Migracja szablonu – Joomla 1.6


16 stycznia 2011 / Michał Kortas


Wraz z pojawieniem się na rynku nowej wersji CMS Joomla! 1.6, w nasze ręce wpadło jeszcze bardziej potężne narzędzie niż dotychczas. Sama instalacja na serwerze jest bardziej przyjazna użytkownikowi. Zmiany zaszły wszędzie. Można je zaobserwować w wyglądzie zewnętrznym (ten jest bardziej nowoczesny), jak i w sercu systemu.

Jeszcze tego samego dnia, w którym na świat wyszła Joomla 1.6, na forach zaczęły się pojawiać pytania na temat migracji szablonów przygotowanych dla Joomla 1.5. Jeżeli posiadamy własny, dość prosty szablon, nie musimy się niczego obawiać. Zmiany te nie są skomplikowane i każdy powinien sobie z nimi poradzić bez największych problemów. W artykule będę zaznaczał co zmieniło się w porównaniu do wersji wcześniejszej. Zapraszam do lektury.

Jak stworzyć szablon dla CMS Joomla! 1.5 piszemy w artykule:
Joomla 1.5 – własny szablon

Jak migrować całą witrynę do Joomla! 1.6 piszemy w artykule:
Joomla – przejście z wersji 1.5 do 1.6 – wielka aktualizacja 

Na samym początku powinniśmy zająć się plikiem templateDetails.xml. Proszę się niemu dokładnie przyjrzeć:

 

Jak widać, zmiany znajdują się już w drugiej linijce. Zmieniła się oczywiście numeracja i nowe szablony oznaczamy numerkiem 1.6. 

Sekcja  została zastąpiona sekcją Dodatkowo wymaga się podania jeszcze parametru client. Odpowiada on za określenie czy szablon został wykonany dla zaplecza, czy dla samej strony. 
Podstawowe parametry szablonu pozostały bez zmian. Deklarujemy je tak jak dla wersji poprzedniej. 

Z sekcji zniknęły opcje takie jak i . Pozwolono jednak na deklarowanie folderów, do czego wykorzystujemy opcję

Ponadto pojawił się kolejny plik, a mianowicie template_preview.png. Odpowiada on za wyświetlanie dużego podglądu szablonu po kliknięciu w miniaturkę w panelu administracyjnym.
Najlepiej jest użyć standardowego rozmiaru, np. 1024×726 [px]. 

W index.php tych zmian jest dużo mniej. Wcześniej aby pobrać adres naszej witryny, tytuł czy nazwę musieliśmy się odwołać do zmiennej globalnej $mainframe.
Teraz mamy do tego dostęp z poziomu warstwy aplikacji:

 

To na razie na tyle. Wkrótce kolejne wskazówki dla tworzenie nowych szablonów. W przygotowaniu jest również artykuł, który krok po kroku przeprowadzi nas od podstaw przez wykonanie własnego szablonu dla CMS Joomla! 1.6. Czekam na opinie i komentarze.

Jako pomoc do wykonania tego poradnika użyłem dokumentacji Joomla, którą możecie znaleźć pod adresem www.docs.joomla.org.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.