CMS

Wielojęzyczność w Joomla! 2.5 – poradnik wideo

Uruchomienie wielojęzyczności w Joomla! 2.5 nie jest sprawą trudną do wykonania. W odróżnieniu od starej linii – Joomla! 1.5 – system kilku języków jest standardowo wbudowany. Jako, że otrzymałem kilka wiadomości odnośnie tej kwestii, przygotowałem dla Was poradnik, który krok po kroku pokaże cały proces tworzenia witryny w oparciu o kilka języków treści. Zapraszam wszystkich do oglądania i komentowania na dole tej strony!

Zobacz poradnik online:

Wszelkie pytania proszę kierować w komentarzach na dole.

komentarzy 29

 • Awatar
  Paweł Błoński

  14 kwietnia 2012 17:29

  Jedyny kurs na rynku traktujący temat wielojęzyczności dogłębnie – BRAWO !

  Odpowiedz
 • Awatar
  Multiwor

  15 kwietnia 2012 15:17

  czy jeśli ktoś wpisze nasz adres w przeglądarce w Polsce i UK to czy joomla automatycznie przełączy na język właściwy dla danego kraju? jak sprawdzić czy to działa (jeśli zrobię stronę w wersji japońskiej to raczej szybko „kolegę” z japonii nie znajdę który na miejscu mi to sprawdzi…

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   15 kwietnia 2012 15:24

   Jest taka opcja, wystarczy w ustawieniach dodatku uaktywnić „Wybór przeglądarki”, tak jak na screenie: 
   http://i.imgur.com/yzT4z.jpg.
   Niestety nie wiem, jak sprawdzić czy takie coś działa. Można zainstalować inny język przeglądarki, tak myślę.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Multiwor

    15 kwietnia 2012 15:51

    No właśnie to zrobiłem i nic… w kompie zmieniłem języki (wszelkie możliwe), w firefoxie ustawiłem inny język i nic… 

    Odpowiedz
   • Awatar
    Sth

    13 maja 2012 13:51

    A spróbuj na swoją stronę wejść przez proxy serwer z jakiegoś kraju anglojęzycznego. Może po adresie wyczaja z jakiego kraju to idzie?

    Odpowiedz
 • Awatar
  Rebben

  20 kwietnia 2012 02:43

  Zrobiłem wszystko jak na filmie i lipa. Działa tylko strona główna w języku polskim, po przełączeniu na cokolwiek dostaję błąd 404. Nawet próba wywołania innej pozycji w menu polskim.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   20 kwietnia 2012 06:29

   Przejdź do WITRYNA > KONFOGURACJA GLOBALNA (menu w panelu zaplecza) i przełącz korzystanie z mod_rewrite na NIE. Powinno pomóc. Ewentualnie usuń plik .htaccess z serwera.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Rebben

    20 kwietnia 2012 09:38

     Dzięki bardzo za podpowiedź. Troszkę się wystraszyłem, bo Twoje rady spowodowały wprawdzie zniknięcie błędu 404, ale cokolwiek bym nie kliknął, pojawiał się komunikat NOT FOUND. Zaradziłem problemowi wyłączając proste adresy (gdyby ktoś się z tym borykał).
    Dzięki za film instruktażowy. Wszystko bardzo prosto i jasno pokazane. Lepiej się nie da.

    Odpowiedz
 • Awatar
  Amorphis

  24 kwietnia 2012 13:44

  Mam rozumieć, że przy wielojęzyczności nie mogę korzystać z „mod_rewrite” jak sugeruje Michał oraz z prostych adresów jak sugeruje Rebben? Przeciez to byłoby trochę nielogiczne – ja chcę mieć wielojęzyczność ale z wykorzystaniem zarówno „mod_rewrite” jak i prostych adresów. Gdzie tkwi błąd/haczyk – w Joomli czy w niniejszym poradniku? Będę wdzięczny za wyjaśnienie.
  I jeszcze jedna uwaga: film w trybie pełnoekranowym jest obcinany na około 10% szerokości z lewej strony i 10% szerokości z prawej strony.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   24 kwietnia 2012 21:02

   Oczywiście wielojęzyczność DZIAŁA wraz z prostymi adresami lub/i mod_rewrite. W przypadku użytkownika Rebben po prostu ‚nawaliła’ konfiguracja serwera, dlatego trzeba było zastosować ten niechlujny, bądź co bądź, chwyt. Na szczęście są to nieliczne wyjątki.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Ano

  30 kwietnia 2012 14:39

  Niestety film w trybie pełnoekranowym jest obcinany po lewej i prawej stronie co bardzo utrudnia jego oglądanie (całkiem możliwe że dotyczy to tylko monitorów niepanoramicznych). Myślę że warto byłoby to poprawić.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Woker20

  6 maja 2012 21:39

  Jeszcze się tym nie bawiłem ale po obejrzeniu tego materiału zaczynam o tym myśleć :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Peszek

  8 maja 2012 01:40

  Witam,

  Po pierwsze wielkie dzięki za ten poradnik, bardzo mi się przydał ;).

  A po drugie muszę prosić o pomoc, bo nigdzie czy to po polsku czy po angielsku nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu. Otóż zainstalowałam dwa języki dodatkowe i stworzyłam język treści (pl i ru). Włączyłam filtr, przełącznik, mam domyślne strony dla każdego języka i artykuły do nich. I w tym miejscu pojawia się ale: w witrynie widoczna jest jedynie flaga angielska (jeśli ustawiam wybór języka dostępny jest też tyko eng.)

  Nie widać ani flagi rosyjskiej ani polskiej, przez co niemożliwy jest powrót do domyślnego języka (polski). Treści w angielskim, moduły etc. wyświetlają się prawidłowo. W katalogu mod_language są odpowiednie ikony dla flag. Mam zainstalowaną joomle 2.5.4, próbowałam też „metody na Rebbena”, ale nie pomogło. Dlatego proszę pokornie o pomoc i z góry dziękuje :D

  Odpowiedz
 • Awatar
  Namzat

  16 maja 2012 20:09

  Mistrz

  Odpowiedz
 • Awatar
  Cony

  21 maja 2012 16:20

  witaj

  mam taki problem ze wyswietla mi sie modul zmiany jezykow – w zadnej z mozliwych pozychi(modulow)

  wiesz w czym moze byc problem ?

  konrad

  Odpowiedz
 • Awatar
  Phoeker

  9 czerwca 2012 12:30

  Zajefajny – wielkie dzięki :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Mario

  6 lipca 2012 14:10

  Witam ! fajny poradnik. Tylko nie wiem dlaczego nie wyświetlają mi się języki w przełączniku języków :/ co może być przyczyną bo skończyły mi się pomysły :/

  Odpowiedz
 • Awatar
  ramboBambo

  2 sierpnia 2012 09:29

  Witam, chciałbym zapytać czy aby np. dodać język litewski trzeba instalować paczkę z konkretnym językiem (podobnie jak w Twoim filmie język polski) tak by język był widoczny w opcji ‚Zainstalowane języki witryny’ czy też wystarczy dodać powyższy język tylko w ‚Językach treści’?
  Pozdrawia i z góry dzięki za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   2 sierpnia 2012 16:00

   Witam. Tak, należy dodać np. język litewski, powinniśmy doinstalować go na stronie. Dlaczego? Wiele elementów (przyciski w formularzach, informacje w artykułach) pobiera opisy właśnie z pliku językowego – gdyby nie doinstalowanie języka Joomla! nie miała by skąd zasysać informacji :)

   Odpowiedz
 • Awatar
  arek

  5 sierpnia 2012 21:26

  Piękne dzięki za poradnik, w zasadzie wszystko działa jak należy. Mam tylko jeden problem, cały czas jest aktywna na stronie pozycja home z menu domyślnego (mainmenu) joomli. W poradniku ta pozycja znika po uruchomieniu przełącznika języków a u mnie nie. Co robię źle (wszystko wg wskazówek)

  Odpowiedz
 • Awatar
  xpx

  27 listopada 2012 11:08

  UWAGA !!!! Aby mieć inne języki tłumaczeń oprócz polskiego i angielskiego, należy DOINSTALOWAĆ dodatkowe języki które nas interesują (np. francuski, ruski itp.), jeszcze do działu „Zainstalowane języki witryny”. Ponieważ Joomla musi mieć z czego jeszcze tłumaczyć np. ścieżkę powrotu która jest generowana automatycznie. Pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  armez

  2 stycznia 2013 13:18

  Jaki program został użyty do nagrania tego filmiku?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Tomek

  9 stycznia 2013 15:07

  Mam problem – wszystko zrobilem wg wskazowek, ale kazde menu ( pola wyboru ) mam w jez. polskim…Mam szablon startowy w ktorym mam j. polski i po zmianie jezyka zmienia sie artykul tak jak powinien, ale kategoria np. Start, Kontakt, Oferta itp zostaje mi na kazdej wersji jezykowej w jezyku polskim ? Gdzie polełniłem błąd ?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Ola

  2 kwietnia 2013 11:19

  Ja napotkałam się z taka, bądź co bądź, niedogodnością dla Klienta. Po zmianie języka z domyślnego na dodatkowy i po opuszczeniu przeglądarki, zapamiętuje ostatnio wybrany język. Czy da się gdzieś wyłączyć przechowywanie informacji? Wyłączenie cache nie pomaga, witryna i tak pamięta w jakiej wersji językowej zakończono przeglądanie i po ponownym odpaleniu strony nie przenosi na stronę w domyślnym języku?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Ela

  18 lipca 2013 10:53

  Na stronie nie pojawiają się flagi, co zrobić?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   18 lipca 2013 19:47

   Podaj adres strony, jakiś screen, a postaram się pomóc. BTW, czy możesz założyć nowy wątek na naszym forum? Będzie mi łatwiej rozwiązać problem, mając wszystko w jednym miejscu.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź