Wybierz swój CMS – systemy zarządzania treścią (cz. 1)


23 maja 2011 / Michał Kortas


Powszechnie uważa się, że stworzenie własnej strony www wymaga wielu umiejętności, poznania specjalnych języków, poruszania się w internetowym świecie jak ryba w wodzie. O ile te umiejętności znacznie ułatwiają nam pracę w tym kierunku, nie oznacza to, że zwykły laik nie może posiadać własnej witryny

Na rynku istnieje kilka sposobów, dzięki którym masz szansę osiągnąć sukces. Z pomocą przychodzą nam systemy zarządzania treścią, zwane popularnie CMS (Content management system).

 

System zarządzania treścią – jest to aplikacja internetowa lub ich zestaw, pozwalająca na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Źródło: Wikipedia

W tym artykule przybliżę Wam istotę najbardziej znanych systemów. Mam nadzieję, że niejednej z osób, która przeczyta owy wpis, łatwiej przyjdzie dokonanie wyboru, odpowiedniego dla siebie, środowiska. 

Joomla!

Joomla, której poprzednikiem był Mambo, jest szeroko rozwijanym projektem przez programistów na całym świecie. Nadaje się praktycznie do wszystkiego. Niezliczona ilość modułów nie ogranicza nas do standardowego postrzegania sieci. Mnóstwo szablonów jest także wielkim plusem działającym, jak najbardziej, na korzyść tego systemu. Poczynając od małych stron informacyjnych, poprzez witryny hobbystyczne, fora internetowe, a na wortalach kończąc, Joomla z powodzeniem odnajduje się w każdej z tych możliwości. Wg mnie jest najlepszym CMS’em napisanym za pomocą języka PHP. 

WEBroad.pl – vortal oparty na Joomla! CMS

WordPress

W zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć WordPress’a. Z założenia jest on systemem, dzięki któremu możemy prowadzić własnego bloga, jednak z powodzeniem możemy wykorzystać go do wszelkiego rodzaju innych witryn. Ogromna baza wtyczek (np. edytor grafiki, kosz, komentarze etc.) znacznie ułatwiają nam pracę. Jednym z mankamentów jest dość niska wydajność, choć z drugiej strony, jeśli z systemu korzysta nawet New York Times, świadczy to o jego niezawodności.

New York Times – witryna oparta na WordPress

Moodle

Do czego wykorzystać Moodle’a? Jego przeznaczeniem jest prowadzenie kursów internetowych. Dobrze spisuje się jako platforma e-lerningowa, dlatego też najczęściej korzystają z niego wszelkiego rodzaju uczelnie, szkoły. System posiada własne statystyki, raporty, wykresy. Wersja podstawowa jest bardzo bogata w różnego rodzaju dodatki, więc w wielu przypadkach nie musimy nic doinstalowywać.

Blogi, kursy, e-lerning – wszystko w jednym

Pligg

Potrzebujesz strony społecznościowej, dzięki której internauci sami będą zamieszczać własne treści? Ten system jest dla Ciebie. Jako administrator będziesz mógł moderować wpisy innych osób. Jeśli chcesz wykorzystać go do innych zadań, spisuje się miernie, żeby nie powiedzieć – słabo.

Pligg – darmowy odpowiednik Digg.com.

A jak wyglądają Wasze doświadczenia z CMS’ami? Może korzystacie z zupełnie innych? Komentujcie, dzielcie się własnymi opiniami.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.