GMail i Chrome – nowy protokół!


10 kwietnia 2011 /


Na pewno każdy kiedyś korzystał z poczty elektronicznej firmy Google o nazwie Gmail, oraz przeglądarki Google Chrome. Poczta elektroniczna jest teraz czymś powszechnym, przez pocztę komunikujemy się, wysyłamy zdjęcia, załatwiamy sprawy związane z pracą, lecz nikt nie zdaje sobię sprawy co dzieje się tam w środku, w całym systemie Poczty Google’a.

W codziennym natłoku zdarzeń, nie zdajemy sobie nawet sprawy jak ścisłym i inteligentnym jest system Poczty. Ale co kogo to obchodzi ? No właśnie! Poczta jest po to aby wysyłała i odbierała wiadomości. Lecz dla tych bardziej dociekliwych użytkowników, ten artykuł na pewno się spodoba.

Maile wysyłane przez Gmaila działają na protokole HTTP (z ang. Hypertext Transfer Protocol ? protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych)  wersji 1.1, lecz od kilku dni Gmail wraz z integracją przeglądarki Google Chrome, korzysta z nowego protokołu SPDY (od słowa – SPeeDY czyli szybki), lecz o tym w dalszej części artykułu.

Sama zmiana protokołu nie była nikomu znana, ponieważ firma Google nikogo nie poinformowała o tej zmianie. Co do nowego protokołu, jak twierdzi Google, jest to otwarty protokół, którego głównym zadaniem jest przyśpieszenie aplikacji Google’a (Kalendarz, GMail, Mapy, Tłumacz, etc.). Jak podaje producent, nowy protokół jest o 64% szybszy od swojego poprzednika (HTTP 1.1). Request (z pol. za/pytanie) otrzymuje Identyfikator strumienia „Stream ID”, dzięki któremu możliwa jest równoległa, bez-limitowa wymiana danych typu „serwer-klient” w obie strony, dzięki czemu SPDY jest lepsze od poprzednika, ponieważ ten miał nałożone ograniczenia na ilość jednocześnie przesyłanych danych. Nowy wynalazek Google’a posiada również opcję nakładania priorytetów, co pozwala na wcześniejsze ładowanie się kodu HTML, a następnie JavaScript, CSS etc.

Wg mnie jest to bardzo ciekawa opcja dla osób które cenią sobie szybkość i sprawność poczty, lecz nic nie jest od tak, najpierw trzeba zaopatrzyć się w przeglądarkę Google Chrome i skorzystać z usług Google Mail. Jako,  że nie korzystam z poczty głównie za pośrednictwem Google Maila, zapraszam do komentowania nowej technologii Google’a.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.