Przejście z wersji Joomla 1.5 do 1.6 – wielka aktualizacja


5 marca 2011 / Michał Kortas


Już prawie 2 miesiące temu (10. stycznia 2011) na światło dzienne wyszła Joomla! 1.6. Wersja polska jest już, po długim oczekiwaniu, ukończona – w tej chwili trwają prace nad tworzeniem pakietów instalacyjnych. Można będzie (lub już można) ją pobrać ze strony www.joomla.pl. Od czasu narodzin pojawiło się wiele pytań typu: jak bezboleśnie przesiąść się na numerek 1.6?

Odpowiedź jest prosta – Bezboleśnie się nie da. Praca nad nowym projektem trwała przez 3 lata. Kod został napisany od nowa, a zmiany są porównywalne do tych, które miały miejsce przy przejściu z wersji 1.0. Właśnie z tego powodu nie ma możliwości aktualizacji automatycznej. Niestety potrzebna jest nam migracja ręczna. Nie zostajemy jednak zdani tylko na własne możliwości. Do użytku dostajemy narzędzie pomocnicze, jakim jest jUpgrade. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam bez kłopotów „dobrać się” do nowej wersji Joomla!

 

Wymagania techniczne serwera dla Joomla! 1.6

Apache: v2.x zalecane
PHP: v5.2.4+
MySQL: v5.0.4+

lub

Microsoft IIS: v7
PHP v5.2.4 +
MySQL v5.1

Pierwszym, podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest: Czy naprawdę potrzebna jest mi migracja do wersji 1.6?  Dla większości osób odpowiedź będzie brzmiała „nie”. Joomla! 1.5 nadal będzie wspierana, na bieżąco pojawiać się będą potrzebne łatki i uaktualnienia. Główne udogodnienia w nowszej wersji to: zagnieżdżanie kategorii – usunięte zostają sekcje, a my dostajemy możliwość tworzenia wielopoziomowych kategorii, oraz lista kontroli dostępu (ACL), dzięki której w końcu sami ustalamy co można poszczególnym grupom zarejestrowanych użytkowników. Wiele witryn nie posiada takich wymagań i spokojnie, jeszcze przez długi czas, wystarczy im praca na Joomla! 1.5.

Aby przystąpić do migracji powinniśmy upewnić się czy spełniamy poniższe warunki:

 • Posiadamy zainstalowaną najnowszą wersję, czyli Joomla 1.5.22. Jeśli nie, konieczna będzie wcześniejsza aktualizacja, szczególnie gdy posiadamy wersję < 1.5.19
 • Posiadamy rozszerzenia poprawnie pracujące pod Joomla! 1.6
 • Posiadamy szablon kompatybilny z nowym systemem 
 • Posiadamy pełne prawa do plików na serwerze
 
Migrację szablonu opisujemy w artykule:
Joomla 1.6 – migracja szablonu
Pamiętaj, że przed dokonaniem jakichkolwiek czynności MUSIMY wykonać kopie bezpieczeństwa, aby w razie błędów w migracji odzyskać naszą witrynę. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Na początek pobieramy wcześniej wspomniane narzędzie jUpgrade. Następnie przechodzimy na zaplecze naszej strony, otwierając instalator dodatków. Wybieramy pobraną paczkę i instalujemy ją. Kiedy czynność przebiegnie poprawnie otrzymamy dostęp do jUpgrade z poziomu menu zaplecza (Komponenty >> jUpgrade). 

Kiedy mamy pewność, że wszystko jest przygotowane, klikamy w duży przycisk START UPGRADE.

Powinien pojawić się ekran, mówiący o postępie w wykonywaniu aktualizacji. 

Pod żadnym pozorem nie zamykajmy okna do pełnego ukończenia procesu.

A teraz krótkie objaśnienie pracy jUpgrade. Jest to genialne narzędzie stworzone przez ogromną rzeszę programistów z całego świata. Zamiast podmieniać pliki, pobiera ono nową instalację Joomla! nie naruszając wersji 1.5, co jest świetnym posunięciem. Jeśli witrynę zainstalowaną mamy w głównym katalogu, wersja 1.6 zostanie zainstalowana pod adresem www.mojastrona.pl/jupgrade. Utworzona będzie również nowa baza danych, aktualizowana ze starej, używanej przez wersję 1.5.

Obsługa migracji dzięki pomocy jUpgrade:

 • Reklama (100%)
 • Kategorie (100%)
 • Kontakty (100%)
 • Artykuły (100%)
 • Menu (95%)
 • Moduły (90%)
 • Spinacz RSS (100%)
 • Użytkownicy (100%)
 • Zakładki (100%)

Dodatkowo trwają prace nad automatycznym unowocześnianiem szablonów, gdyż obecny mechanizm sprawia jeszcze sporo kłopotów.

Kolejnym, ostatnim krokiem na etapie naszej migracji będzie przemieszczenie kopii witryny w odpowiednie miejsce. Tworzymy nowy katalog na serwerze i przenosimy do niego witrynę w wersji z Joomla 1.5. Następnie z folderu www.mojastrona.pl/jUpgrade kopiujemy pliki do głównego katalogu. Wykonajmy te czynności w własnie takiej kolejności aby nie stworzyć zbędnego bałaganu.

Kompatybilność jUpgrade:

 Mozilla FirefoxInternet ExplorerOperaGoogle Chrome
WindowsTAKTAKTAKTAK
LinuxTAKTAKTAK

 

Jeżeli po drodze nie napotkaliśmy błędów to wszystko powinno działać. Czekam na Wasze opinie i komentarze.
Artykuł napisany przy pomocy angielskiej dokumentacji: docs.joomla.org/Tutorial:Migrating_from_Joomla_1.5_to_Joomla_1.6Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.