Mania 3D – tym razem na iPad’a?


12 kwietnia 2011 / Michał Kortas


Grafika 3D, a raczej sposób wyświetlania obrazów w przestrzeni znakomicie rozpowszechniło się na całym świecie, dosłownie w kilka chwil od wydania telewizorów/monitorów z obsługą filmów 3D zaczęły sprzedawać się jak ciepłe bułeczki. Możliwość oglądania filmów w 3D zadziwiło wiele osób, dlatego też jest wielkim hitem na światowym rynku i na pewno szybko z niego nie zniknie.

Jednym z takich hitów jest też produkt firmy Apple o nazwie „iPad„. Jeśli ktoś niewie co to, to już wyjaśniam. iPad jest 10″ (calowym) tabletem z ekranem dotykowym, pozwala na przeglądanie zdjęć, filmów, czytanie ebook’ów, surfowanie po internecie i wiele więcej. Ten technologiczny wynalazek ledwo wszedł na rynek, a producenci specjalistycznych technologii i wielu markowych firm, prześcigają się o coraz to nowsze modyfikacje i ulepszenia do iPad’a. Jak informują niektóre serwisy, powstał pomysł na stworzenie wyświetlania obrazu w 3D, ale i bez wykorzystywania okularów!

Na ten pomysł wpadł Jeremie Francone i Laurence Nigay z EHCI Research Group z Grenoble. Zaprezentowali oni sposób na wyświetlanie trójwymiarowych animacji, korzystając z przedniej kamery w iPadzie 2. Jak donosi MacStories, eksperyment ten będzie działał w oparciu o kamerę śledzącą ruchy głowy użytkownika, a nie poprzez akcelerometr, dzięki czemu obraz zmienia swoje położeni zgodnie z ruchami głowy użytkującego.

Na pomysłach się nie skończyło, autorzy prezentują już prototyp wyglądu i funkcji tego pomysłu. O to film prezentujący możliwości wcześniej wspomnianego pomysłu: (Link zewnętrzny – YouTube).

Wg mnie pomysł jest niesamowity i warty wydania każdej sumy pieniędzy, aby otrzymać wspomniane efekty z prezentacji filmu. Lecz czego było się spodziewać, niedługo producenci zaczną produkować telefony, tablety, GPS’y z możliwością wyświetlania w 3D, a w nie długiej przyszłości możliwość odczuwania zapachu, bólu etc. Świat jest pełen pomysłów i tego będziemy się trzymać. :)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.