Plik templateDetails.xml – własny szablon Joomla! 1.7 i 2.5


15 stycznia 2012 / Michał Kortas


Ostatnio przygotowaliśmy sobie szkielet naszej nowej witryny. Dzisiaj już ostatnia, z koniecznych części, które pozwolą nam uruchomić swój własny szablon pod systemem Joomla! 1.7. Jeżeli zakończymy naszą naukę na tej lekcji, strona będzie działać poprawnie. W kolejnych częściach, pokazywać będę już tylko usprawnienia, które jedynie pomogą pracować nam bardziej wydajnie. Zapraszam do lektury.

Czym jest plik templateDetails? Otóż dzięki niemu Joomla! otrzymuje informacje o wszystkich szczegółach dot. szablonu. Plik jest wykorzystywany głównie przy instalacji. Zawarta w nim lista integralnych plików szablonu musi być zgodna z rzeczywistością. Każdy błąd, każda literówka spowodować może problem w działaniu. Znajdują się tutaj również informacje o autorze, jak i rzecz najważniejsza – z podstawowych – zapis wszystkich pozycji modułów, które będziemy mogli później wykorzystać.

Najbardziej okrojona wersja omawianego pliku składa się z 4 głównych części. Omówię teraz wszystkie po kolei.

Informacje systemowe

Tutaj ustalamy wersję, oraz kodowanie naszego dokumentu XML. Druga linijka mówi, z jakiego DOCTYPE będziemy korzystać – tutaj oczywiście dla Joomla! 1.7. Dalej otwieramy sekcję rozszerzenia.

 • Pierwszy parametr – version – ustala to, dla jakiej wersji Joomla! przygotowujemy szablon.
 • Type, ustawione jako template, oczywiście określa rozszerzenie jako szablon.
 • Client – czyli informacja o przeznaczeniu szablonu dla zaplecza administracyjnego lub frontu witryny.

Informacje szczegółowe

Blok ten zawiera wszystkie potrzebne informacje, które widział będzie użytkownik naszego szablonu. W odpowiedniej kolejności są nimi:

 • Nazwa szablonu
 • Data stworzenia
 • Autor projektu
 • Adres e-mail autora
 • Strona www autora
 • Informacja o prawach autorskich
 • Rodzaj licencji, na zasadzie której udostępniamy szablon
 • Wersja
 • Opis

Możemy tutaj wpisać informacje, które nam odpowiadają. Dobrze jednak trzymać się obowiązujących reguł i dokładnie opisywać każdą rubrykę. Nigdy nie wiadomo, kto zajrzy do kodu.

Pliki i katalogi składowe

W trzeciej sekcji musimy dokładnie określić to, co znajdzie się w paczce instalacyjnej. Dla plików, które znajdują się bezpośrednio w folderze instalacyjnym, używamy tagów <filename></filename>. Nazwy katalogów zagnieżdżonych wystarczy zapisać w tagach <folder></folder>.

Jak to rozumieć? Jeżeli posiadamy folder (o nazwie np. grafika) z plikami graficznymi użytymi w szablonie, nie musimy podawać nazw wszystkich plików wewnątrz niego. Wystarczy w w/w tagu <folder></folder> podać jego nazwę. W porównaniu z zasadami budowania szablonów dla Joomla! 1.5 jest to spore udogodnienie.

Wszystkie ścieżki i nazwy plików obejmujemy w tagi <files></files>.

Pozycje modułów

Ostatnia, podstawowa, a zarazem bardzo ważna część pliku templateDetails. Jak na pewno dobrze pamiętamy, na poprzedniej lekcji zapisaliśmy sobie pozycje takie jak: naglowek, lewa, prawa i stopka. Teraz wystarczy, że zadeklarujemy je w odpowiedni sposób, używając tagów <position></position>.

Cały segment otaczamy tagami <positions></positions>, a na końcu zamykamy, otwarty wcześniej tag </extension>.

 

Na zakończenie przedstawiam jeszcze cały, połączony listing kodu. Gotowy i zapisany plik dołączamy do naszego folderu.6 odpowiedzi na “Plik templateDetails.xml – własny szablon Joomla! 1.7 i 2.5”

 1. Big_bob pisze:

  Wszystko jest super poza pewną uciążliwością: brak przycisków: następna lekcja popzrednia lekcja. Możn asię domyślić po adresie: np ta lekcj ato artykuł numer 393 i aby dostac sie do następnego zmieiam ręcznie na 394. Ale po co ? Dorzuć po dkoniec artykuł buttony intuicyuni eułatwiające nawigację i będzi eOK.

 2. Big_bob pisze:

  Sorry za literówki

 3. Woker20 pisze:

  przycisk by się przydał ale tak też jest ok :)

 4. Janusz pisze:

  Czy jeśli tworzę szablon dla Joomla 2.5 nie powinienem zamienić wersji Joomla z 1.7 na 2.5 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.