Windu CMS – Wywiad z twórcami


17 września 2013 / Mr.Mr


Specjalnie dla naszych czytelników zorganizowaliśmy wywiad z twórcami Windu CMS, systemu zarządzania treścią powstałego w Polsce, który wydawany jest w wersji darmowej oraz płatnej. Mamy nadzieję, że forma wywiadów z ludźmi z branży internetowej przypadnie Wam do gustu. W przyszłości planujemy otwarcie nowego cyklu artykułów, w którym to właśnie będziemy przepytywać ludzi związanych z technologiami, SEO i biznesem w sieci. W ten sposób będziemy chcieć Wam przybliżyć większą ilość ciekawych informacji, które zdobywać będziemy "u źródła". Jeśli pomysł się Wam podoba dajcie znać na naszym fanpage! Tymczasem zapraszamy do lektury pierwszego wywiadu na webroad.pl!

Rozmawiamy z Anną Karcz-Czajkowską.

Redakcja: Czym jest Windu CMS?

Anna Karcz-Czajkowska: Windu CMS to system zarządzania treścią na stronie internetowej. Dzięki niemu możemy w prosty sposób dodawać i zarządzać contentem naszej strony firmowej, bloga czy galerii.

R: Kto jest pomysłodawcą przedsięwzięcia i jak doszło do powstania tej inicjatywy?

AKC: Windu CMS powstał jako odpowiedź na codzienne zmagania jego twórcy, Adama Czajkowskiego, ze stronami internetowymi tworzonymi dla Klientów w prowadzonej przez niego agencji interaktywnej JCD.pl. We wszystkich CMSach, na których pracowaliśmy, czegoś nam brakowało: wydajności, ergonomii, intuicyjności albo po prostu wygody korzystania. Dlatego najsensowniejszym wyjściem wydało się napisanie własnego systemu, spełniającego wszystkie te kryteria. Od kilku lat stawiamy strony praktycznie wyłącznie na Windu.

R: Co było najtrudniejsze w tworzeniu Windu?

AKC: To trudne pytanie :-) Generalnie praca nad tak dużym i zaawansowanym systemem nie należy do prostych. W przypadku Windu ułatwieniem był fakt, że Adam jest zarówno programistą, jak i grafikiem. Dało nam to kompleksowe spojrzenie na system jako całość i zniwelowało problem dotykający bardzo często tego typu projekty, które albo są estetyczne, albo wygodne i intuicyjne dla użytkownika, albo zaawansowane technologicznie. W Windu od samego początku nad każdym z tych aspektów czuwała jedna osoba, dzięki czemu udało nam się uzyskać satysfakcjonujące oceny i efekty w każdym z nich.

R: Czy Wasz projekt jest komercyjny? Jakie formy udostępnienia CMS'a przewidujecie?

AKC: Windu CMS dostępny jest w dwóch opcjach: płatnej (licencja Pro i Plus) oraz bezpłatnej (Windu Basic). Wersja bezpłatna, czyli Windu Basic, jest w pełni funkcjonalnym systemem, gotowym do instalacji, spełniającym oczekiwania przeciętnego użytkownika. Zakres funkcji, udostępnianych w ramach tej bezterminowo darmowej wersji systemu nie różni się istotnie od innych darmowych systemów, takich jak Worpress czy Joomla. Natomiast licencje Pro i Plus są pakietami uzupełniającymi i rozszerzającymi możliwości Windu Basic. Należy jednak zaznaczyć, że wersja podstawowa jest całkowicie gotowa do użytku w zakresie umożliwiającym stworzenie i administrowanie w pełni funkcjonalnej strony.

Jako ciekawostkę dodam, że sami w większości przypadków tworzymy strony dla naszych klientów korzystając właśnie z wersji Basic – klucze licencyjne klienci otrzymują dopiero w momencie oddania gotowej strony, jeśli wyrażą taką chęć. Stworzenie kompletnej strony, bloga czy prostego portalu na wersji Basic nie stanowi najmniejszego problemu: najlepszym przykładem są strony z naszego portfolio, takie jak np. psychologiasportu.pl,  kalorycznie.org czy airbike.pl, które zbudowaliśmy od zera właśnie na licencji Basic.

R: Co ma Windu czego nie mają open source'owe projekty typu WordPress lub Joomla?

AKC: Przede wszystkim – wydajność, intuicyjność i ergonomię korzystania. Działania, które w przypadku większości wiodących CMSów wymagają np. 6 kroków (kliknięć) w przypadku Windu ograniczają się do 2-4. Trudno też pominąć kwestię o której wspominałam na początku – estetykę panelu admina.

Można powiedzieć że Windu jest lepiej dopracowane w szczegółach. Ważną kwestią, która daje Windu przewagę nad pozostałymi CMSami, jest możliwość edycji treści bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Taka opcja niezwykle upraszcza i przyspiesza zarządzanie stroną. Również wyniki przeprowadzonych przez nas testów wydajności poszczególnych CMSów przemawiają na korzyść Windu.

Systemów zarządzania treścią jest na rynku naprawdę sporo, zatem w przypadku większości aspektów zawsze znajdzie się system który daną funkcję posiada. Jednak często wiąże się z tym jakaś słabość w innej kwestii: większa estetyka rzadko idzie w parze z lepszym backendem; większe zaawansowanie technologicznie  – czasem kłóci się z intuicyjnością obsługi itd. Przewagą Windu jest fakt, że zadbaliśmy w nim o prawie wszystkie te aspekty: backend, usability, estetyka, przystosowanie pod kątem przeglądarek (Windu jest SEO friendly) itd.

R: Czy brak społeczności deweloperów (tak jak w przypadku WP lub Joomla) nie jest sporą wadą Waszego rozwiązania?

AKC: Istotnie, może to być pewną słabością Windu. Jednak warto zwrócić uwagę, że ta społeczność istnieje: powstała jakiś czas temu i ciągle się rozwija. Nie jest oczywiście tak potężna, jak w przypadku WordPressa, jednak wszystko idzie w dobrym kierunku :-) Windu jest w zasadzie dostępne od roku a nasi główni konkurenci od 10 lat…

R: Ilu macie użytkowników?

AKC: Obecnie na Windu od grudnia 2012 postawiono ponad 2600 stron.

R: Czym moglibyście zachęcić projektantów stron internetowych do skorzystania z Waszego CMS?

AKC: Jak już wspominałam, Windu powstało w odpowiedzi na potrzeby web designerów i web developerów. Tworząc strony internetowe zwraca się uwagę na aspekty takie jak wygoda, intuicyjność i wydajność systemu. Windu miało nam po prostu ułatwić codzienną pracę; z drugiej strony właśnie ta codzienna praca sprawiała, że mogliśmy na bieżąco wprowadzać poprawki i zmiany w systemie. Windu CMS jest znacznie bardziej elastyczny, niż wielkie, obecne na rynku od wielu lat systemy. Bez przerwy zwracamy baczną uwagę na najnowsze trendy na rynku projektów internetowych, staramy się odpowiadać na realne potrzeby projektantów. Korzystanie z Windu CMS jest po prostu wygodne i przyjemne.

Jest też szybkie: baza danych SQLite oraz intuicyjny panel administracyjny umożliwiają instalację w zaledwie kilka minut. Windu daje też administratorowi strony zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz. Projektantów zainteresuje też na pewno fakt, że Windu umożliwia tworzenie stron zgodnych z technologią Responsive Design, dzięki czemu projektowanie serwisów pod urządzenia mobilne nie sprawia najmniejszych trudności. Wszystko dzięki domyślnemu wsparciu dla Twitter Bootstrap, znanemu i lubianemu frameworkowi HTML/CSS. Warto też wspomnieć o pozycjonowaniu – Windu jest w pełni przyjazne wyszukiwarkom.

R: Chcielibyście powiedzieć coś od siebie czytelnikom Webroad.pl?

AKC: Windu CMS to wynik kilkuletniej pracy i poszukiwań, ale też i wielkiej pasji. Tworząc i rozwijając nasz system mieliśmy na celu ułatwienie codziennej pracy nam samym i innym web developerom. Myśl o komercjalizacji projektu pojawiła się znacznie później. Naszą ideą nadal jest dostarczanie użytkownikom sieci przyjaznych rozwiązań, dlatego nie zamierzamy rezygnować z bezpłatnej, w pełni funkcjonalnej wersji Windu Basic. Zapraszamy wszystkich projektantów i webdeveloperów do testowania systemu, zgłaszania swoich uwag i pomysłów na kolejne funkcje. Jak większość projektów w branży internetowej, Windu ciągle się rozwija – pozostajemy zatem otwarci na dyskusję. Jeśli chcecie być na bieżąco z newsami i konkursami (czasem można zgarnąć kody licencyjne) – polubcie nasz fanpage ;-)

Pani Ani dziękujemy za rozmowę.

Oficjalna strona Windu CMS



Jedna odpowiedź do “Windu CMS – Wywiad z twórcami”

  1. martins pisze:

    Kiedyś może Windu było dobrym systemem, ale teraz to jest tragedia pod względem wydajności, czytelności kodu i intuicyjności obsługi. Postawiłem kilka stron na tym systemie i do teraz muszę klientom tłumaczyć obsługę. Wolę już WordPressa choć i jego nie uwielbiam, ale moi klienci lepiej sobie z nim radzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.