WordPress 4.0 Beta 4 – co czeka nas pod koniec miesiąca?


19 sierpnia 2014 / Michał Załęcki


wordpress-4.0Już niedługo, bo wszystko wskazuje, że ok. 27 sierpnia, ukaże się nowe wydanie najpopularniejszej platformy (nie tylko) blogowej. WordPress 4.0 wkroczył w fazę finalnej bety, którą od finalnego wydania dzieli już release candidate (więcej szczegółów odnośnie cyklu wydawniczego). Kod został zmieniony setki razy mimo to WordPress 4.0 nie przynosi rewolucyjnych zmian. Po przetestowaniu własnych wtyczek i motywów doszedłem do przyjemnego wniosku – wszystko działa. Poza poprawkami różnorakich błędów znacznie poszerzono panel administracyjny o nowe funkcjonalności.

TinyMCE

Możemy teraz w edytorze podglądnąć osadzoną treść np. film z portalu YouTube czy odtworzyć przesłany film. Poprawiony został również widok podglądu galerii i wybór koloru.

Nowy wygląd biblioteki mediów

Biblioteka mediów zyskała dodatkowy układ w postaci siatki. Bo wybraniu danego elementu z listy otwiera się okno, które pozwala na wygodną, szybkę edycję.

Wybór języka podczas instalacji

Słynny pięciominutowy (w praktyce maksymalnie dwuminutowy) proces instalacji został wzbogacony o wybór języka na poziomie instalatora. Do tej pory, pobieraliśmy osobną paczkę z WordPressem w interesującym nas języku.

wordpress-4.0-beta-01

Usprawniony Customizer

Zmiany nie ominęły Customizera. Poza odświeżonym wyglądem otrzymał też dodatkowy panel z widgetami.

wordpress-4.0-beta-08

Odświeżony panel instalacji wtyczek

Panel instalacji wtyczek został znacznie odmieniony. Podobnie jak w bibliotece mediów, wtyczki są prezentowane w układzie siatki.

Podsumowanie

Developerzy cały czas pracują nad nad nowym wydaniem. Jeżeli znalazłeś buga (nie mylić z feature) podziel się tą informacją ze społecznością na przeznaczonym do tego forum. WordPress 4.0 możesz pobrać tutaj, albo skorzystać z pluginu WordPress Beta Tester.


Tagi:


11 odpowiedzi na “WordPress 4.0 Beta 4 – co czeka nas pod koniec miesiąca?”

 1. Comandeer pisze:

  >Kod został zmieniony setki razy mimo to WordPress 4.0 nie przynosi rewolucyjnych zmian.
  I to jest właśnie problem każdego, większego projektu: są na tyle popularne, że nie mogą wprowadzać rewolucyjnych zmian, bo a nuż coś się spieprzy z bożkiem BC… Wystarczy spojrzeć na jQuery 1.x vs jQuery 2.x, grunt 0.4.x vs grunt 1 (którego wciąż nie ma a od 1.5 roku wszyscy czekają), ES 5 vs ES 4 itp itd…
  WP na node.js – ah, marzenia ;)

  Niemniej – dobrze widzieć przynajmniej nieustannie postępującą ewolucję tego narzędzia.

  • > są na tyle popularne, że nie mogą wprowadzać rewolucyjnych
   Masz jakiś pomysł na rewolucyjną zmianę?

   • Comandeer pisze:

    Z WP raczej nie mam aż tak dużej styczności, żeby móc się wypowiadać na temat rewolucyjnych zmian akurat w nim. Jedyne, czego bym chciał – o czym już wspominałem – to ładny, obiektowy kod. Ale to zerwie BC, więc z góry jest skazane na porażkę. A szkoda.
    Natomiast jeśli chcesz pogadać o innych większych projektach lub standardach w Sieci, to chętnie Ci przedstawię długą listę rewolucyjnych zmian ;)

 2. Guest pisze:

  Chyba wszystkie zmiany na plus. Udręką było szukanie multimediów w bibliotece, teraz ze zunifikowanym wyglądem powinno być dużo przyjemniej. Na plus zasługuje też nowa funkcja dająca możliwość instalacji WordPress’a w danym języku, zazwyczaj trzeba było grzebać w wp-config.php, co skutecznie odstraszało totalnych laików.

  Nie bardzo widzę ten edytor widgetów na żywo, może być przydatny, jednak nie wiem czy aż tak bardzo. Zapewne ucieszą się Ci co mają frameworki zbudowane całe na widgetach, bo i z takimi się spotkałem ;)

  Dzięki za krótkie podsumowanie!

 3. racja pisze:

  Same zmiany utrudniające pracę, pomijając wybór języka podczas instalacji :/

 4. martins pisze:

  Panowie redaktorzy! To jest polski portal, a tu tylko WordPress, Joomla! i coś tam jeszcze. Nie ma polskich systemów, które moglibyście promować? Wspomnę o dwóch popularniejszych, a przecież jest takich więcej:

  1. Quick.Cms, Quick.Cart. Ponad 32 000 wdrożeń, a Wy ani słowa o nich? System użyłem parę razy. Jest ok, warto coś o nim napisać.

  2. Windu. Ponad 6000 wdrożeń, a znalazłem jedynie wywiad o nich. Mnie nie przypadł do gustu, ale może innym tak.

  Cudze chwalicie, a swego nieznacie. Nie chodzi o reklamę, ale o obiektywność jakąś. Teraz to wygląda tak, jakby Was sponsorował WordPress i Joomla.

  • Mr.Mr pisze:

   Przecież mieliśmy wywiad z twórcami Windu…

   • martins pisze:

    Przecież napisałem to w poprzednim poście, że znalazłem jedynie wywiad o Windu. O WordPressie to są tutoriale, artykuły o nadchodzącej nowej wersji i co chwilę coś na tent emat. Windu wydał kilka miesięcy temu wersję 3.0, która jest dość przełomowa. Quick.Cms także wersję 6.0. U Was zero na ten temat. O innych systemach nie wspomnę, które są może mniej znane, ale warto by było społeczności webmasterów takie przedstawić? To aż tak dużo?

   • Mr.Mr pisze:

    No fakt napisałeś to pod innym artykułem. Jak chcesz to my też publikujemy artykuły gościnne – [email protected]

  • > Teraz to wygląda tak, jakby Was sponsorował WordPress i Joomla.
   Niestety nie…

   > a tu tylko WordPress, Joomla!
   Nie chciałbym być upierdliwy, ale społeczność WP jest wrażliwa na punkcje „wielkiego P”. WordPress

   Nie ukrywam, że tematyka skupiona w okół Joomla! i WordPress związana jest z tym, że WordPress znam dobrze na poziomie tworzenia wtyczek/motywów, a Michał Kortas był/jest związany z polską społecznością Joomla!, no i nie ukrywajmy, wpisy o Joomla! i WP są poczytne, chodź z powodu braku reklam itd. kliki w żaden sposób nie przekładają się na nic poza naszym uśmiechem.

   > Quick.Cms, Quick.Cart i Windu
   Przyznam, że średnio przekonany jestem do projektów darmowych, które nie pojawiają się na GitHub – lubię społeczność (chodź nie twierdze, że tym narzędziom jej brak). Swego czasu (teraz nie wiem) Windu nie miał dokumentacji, o Quick.Cart słyszałem trochę dobrego od znajomego, ale to tyle.

   Jeżeli czujesz się na siłach i masz chwilę to napisz na [email protected], gościnne artykuły zawsze mile widziane :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.