Minął już około miesiąc od wydania najnowszej, stabilnej – i co najważniejsze – długoterminowej wersji Joomla! 2.5, jednak w wielu przypadkach szybka przesiadka ze starszych wersji jest często dość skomplikowana, a nawet niemożliwa. Powody mogą być różne, począwszy od rzeczy najważniejszej – funduszy, poprzez brak wsparcia dla modułów czy komponentów, na nieodpowiednim hostingu kończąc. Pewnie sytuacja była już nie raz poruszana, jednak maile od Was w tej sprawie zachęciły mnie do napisania tego, bądź co bądź, krótkiego poradnika.
Pierwszym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest to, jak długo nasza witryna będzie jeszcze istnieć? Joomla! kończy wsparcie dla wersji 1.5 już w kwietniu tego roku (2012), dlatego jeśli myślimy długoterminowo, aktualizacja będzie konieczna, choćby ze względów bezpieczeństwa.
Drugą kwestią do rozważenia jest chęć korzystania z kilku udogodnień, jakie przyniosła nam linia 1.6/1.7/2.5. Są to między innymi: lepsza kontrola dostępu, nieograniczone zagnieżdżanie kategorii, aktualizacja jednym kliknięciem, wielojęzyczność witryn, zwiększony komfort obsługi.
Tak jak wspomniałem na samym początku, aktualizacja nie będzie możliwa, jeśli niezbędne nam będą moduły i komponenty, które nie posiadają wersji dla 1.7/2.5. Tutaj mamy dwa wyjścia. Albo znajdziemy sobie jakiś odpowiednik, albo zlecimy przepisanie dodatku przez specjalistę, tak aby wszystko funkcjonowało po aktualizacji. Tak samo sytuacja wygląda z szablonem – należy go migrować do nowszej linii.
Na koniec pod uwagę musimy wziąć zdolności naszego serwera. Do poprawnej pracy Joomla! potrzebuje: PHP 5.2.4+, MySQL 5.0.4+ i Apache 2.x+ lub Microsoft IIS7. Jeśli obecny hosting spełnia wymagania, nie ma problemu. Jeśli nie – przygotujmy się, niestety, na dodatkowe koszty.
Wszystkim, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie dot. przenosin polecam poniższy schemat blokowy, opracowany przez ThemePartner, a spolszczony przez Polskie Centrum Joomla!.
Polska wersja schematu: joomla.pl