System Zarządzania Treścią – Który wybrać?


14 kwietnia 2011 / Rafał Pacyk


W dzisiejszych czasach, aby strona przyciągała użytkowników musi posiadać ładną szatę graficzną, dobrą treść i przesłanie, lecz nie wiele osób zastanawia się nad tym, dzięki czemu ona funkcjonuje, dzięki czemu właściciel witryny nie musi ingerować w kod strony i dodawać coraz to nowsze informacje. W tym artykule przedstawię kilka najciekawszych CMS’ów, dzięki czemu łatwiej będzie wam wybrać coś dla siebie.

Niektóre witryny posiadają własne Systemy Zarządzania Treścią (z ang. CMS – Content Managment Systemczyli nic innego jak aplikacja internetowa, pozwalająca na łatwe tworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację). Możemy je podzielić na komercyjne i darmowe Open Source. Silniki komercyjne to oczywiście takie, za które musimy zapłacić, lecz to my ustalamy na jakich warunkach chcemy wykupić CMS’a. Najczęściej z wykupem komercyjnego systemu mamy do czynienia z dwoma typami licencji: terminowej (na określony czas) i bezterminowej (dożywotnio).
To tyle o komercyjnych systemach, ponieważ w tym artykule skupie się w szczególności nad darmowymi CMS’ami. W tym typie mamy do wyboru oprogramowanie open-source (czyli z dostępnym kodem źródłowym) lub z tymi których producenci nie udostępniają kodu źródłowego. Leczo tym nie będę was zanudzał.

Przygotowałem kilka CMS’ów, które wg mnie są najlepsze do zarządzania stron, oraz nie wymagają poświęcenia im nie wiadomo ile czasu.

Nr 1 – WordPress

Jako pierwszy system przedstawiam wam, jak dla mnie najlepszy oraz darmowy CMS o nazwie „WordPress”.Jest to wolny i otwarty system, specjalnie do dzienników internetowych, lecz nie tylko.
System ten głównie cechuje się prostotą, dzięki niemu łatwo założymy własnego bloga i będziemy mogli go aktualizować kiedy tylko chcemy.

Specyfikacja:

Obsługa: 8/10

Możliwości: 6/10

Support/Dodatki: 9/10

Ocena: 7.6

Licencja: GNU GPL v2

Ważne cechy: Zgodność ze standardami W3C, Łatwa instalacja i aktualizacja, Możliwość dodawania stron statycznych, Łatwe importowanie wpisów/aktualności

Strona domowa: http://wordpress-polska.org/

Nr 2 – PhpBB

Drugim z systemów, jest „PhpBB”. Ten oto CMS, jest trochę inny niż wcześniejszy ponieważ ma inny interfejs. Wykorzystywany jest do tworzenia for społeczności, produktów, szkół, klanów etc.

Specyfikacja:

Obsługa: 7/10

Możliwości: 8/10

Support/Dodatki: 6/10

Ocena: 7

Licencja: GNU GPL v2

Ważne cechy: Łatwa Instalacja, Dużo opcji modyfikacji forum, Łatwy eksport i import bazy danych

Strona domowa: http://phpbb.com/

Nr 3 – Joomla

Trzeci system o nazwie „Joomla”, jest bardzo dobrym i profesionalnym silnikiem pod różne wortale i strony. Jest średnio łatwy w obsłudze, lecz posiada więcej opcji modyfikacji strony, pod względem paneli i aktualności.

Specyfikacja:

Obsługa: 6/10

Możliwości: 9,5/10

Support/Dodatki: 8/10

Ocena: 7.8

Licencja: x

Ważne cechy: Łagodny instalator, Rozbudowany panel administracyjny, Szeroki wachlarz możliwości, Bardzo dużo wtyczek i pluginów, wewnętrza wyszukiwarka, możliwość oceniania postów

Strona domowa: http://www.joomla.org/

Nr 4 – PHP-Fusion

Jeden z bardziej znanych CMS’ów na rynku. Posiada największą bazę wtyczek i szablonów. Jest łatwy w obsłudze i posiada wiele możliwości rozbudowy. Silnik ten zawiera w sobie wortal jak i forum, dzięki czemu stał się jednym z popularniejszych (co nie oznacza, że lepszych) CMS’ów.

Specyfikacja:

Obsługa: 8/10

Możliwości: 10/10

Support/Dodatki: 10/10

Ocena: 9.3

Licencja: x

Ważne cechy: Łatwa i przejrzysta instalacja, Duża ilość wtyczek, Forum i wortal, Łatwy import i eksport bazy danych, Wielki support

Strona domowa: http://www.php-fusion.pl/


Nr 5 – Drupal

Drupal – wielokrotnym zwycięzcą nagrody na Najlepszy System Zarządzania Treścią ze względu na swoją możliwość relatywnie łatwej rozbudowy możliwości oraz ciągłemu dynamicznemu rozwojowi całego systemu. Wolny i otwarty system zarządzania treścią.

Specyfikacja:

Obsługa: 6/10

Możliwości: 8/10

Support/Dodatki: 5/10

Ocena: 6.3

Licencja: x

Ważne cechy: Krótka instalacja, Automatyczna polonizacja, Wykorzystuje bliblioteki AJAX

Strona domowa: http://drupal.org/

Nr 6 – WebSpell

Otwarte i wolna oprogramowanie rozpowszechniana na licencji GNU GPL v3. Został napisany specjalnie z myślą o grupach użytkowników grających w sieci między sobą w różnego rodzaju gry, dzięki czemu rodzina do której należy ten system CMS nazywa się systemami  klanowymi.

Specyfikacja:

Obsługa: 6/10

Możliwości: 6/10

Support/Dodatki: 7/10

Ocena: 6.3

Licencja: GNU GPL v3

Ważne cechy: Forum, Księga Gości, Ankiety, Udostępnianie plików, System Statystyk, Zarządzanie grupami i klaniami

Strona domowa: http://cms.webspell.org

To już wszystkie zasługujące na przedstawienie systemy, w internecie jest masa mało znanych cmsów, godnych uwagi lecz nie będę się o nich rozpisywał. Uważam, że chociaż trochę naprowadziłem Cię na wybór CMS’a dla własnych potrzeb.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.