CMS

Przenosiny na inny serwer za pomocą Akeeba Backup – Joomla! 1.7 i 2.5

Witryna zbudowana przy pomocy systemu zarządzania treścią, jakim jest Joomla!, ma to do siebie, że sprawia nieco problemów przy przenosinach z jednego konta hostingowego na drugi, lub po prostu przy publikacji strony w sieci wprost z naszego komputera lokalnego. Na szczęście nie jesteśmy na ręczne robótki – pomocne nam będzie w tym celu narzędzie jakim jest Akeeba Backup. Teoretycznie, komponent ten, służy do wykonywania kopii zapasowej, jednak system ten dobrze sprawdza się przy zwykłej migracji.

Jako, że temat ten jest szeroko poruszany, a nasz artykuł omawiający przenosiny Joomla! 1.5 miał sporą oglądalność, przedstawiamy Wam, krok po kroku, czynności potrzebne przy korzystaniu z Akeeba Backup w Joomla! 1.7 i 2.5.

Pobieranie i instalacja komponentu

Wszystko sprowadza się do odwiedzenia witryny www.akeebabackup.com. Na początek wybieramy, ze strony www.akeebabackup.com/download/official/akeeba-backup.html, najnowszą, stabilną wersję. Następnie klikamy w link Akeeba Backup Core i zapisujemy na dysku rdzeń systemu.

Drugim krokiem jest pobranie tzw. pliku rozpakowującego – kickstart.php. Przechodzimy do strony https://www.akeebabackup.com/download/official/akeeba-kickstart.html i wybieramy najnowszą, stabilną wersję pliku. Na koniec klikamy w link Kickstart package i, jak poprzednio, zapisujemy paczkę na dysku.

Teraz przechodzimy na zaplecze naszej witryny i korzystając z systemowego instalatora, instalujemy pierwszy, pobrany pakiet. Po wszystkim, w menu komponenty, powinna być dostępna nowa opcja.

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu powinniśmy przejść krótki kreator ustawień. Nie jest to jednak konieczne, więc odznaczmy ostatnią opcję, klikając następnie przycisk Apply these preferences.

Wykonujemy backup strony

Aby przejść do pracy musimy kliknąć, w panelu komponentu, przycisk Backup now.

Następnie jeszcze raz przyciskamy button Backup nowProces powinien się rozpocząć, o czym informują nas stosowne komunikaty.

Kiedy cały proces dobiegł końca, naciskamy Administer Backup Files.

Teraz pozostaje nam tylko pobrać spakowaną stronę na dysk. Korzystamy w tym celu z utworzonego odnośnika.

Przenosiny na inny serwer

Rozpakowujemy paczkę z plikiem kickstart i wyciągamy z niej plik kickstart.php. Przenosimy ją do lokalizacji na nowym serwerze, dokładnie tam, gdzie znajdzie się strona. To samo robimy z pobranym archiwum witryny.

Teraz odpalamy przeglądarkę i wpisujemy ścieżkę do wgranego pliku kickstart – np. www.webroad.pl/test/kickstart.php. Na pierwszy plan wysunie się nam okienko z informacjami. Wyłączamy je za pomocą klawiatury – Esc. W ustawieniach nic nie zmieniamy, klikając następnie duży, zielony guzik START.

W tym momencie musimy przygotować sobie nową bazę danych. Będzie nam ona potrzebna w kreatorze, który zaraz się uruchomi.

Kiedy wszystko mamy gotowe, naciskamy button Run the installer.

Teraz postępujemy zgodnie ze wskazówkami, które nam się pojawią. Pierwsze okno informuje nas o zdolnościach naszego serwera. W drugim podajemy dane do bazy danych. Trzecie okno pozwala nam wprowadzić zmiany w ustawieniach witryny. Na zakończenie zostajemy poproszeni o skasowanie katalogu installation.

Zakończenie

Od teraz nasza witryna działa już poprawnie. Jeśli korzystaliśmy z pliku .htaccess, będziemy musieli zmienić mu nazwę z htaccess.txt, ponieważ Akeeba Backup, właśnie w takiej formie go przenosi.

komentarzy 57

 • Awatar
  Maciej Staniszewski

  14 sierpnia 2012 01:14

  Witam, mianowicie zrobiłem wszystko wg waszej instrukcji. Jest świetna i przejrzysta. Tylko pojawił się mały problem, mianowicie : gdy już wszystko jest niby ok, wpisuje adres swojej strony do przeglądarki, przenosi mnie do strony hostingodawcy. Do panelu administratora mogę zalogować się bez problemu. Natomiast normalnie nie mogę wyświetlić strony.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   14 sierpnia 2012 08:22

   Witaj Macieju. Prawdopodobnie Akeeba Backup źle spakowała kopię strony. Polecam wykonać backup jeszcze raz, a w przypadku gdyby problem się powtórzył, spróbuj wgrać kopię na lokalnym serwerze i sprawdź, czy tam się strona uruchamia. O tym jak postawić własny serwer też pisałem na łamach webroad :)

   Odpowiedz
   • Awatar
    paweł

    28 kwietnia 2013 13:04

    jak ten kickstart pobrać tam tylko jakieś języki mi się pobierają ?

    Odpowiedz
   • Awatar
    Michał Kortas

    28 kwietnia 2013 13:10

    W pobranym archiwum, oprócz plików językowych, znajduje się również plik kickstart.php.

    Odpowiedz
 • Awatar
  Maciej

  7 października 2012 21:08

  witam mam joomle 1.5 i zrobiłem kopie zapasową i użyłem narzędzia kickstart niby wszystko ok ale ja klikam start i potem run to przekierowuje mnie na stronę hostingu i pokazuje się błąd 404 korzystam hostingu friko.pl

  Odpowiedz
 • Awatar
  Artur

  28 października 2012 11:51

  Witam, fajny tutorial. Bardzo mi się przydał. Brakuje tylko szerszego opisu samej instalacji na nowym serwerze, możliwość stworzenia nowej bazy (nie trzeba pamiętać ustawień, nazw, haseł BD z poprzedniego hostingu), a ten dodatek daje taką możliwość – wcześniej jednak trzeba stworzyć nową bazę danych na serwerze i podczas instalacji wklepać nowe ustawienia. Wszystko śmiga (Joomla 1.7, Akeeba 3.4.3, przenosiny z home.pl na hekko.pl). Też próbowałem tego na friko. nie działa. nie wiem czemu, też błąd 404. nie chciało mi się walczyć z tym więc friko sobie podarowałem i wybrałem hekko.
  Gdy za pierwszym razem przenosiny nie działają, zróbcie jeszcze raz kopie, i odpalcie na nowym folderze w nowym docelowym serwerze – u mnie zadziałało. Dzięki i pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Awatar
  Jacek

  4 listopada 2012 13:11

  Czym to wypakować?, użyłem wirar-a ale jakoś to inaczej wygląda.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   5 listopada 2012 09:06

   Pakujesz to za pomocą narzędzia Akeeba Backup, tak jak to opisałem.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Karolina

  7 listopada 2012 20:39

  Drogi Michale, mam stronę na darmowym hoście, właśnie jestem w trakcie jej przenoszenia na inny serwer, wykonałam kopię, utworzyłam pustą bazę danych i utknęłam w tym punkcie: http://nazwa naszej domeny/kickstart.php

  wyskakuje komunikat, że nie odnaleziono serwera… a pliki tam są, przenosiłam je za pomocą TC.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   7 listopada 2012 23:30

   Witam, a na jakim hostingu posiadasz stronę?

   Odpowiedz
   • Awatar
    Karolina

    8 listopada 2012 07:47

    Mam na cba.pl

    Odpowiedz
   • Awatar
    Artur

    15 listopada 2012 13:06

    yo, sprawdź czy jest plik .htaccess bo ta wtyczka po rozpakowaniu na nowym serwerze tworzy plik htaccess.bak i joomla go nie wychwytuje. trzeba skopiować ze starego serwera plik .htaccess i wgrać go na nowy serwer. Ewentualnie zgrać plik htaccess.bak na dysk zmienić mu nazwę na .htaccess i wgrać z powrotem na nowy serwer. Powinno działać ;) Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • Awatar
    Karolina

    8 listopada 2012 07:48

    A przenoszę na edu.pl

    Odpowiedz
 • Awatar
  Jacek

  16 listopada 2012 10:39

  Mam na pulpicie taki plik jak na screnie
  http://prntscr.com/ju5tn
  Jak wypakować te pliki?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   16 listopada 2012 11:46

   Sprawa jest prosta. Wrzucasz ten plik na serwer, wraz z plikiem kickstart.php i odpalasz plik kickstart.php w przeglądarce. Potem postępujesz zgodnie z komunikatami na ekranie.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Ryszard

  2 stycznia 2013 19:49

  Serdecznie dziękuję Panie Michale za ten opis. Bardzo mi pomógł w przeniesieniu strony z hostingu cba, który ostatnio straszenie zaczął mulić. Teraz wszystko śmiga aż miło. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   2 stycznia 2013 22:40

   Proszę bardzo. Cieszę się, że mogłem Panu pomóc. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Mariusz

  19 marca 2013 21:05

  Czy na nowym serwerze ma być zainstalowana Joomla? Czy wszystko będzie w paczce backupu?

  Odpowiedz
 • Awatar
  hanka

  26 marca 2013 07:57

  Super tutorial, chociaż natknęłam się na pewien problem; wyskakuje mi komunikat na podstronie ../installation/index.php

  Akeeba Next Generation Installer For Joomla! requires PHP 5.3 or later

  nie wiem co z tym fantem mam zrobić?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   26 marca 2013 08:44

   Masz przestarzałą wersję PHP. Skontaktuj się z dostawcą hostingu, aby uruchomił Ci PHP >= 5.3, lub pobierz starszą wersję Akeeba Backup (niezalecane).

   Odpowiedz
   • Awatar
    hanka

    26 marca 2013 09:56

    Dziękuję za szybką odpowiedź i poradę :)

    Odpowiedz
 • Awatar
  hauerpower

  8 maja 2013 12:36

  art. to nic, support do art’a to jest coś :)

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   8 maja 2013 12:55

   Zawsze staramy się pomagać na miarę naszych możliwości :-) Dziękuję za komentarz, pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Awatar
  andzelka

  13 czerwca 2013 11:14

  Witam, potrzebuje pomocy mam starą wersje joomla 1.5.7 viruemart 1.1.2 jestem naprawdę początkująca.
  Próbowałam przenieść archiwum z serwera na xampp ale się rozsypuje wszystko.
  Ściągnęłam Akeeba i myślałam ze może to coś da ale jest to samo tez się rozsypuje sklep . Przy robieniu archiwum za pomocą akeeba mam taki komunikat:

  Akeeba Backup jest gotowy by wykonać kopię zapasową twojej witryny, ale istnieją potencjalne problemy

  Katalog tymczasowy systemu w użyciu

  Proszę o pomoc bo nigdy niebyła robiona aktualizacja, a sklep istnieje już ponad 3 lata.

  Odpowiedz
 • Awatar
  andzelka

  14 czerwca 2013 12:07

  Witam , poradziłam sobie , wystarczyło zmienić php na starszy i pozmieniać w php.ini troszeczkę . Ale teraz górne menu na zapleczu mi nie chodzi. Niech się ktoś odezwie i pomoże.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Krzysiek

  23 czerwca 2013 23:37

  Hej! :)

  Ja mam taki problem, że po przerzuceniu strony na nowy serwer (netart – nazwa.pl) widzę białą stronę. Zarówno zaplecze jak i frontend :((

  p.s dzieki za tutorial, bardzo fajnie to opisane

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   24 czerwca 2013 19:34

   Witam. Możesz podrzucić link do strony? PS załóż wątek na naszym forum. Będzie mi łatwiej pomóc.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Alicja

  1 lipca 2013 21:48

  Ja już nie wiem nic, zrobiłam w instrukcji wszystko, co powinnam, działa mi tylko strona główna i rejestracja, reszta zakładek i podstron nie:( wyskakuje taki błąd:

  Fatal error: Call to a member function get() on a non-object in /home3/kredytau/public_html/components/com_content/helpers/route.php on line 40

  Serwer mam na webhost, bardzo proszę o pomoc:(

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   1 lipca 2013 21:53

   Alicjo, jeżeli chcesz, to przejrzę Twoją stronę. Odezwij się na adres michal@webroad.pl i podrzuć mi jej adres oraz (jeśli chcesz) dostęp do zaplecza admina i FTP. Spróbuję pomóc :-)
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Awatar
    Alicja

    1 lipca 2013 22:01

    Dziękuję! :)

    Odpowiedz
   • Awatar
    Michał Kortas

    1 lipca 2013 22:48

    Już znam rozwiązanie. Jutro się tym zajmę i opiszę sytuację na naszym forum WEBroad. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
   • Awatar
    Alicja

    3 lipca 2013 09:44

    Niestety nadal nic nie działa :(

    Odpowiedz
 • Awatar
  Piotrek

  11 lipca 2013 15:55

  cze

  Co zrobić jak po wpisaniu potrzebnych danych na etapie „Odtworzenie bazy danych głównej witryny” dostaję taki komunikat: SQL=CREATE DATABASE `xxxxxxxxxxxxxxxxx` CHARACTER SET `utf8` ??

  Odpowiedz
 • Awatar
  Roman

  12 lipca 2013 17:18

  A czy Akeeba nadaje się na backup Joomla 1.5 ? Bo na ich stronie pisze, że to dotyczy wersji 2.5 i 3.0 a co robić ze starszą wersją Joomla, czym mozna zrobić backup i przenieść na inne serwer ?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Basia

  8 października 2013 16:46

  Witam! Instrukcja bardzo dobra! :) Stronka zawisła już na nowym serwerze a zajęło to dosłownie chwilę! :) Pojawił się teraz tylko problem… nie mogę zalogować się do panelu adm. joomla :-/ wpisuję hasło i poprzednie, i nowe dla nowej bazy, admin admin… Próbowałam grzebać się w phpmyadmin i zmieniać hasło, ale jest problem dalej. Proszę o pomoc. Aktualnie to serwer az.pl Dziękuję bardzo!!! :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Monika Frankowska

  10 października 2013 22:51

  Hej, dobry artykuł, przydał mi się ;) dzięki! wszystko zrobione jak opisane :) ale….strona startowa działa, natomiast nie chodzi nic więcej, łącznie z panelem admina, adres http://www.xxx.pl wczytuje, ale http://www.xxx.pl/index.php już nie ;[ ….lokalnie hula bez zarzutów,menu, linki itp… Dlaczego tak sie dzieje???? Prosze o pomoc bo już nie mam cierpliwości i pomysłów co robic ;[

  Odpowiedz
  • Awatar
   Basia

   11 października 2013 22:10

   mam podobny problem – panel admina nie działa :(

   Odpowiedz
   • Awatar
    Monika Frankowska

    11 października 2013 23:02

    spróbuj w
    /libraries/joomla/filesystem/path.phppzmienić wpis
    if (strpos($path, JPath::clean(JPATH_ROOT)) !== 0)na
    if (strpos($path, JPath::clean(‚/’)) !== 0)

    Może da rade, u mnie zaczęło śmigac az miło :)

    Odpowiedz
   • Awatar
    Basia

    13 października 2013 11:31

    u mnie nadal problem :( Proszę o pomoc!

    Odpowiedz
   • Awatar
    Monika Frankowska

    13 października 2013 13:36

    jaki hosting?

    Odpowiedz
   • Awatar
    Basia

    13 października 2013 20:31

    az . pl

    Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   12 października 2013 20:24

   Niestety wiele zależy od hostingu. Ale widzę, że znalazła Pani już sposób na rozwiązanie problemu. Dziękują za informację. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Awatar
    Basia

    15 października 2013 09:12

    ja niestety nadal nie mogę logować się do panelu adm. joomla. Pomocy! :)

    Odpowiedz
 • Awatar
  tomek

  18 października 2013 15:43

  Witam. kupilem konto www na vipower :)
  strona zrobilem w joomli i przenosilem wg tego

  http://joomla-porady.blogspot.com/2012/03/przenoszenie-joomla-na-inny-serwer.html

  usunalem wszytkie pliki z niego. wrzucilem do katalogu public_html swoja strone internetowa i mam blad:

  404 Not Found

  The resource requested could not be found on this server!
  Powered By LiteSpeed Web Server
  LiteSpeed Technologies is not responsible for administration and contents of this web site!

  jestescie mi jakos w stanie pomoc?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Janusz

  22 grudnia 2013 15:40

  Chciałem przenieść i modyfikować moją witrynę lokalnie gdyż chcę dokonać sporo zmian. Mam wampserver a witryna znajduje się w sieci na serwerze kylos.

  Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją nawet kilka razy próbując innych ustawień niestety za każdym razem pojawia się coś takiego:

  Internal Server Error

  The server encountered an internal error or
  misconfiguration and was unable to complete
  your request.

  Please contact the server administrator,
  admin@localhost and inform them of the time the error occurred,
  and anything you might have done that may have
  caused the error.

  More information about this error may be available
  in the server error log.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   23 grudnia 2013 15:23

   Janusz, w którym momencie otrzymujesz ten komunikat? Załóż wątek na naszym forum webmasterskim, a postaram się pomóc. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Janusz

    24 grudnia 2013 02:08

    ok napisałem na forum, dzięki serdeczne za zainteresowanie ;)

    Odpowiedz
 • Awatar
  Natalia

  16 stycznia 2014 02:39

  Ja z kolei próbowałam przenieść stronę z jednego serwera na drugi. Udało mi się dojść do momentu, w którym Akeeba rozpakowuje pliki i wyświetla mi się komunikat „Run the Installer”, po czym gdy go kliknę wyświetla mi się pusta strona. Jakieś wskazówki jak można temu zaradzić?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Natalia

   17 stycznia 2014 03:41

   Rozwiązane: manualnie uploadowałam archiwum witryny i rozpakowałam za pomocą klienta FTP – przy uploadowaniu przez Total Commander było coś nie tak. Następnie rozpakowałam archiwum w FTP, wpisałam w przeglądarkę adres strony i instalacja za pomocą Akeeba śmignęła pięknie i działa :)

   Odpowiedz
   • Awatar
    Michał Kortas

    20 stycznia 2014 21:18

    Świetnie! Czasami, jeżeli konfiguracja serwera nie spełnia wymagań najnowszej wersji Akeeba Backup, takie problemy mogą się pojawić. Wtedy rozpakowanie archiwum w sposób manualny jest dobrym wyjściem z sytuacji :)

    Odpowiedz
 • Awatar
  Beata

  1 lutego 2014 21:36

  Witam,
  Mam problem, po przeniesieniu strony na inną domenę zamiast panelu admina wyświetla mi się biały ekran. Frontend działa poprawnie. Serwer jest ten sam. Co mogę zrobić, aby dostać się do panelu administracyjnego?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Janek

  9 marca 2014 19:34

  A mój problem polega na tym, że po wpisaniu w przeglądarkę adresu z plikiem kickstart.php wyskakuje mi plik w formie notatnika w przeglądarce i tyle

  Odpowiedz
  • Awatar
   kasiula

   12 lutego 2015 16:09

   robi mi sie to samo :(

   Odpowiedz
 • Awatar
  Marta

  15 kwietnia 2015 20:56

  Witam, już na samym początku pojawił mi się problem:

  Błąd

  Pojawił się problem z wczytywaniem pliku na serwer.
  Maksymalny rozmiar wczytywanych plików jest zbyt mały: Jest on ustawiany w php.ini w zmiennej upload_max_filesize oraz post_max_size w ustawieniach Twojego PHP (konfigurowanych w pliku php.ini i / lub .htaccess)

  Nie można znaleźć pakietu instalacyjnego.”

  I nie mam pojęcia gdzie to zmienić, wydaje mi się, że wcześniej instalowałam większe pliki.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź