodologiach programowania, tajnikach języków (np. JavaScript) lub o wzorcach. Chyba najwolniej się one deaktualizują.

    • Co co linku – dodaliśmy przy każdej recenzji wizytówkę, która prowadzi do stron Helion.pl, opisu danej książki i bezpośredniej możliwości zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.