Czego się uczyć, aby zarobić kokosy?


26 czerwca 2012 / Maciej Jajkiewicz


Sedlak & Sedlak (najstarsza firma zajmująca się doradztwem personalnym w Polsce) przeprowadził raport, z którego wynika, że umiejętność programowania w języku ABAP była najbardziej opłacalna, mediana tego języka w 2011 roku wynosiła aż 7 500 zł brutto. Zarobkami mniejszymi o 1 500 zł cieszyły się osoby programujące w Perl’u

PHP jednak najsłabsze

Natomiast osoby, które opanowały języki tj. Java, bash, XML, .NET, C++ czy JavaScript, dostawały wynagrodzenia w wysokości od 5 700 zł do 5 000 zł. Znajomość języka PHP, została wyceniona na najniższą – 4 200 zł brutto.

Graficy o jedną półkę niżej

Trzeba przyznać, że graficy mieli co do pozazdroszczenia kolegom od programowania. Czemu? Najwyższymi zarobkami grafików komputerowych była suma 4 200 zł brutto, którą otrzymywały osoby zajmujące się tworzeniem grafiki w programie GIMP. „Corelowcy” dostawali o 1 000 zł mniej niż programiście języka PHP – zarobek rzędu 3 200 zł brutto.

Zapotrzebowanie specjalistów IT wzrasta

– Wraz z postępującym procesem informatyzacji wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT w całej Unii Europejskiej. Pracodawcy oferują informatykom wysokie wynagrodzenia i inne korzystne warunki pracy. Nic więc dziwnego, że kierunki informatyczne zyskały w ostatnich latach rozgłos i postrzegane są jako te, po których łatwo znaleźć dobrą pracę komentuje Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl.

Pani Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak, zaprasza wszystkich pracujących do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Dla każdego, kto wypełni kwestionariusz, otrzyma bezpłatny dostęp do analizy płac w wybranym stanowisku. 

Już widzicie, którego języka warto się uczyć, aby godnie żyć w naszym biednym kraju. Wszystkim uczniom i studentom życzymy szczęścia w przyszłości.10 odpowiedzi na “Czego się uczyć, aby zarobić kokosy?”

 1. Kuba pisze:

  ABB/KUKA/Fanuc – 7000 netto

 2. a pisze:

  html/css to język programowania? :)

 3. Tylko jest pewna kwestia, która jednak kładzie cień wątpliwości. Na początek te dane nie dają pełnego obrazu sytuacji, co najwyżej zarysowują jakieś tam tendencje. Jak pewnie wielu nie pamięta z lekcji matematyki, MEDIANA jest wartością środkową czyli odpowiada wartości środkowego pomiaru. Mając np. 21 pomiarów ułożonych w kolejności rosnącej, wartość 11 pomiaru jest wartością mediany. Dane które jeszcze by się przydały to średnia, odchylenie standardowe, wykres rozkładu, ilość pomiarów.
  Nie mam wystarczająco dobrej orientacji, ale jest prawie pewny, że średnie zarobki za PHP przewyższą te za HTML/CSS i Javascript. Pozostaje jeszcze kwestia jak było to rozdzielane, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że HTML/CSS występował w parze z innymi umiejętnościami (grafika, javascript) co mogło lekko wypaczyć te dane.

  • Dziękuję za treściwy komentarz. Masz rację, tak jak napisałem niżej, jest to mediana danych i nie odwzorowuje ona zupełnych realiów wynagrodzeń. Wykresy te jednak pozwalają określić, mniej więcej, jaki wartościowy może być nasz udział w danym biznesie.

   • W pewnym stopniu tak. Nie bez powodu statystyka jest uważana za rodzaj kłamstwa ;)
    Na wartość wynagrodzenia ma ogromny wpływ nasycenie rynku pracownikami. Jeśli nagle zaczęłoby brakować programistów PHP, bo większość rzuciłaby się na Jave, Perla, ABAP to sytuacja mogłaby się odwrócić :P

   • Jeśli nagle zaczęłoby brakować programistów PHP, bo większość rzuciłaby się na Jave, Perla, ABAP to sytuacja mogłaby się odwrócić

    Prawda.
    Oprócz nasycenia rynku pracownikami, warto wziąć też poprawkę na regiony geograficzne. W Polsce z wynagrodzeniami przoduje zapewne mazowieckie.

   • Maciej Jajkiewicz pisze:

    Karolu masz 100% rację. Jednak mediana w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiadomo, że początkujący programista nie będzie zarabiał najwyższej stawki, natomiast programista z kilkuletnim doświadczeniem, pracujący w dobrej firmie, będzie miał zarobki o wiele wyższe, niż na początku swojej kariery.

 4. DarkGL pisze:

  Brakuje mi w zestawieniu Pythona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.