Bez kategorii

Czego się uczyć, aby zarobić kokosy?

Sedlak & Sedlak (najstarsza firma zajmująca się doradztwem personalnym w Polsce) przeprowadził raport, z którego wynika, że umiejętność programowania w języku ABAP była najbardziej opłacalna, mediana tego języka w 2011 roku wynosiła aż 7 500 zł brutto. Zarobkami mniejszymi o 1 500 zł cieszyły się osoby programujące w Perl’u

PHP jednak najsłabsze

Natomiast osoby, które opanowały języki tj. Java, bash, XML, .NET, C++ czy JavaScript, dostawały wynagrodzenia w wysokości od 5 700 zł do 5 000 zł. Znajomość języka PHP, została wyceniona na najniższą – 4 200 zł brutto.

Graficy o jedną półkę niżej

Trzeba przyznać, że graficy mieli co do pozazdroszczenia kolegom od programowania. Czemu? Najwyższymi zarobkami grafików komputerowych była suma 4 200 zł brutto, którą otrzymywały osoby zajmujące się tworzeniem grafiki w programie GIMP. „Corelowcy” dostawali o 1 000 zł mniej niż programiście języka PHP – zarobek rzędu 3 200 zł brutto.

Zapotrzebowanie specjalistów IT wzrasta

– Wraz z postępującym procesem informatyzacji wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT w całej Unii Europejskiej. Pracodawcy oferują informatykom wysokie wynagrodzenia i inne korzystne warunki pracy. Nic więc dziwnego, że kierunki informatyczne zyskały w ostatnich latach rozgłos i postrzegane są jako te, po których łatwo znaleźć dobrą pracę komentuje Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl.

Pani Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak, zaprasza wszystkich pracujących do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Dla każdego, kto wypełni kwestionariusz, otrzyma bezpłatny dostęp do analizy płac w wybranym stanowisku. 

Już widzicie, którego języka warto się uczyć, aby godnie żyć w naszym biednym kraju. Wszystkim uczniom i studentom życzymy szczęścia w przyszłości.

komentarzy 10

 • Awatar
  Kuba

  27 czerwca 2012 07:48

  ABB/KUKA/Fanuc – 7000 netto

  Odpowiedz
 • Awatar
  a

  27 czerwca 2012 09:23

  html/css to język programowania? :)

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   27 czerwca 2012 09:48

   tak samo PHP nie jest językiem programowania. Określenie takie postawiono, aby nie rozdrabniać wykresu na kilka mniejszych.

   Odpowiedz
  • Awatar
   Dawid Boho

   27 czerwca 2012 09:53

   lol

   Odpowiedz
 • Awatar
  Karol Ciesielski

  27 czerwca 2012 10:15

  Tylko jest pewna kwestia, która jednak kładzie cień wątpliwości. Na początek te dane nie dają pełnego obrazu sytuacji, co najwyżej zarysowują jakieś tam tendencje. Jak pewnie wielu nie pamięta z lekcji matematyki, MEDIANA jest wartością środkową czyli odpowiada wartości środkowego pomiaru. Mając np. 21 pomiarów ułożonych w kolejności rosnącej, wartość 11 pomiaru jest wartością mediany. Dane które jeszcze by się przydały to średnia, odchylenie standardowe, wykres rozkładu, ilość pomiarów.
  Nie mam wystarczająco dobrej orientacji, ale jest prawie pewny, że średnie zarobki za PHP przewyższą te za HTML/CSS i Javascript. Pozostaje jeszcze kwestia jak było to rozdzielane, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że HTML/CSS występował w parze z innymi umiejętnościami (grafika, javascript) co mogło lekko wypaczyć te dane.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   27 czerwca 2012 10:20

   Dziękuję za treściwy komentarz. Masz rację, tak jak napisałem niżej, jest to mediana danych i nie odwzorowuje ona zupełnych realiów wynagrodzeń. Wykresy te jednak pozwalają określić, mniej więcej, jaki wartościowy może być nasz udział w danym biznesie.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Karol Ciesielski

    27 czerwca 2012 10:28

    W pewnym stopniu tak. Nie bez powodu statystyka jest uważana za rodzaj kłamstwa ;)
    Na wartość wynagrodzenia ma ogromny wpływ nasycenie rynku pracownikami. Jeśli nagle zaczęłoby brakować programistów PHP, bo większość rzuciłaby się na Jave, Perla, ABAP to sytuacja mogłaby się odwrócić :P

    Odpowiedz
   • Awatar
    Michał Kortas

    27 czerwca 2012 10:33

    Jeśli nagle zaczęłoby brakować programistów PHP, bo większość rzuciłaby się na Jave, Perla, ABAP to sytuacja mogłaby się odwrócić

    Prawda.
    Oprócz nasycenia rynku pracownikami, warto wziąć też poprawkę na regiony geograficzne. W Polsce z wynagrodzeniami przoduje zapewne mazowieckie.

    Odpowiedz
   • Awatar
    Maciej Jajkiewicz

    27 czerwca 2012 13:02

    Karolu masz 100% rację. Jednak mediana w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiadomo, że początkujący programista nie będzie zarabiał najwyższej stawki, natomiast programista z kilkuletnim doświadczeniem, pracujący w dobrej firmie, będzie miał zarobki o wiele wyższe, niż na początku swojej kariery.

    Odpowiedz
 • Awatar
  DarkGL

  27 czerwca 2012 15:06

  Brakuje mi w zestawieniu Pythona

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź