Prasówka – Maj 2013


4 czerwca 2013 / Mr.Mr


Maj już za nami (czas leci strasznie szybko), a więc chcieliśmy się podzielić dawką ciekawych artykułów i tutoriali jakie udało sie nam wypatrzeć w mijającym miesiącu. Gorąco zapraszamy do lektury i komentowania – Wasze uwagi pozwolą nam przygotować lepsze zestawienie w lipcu!

Newsy

Edytor kodu online z możliwością współpracy

Jeśli pracujesz zespole takie możliwości mogą okazać się wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pracy, a przynajmniej jak raz spróbujesz to nie będziesz chciał wracać do rzeczywistości bez takiego narzędzia. :)

Wynegocjuj cenę dostępu do Internetu!

Multimedia Polska, drugi pod względem liczby abonentów operator kablowy w kraju, wystartował właśnie z propozycją, której dotąd nie zaoferował żaden duży konkurent. Spółka wprowadziła możliwość wynegocjowania ceny niższej niż u konkurencji.

Nowości w Firefox

Firefox 21 poszerza możliwości popularnego liska. Warto być na bieżąco z postępem bo strony jutra są co raz bliżej :P

Dziesiąte urodziny Zen Garden

Reklamować chyba nie trzeba.

Microsoft sprawdza Twoje linki na Skype

Nie uważacie, że to już lekka przesada? Podobno dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Artykuły:

Jak zbudować biznes w branży webdesign’u?

To pytanie, które pewnie zadaje sobie każdy z nas :P W końcu bycie wziętym freelancerem, który uczestniczy w prestiżowych projektach jest pewnie marzeniem wielu z odwiedzających webroad, prawda?

Niestety zbudowanie owego biznesu w tej branży nie jest wcale takie proste. W gruncie rzeczy przeszkody są dwie: 1. Klienci, 2. My sami. Jak sobie z tym poradzić, szeczerze nie wiem, ale może ten artykuł rzuci Wam trochę światła na sprawę.

Koncepcja media obiektów w OOCSS

Nie wiem czy ten artykuł nie jest trochę przerostem formy nad treścią, ale w gruncie rzeczy porusza dość ciekawy temat, który powinien pomóc każdej osobie, która profesjonalnie zajmuje się tworzeniem arkuszy stylów obojętnie czy jest zaznajomiona z koncepcją OOCSS, czy nie.

Responsywne vs. adaptywne?

Dużo się mówi dzisiaj o responsywności, a czy ktoś słyszał o stronach adaptywnych? A jeśli już słyszał to w jakim znaczeniu padało to określenie (ja spotkałem się z co najmniej dwoma)?

Nie wiem czy czasami nie mamy tutaj znowu takiego typowego „wielkiego” szumu wokół relatywnie prostych, aczkolwiek ciekawych tematów. Obojętnie jaka jest prawda ten artykuł jest wart przeczytania. W końcu można trochę się dowiedzieć o tym jak budować witryny na wiele urządzeń.

Techniki badania użytkowników

Jeśli użytkownicy tworzonych przez Ciebie witryn są dla Ciebie ważni i przy realizacji kolejnych projektów bieżesz pod uwagę przede wszystkim ich potrzeby (no zaraz po potrzebach klienta oczywiście) to zapewne zechcesz zerknąć na to jak użytkowników badają eksperci od user experience i użyteczności. Zobacz co jest dzisiaj na czasie a co „wyszło z mody”.

Intencje i interpretacje, czyli jak projektować

Nie ma się co oszukiwać, że jeden artykuł odpowie nam na to pytanie, ale może chociaż zbliży o krok do lepszego zrozumienia tego co, jak i dla kogo tworzymy?

Projektowanie informacji

Skoro jesteśmy w tematyce projektowanie to może zostańmy tu na chwilę i zobaczmy jak wygląda sprawa projektowania informacji. Wiedziałeś że to ważne, czy może uznawałeś, że jakoś to będzie, albo w ogóle nie masz pojęcia o czym mowa? Jeśli dwa ostatnie przypadki dotyczą Ciebie to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Reszta z Was może się dowiedzieć kilku ciekawostek, które mam nadzieję pozwolą Wam tworzyć lepsze interfejsy.

Stan responsywnego webdesing’u

Od jakiegoś czasu kiedy słyszę hasło „reponsywne” mam już od razu dość ;) Pojęcie RWD zostało już tak mocno wyeksploatowane i wykorzystane, że nie trudno zauważyć, iż niektórzy autorzy po prostu zaczynają powtarzać to co napisali inni tylko że wcześniej.

Dlatego bardzo ucieszył mnie ten artykuł bo w końcu przeczytałem coś o RWD, czego nie czytałem wcześniej (pierwsza taka sytuacja od pewnego czasu).

Tutoriale:

Długiego wstępu chyba nie trzeba, a tytuły mówią same za siebie :)

Informacje ze strony przeglądarki dostępne po stronie serwera

Obracające się zdjęcia dzięki CSS i jQuery

Zastępowanie zdjęć CSS’em

Jak dobrze pisać teksty na www?

Miłego czytania!2 odpowiedzi na “Prasówka – Maj 2013”

  1. asd pisze:

    „Arytkuły” – mamy literówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.