Maj już za nami (czas leci strasznie szybko), a więc chcieliśmy się podzielić dawką ciekawych artykułów i tutoriali jakie udało sie nam wypatrzeć w mijającym miesiącu. Gorąco zapraszamy do lektury i komentowania – Wasze uwagi pozwolą nam przygotować lepsze zestawienie w lipcu!
Newsy
Edytor kodu online z możliwością współpracy
Jeśli pracujesz zespole takie możliwości mogą okazać się wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pracy, a przynajmniej jak raz spróbujesz to nie będziesz chciał wracać do rzeczywistości bez takiego narzędzia. :)
Wynegocjuj cenę dostępu do Internetu!
Multimedia Polska, drugi pod względem liczby abonentów operator kablowy w kraju, wystartował właśnie z propozycją, której dotąd nie zaoferował żaden duży konkurent. Spółka wprowadziła możliwość wynegocjowania ceny niższej niż u konkurencji.
Nowości w Firefox
Firefox 21 poszerza możliwości popularnego liska. Warto być na bieżąco z postępem bo strony jutra są co raz bliżej :P
Dziesiąte urodziny Zen Garden
Reklamować chyba nie trzeba.
Microsoft sprawdza Twoje linki na Skype
Nie uważacie, że to już lekka przesada? Podobno dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.
Artykuły:
Jak zbudować biznes w branży webdesign’u?
To pytanie, które pewnie zadaje sobie każdy z nas :P W końcu bycie wziętym freelancerem, który uczestniczy w prestiżowych projektach jest pewnie marzeniem wielu z odwiedzających webroad, prawda?
Niestety zbudowanie owego biznesu w tej branży nie jest wcale takie proste. W gruncie rzeczy przeszkody są dwie: 1. Klienci, 2. My sami. Jak sobie z tym poradzić, szeczerze nie wiem, ale może ten artykuł rzuci Wam trochę światła na sprawę.
Koncepcja media obiektów w OOCSS
Nie wiem czy ten artykuł nie jest trochę przerostem formy nad treścią, ale w gruncie rzeczy porusza dość ciekawy temat, który powinien pomóc każdej osobie, która profesjonalnie zajmuje się tworzeniem arkuszy stylów obojętnie czy jest zaznajomiona z koncepcją OOCSS, czy nie.
Responsywne vs. adaptywne?
Dużo się mówi dzisiaj o responsywności, a czy ktoś słyszał o stronach adaptywnych? A jeśli już słyszał to w jakim znaczeniu padało to określenie (ja spotkałem się z co najmniej dwoma)?
Nie wiem czy czasami nie mamy tutaj znowu takiego typowego „wielkiego” szumu wokół relatywnie prostych, aczkolwiek ciekawych tematów. Obojętnie jaka jest prawda ten artykuł jest wart przeczytania. W końcu można trochę się dowiedzieć o tym jak budować witryny na wiele urządzeń.
Techniki badania użytkowników
Jeśli użytkownicy tworzonych przez Ciebie witryn są dla Ciebie ważni i przy realizacji kolejnych projektów bieżesz pod uwagę przede wszystkim ich potrzeby (no zaraz po potrzebach klienta oczywiście) to zapewne zechcesz zerknąć na to jak użytkowników badają eksperci od user experience i użyteczności. Zobacz co jest dzisiaj na czasie a co „wyszło z mody”.
Intencje i interpretacje, czyli jak projektować
Nie ma się co oszukiwać, że jeden artykuł odpowie nam na to pytanie, ale może chociaż zbliży o krok do lepszego zrozumienia tego co, jak i dla kogo tworzymy?
Projektowanie informacji
Skoro jesteśmy w tematyce projektowanie to może zostańmy tu na chwilę i zobaczmy jak wygląda sprawa projektowania informacji. Wiedziałeś że to ważne, czy może uznawałeś, że jakoś to będzie, albo w ogóle nie masz pojęcia o czym mowa? Jeśli dwa ostatnie przypadki dotyczą Ciebie to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Reszta z Was może się dowiedzieć kilku ciekawostek, które mam nadzieję pozwolą Wam tworzyć lepsze interfejsy.
Stan responsywnego webdesing’u
Od jakiegoś czasu kiedy słyszę hasło „reponsywne” mam już od razu dość ;) Pojęcie RWD zostało już tak mocno wyeksploatowane i wykorzystane, że nie trudno zauważyć, iż niektórzy autorzy po prostu zaczynają powtarzać to co napisali inni tylko że wcześniej.
Dlatego bardzo ucieszył mnie ten artykuł bo w końcu przeczytałem coś o RWD, czego nie czytałem wcześniej (pierwsza taka sytuacja od pewnego czasu).
Tutoriale:
Długiego wstępu chyba nie trzeba, a tytuły mówią same za siebie :)
Informacje ze strony przeglądarki dostępne po stronie serwera
Obracające się zdjęcia dzięki CSS i jQuery
Zastępowanie zdjęć CSS’em
Jak dobrze pisać teksty na www?
Miłego czytania!
„Arytkuły” – mamy literówkę.
ok zrobione