Joomla! 3.0 i niezwykłe możliwości – download już możliwy!


30 kwietnia 2012 / Michał Kortas


Wielkimi krokami zbliża się kolejna, przełomowa era w dziejach systemu Joomla! CMS. Jak zaplanowano, we wrześniu zostanie wydana wersja krótkoterminowa – Joomla! 3.0. Projektanci z całego świata oddali się pasji i stworzyli podstawy do nowego życia.

Jedną z najważniejszych zmian będzie przebudowa konstrukcji JoomlaZarówno front jak i zaplecze witryny  przeprojektowane od góry do dołu. Nowa Joomla będzie również poprawnie współpracować z urządzeniami mobilnymi, co jest głównym priorytetem prac. Jako, że do opublikowania wersji finalnej pozostały jeszcze ponad 2 miesiące, do wykonania zostało sporo zadań, jednak niektóre efekty widać na screenach na dole artykułu

Poważnej zmianie uległ cały design. Joomla! 3.0 będzie mieć bardziej minimalistyczny interfejs, co będzie sporym udogodnieniem – najbardziej dla początkujących użytkowników systemu. Szablony mają być oparte o Twitter Bootstrap.

Zobacz projekt witryny opartej o Joomla! 3.0
STRONA FRONTOWA | ZAPLECZE | POBIERZ JOOMLA! 3.0

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie edycji strony z poziomu frontu. Służyć będzie do tego specjalny tryb Front-end Editing Mode, który będzie dostępny tylko dla administratora witryny. Na samej górze pojawiać się będzie specjalny pasek, na którym umieszczony jest przycisk wprowadzający stronę w w/w tryb pracy.

Po jego kliknięciu dostaniemy dostęp do funkcji pozwalających na edytowanie i dodawanie modułów, loga witryny, oraz zmian w ustawieniach menu.

Edycja logo

Edycja menu

Edycja modułów

Możliwości, które już teraz zostały wprowadzone do testowej wersji Joomla! 3.0 możecie zobaczyć na poniższym filmiku wideo:

Na koniec kilka obiecanych screenów, niewydanej jeszcze, wersji Joomla! 3.0:

Co sądzicie o planowanych zmianach? Czy Joomla! 3.0 będzie mogła konkurować z WordPress’em pod względem prostoty obsługi? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.11 odpowiedzi na “Joomla! 3.0 i niezwykłe możliwości – download już możliwy!”

 1. Wojtzer pisze:

  Fajnie to zaczyna wyglądać. Interfejs bardziej minimalistyczny jest jak najbardziej na plus. Ciekawe jak zmieni się struktura szablonów i dodatków do Joomla 3.0. Oby nie za bardzo bo to pociągnie znowu koszty dla posiadaczy witryn przy ewentualnej migracji.

  • CleanCode pisze:

   Prawdę mówiąc nie przepadam za Joomla, parę lat temu pracowałem z nią , ale od czasu jak poznałem drupala to tylko i wyłącznie z nim pracuję. A co do twojego pytania, jak znam życie znowu potencjalny Kowalski nie zrobi sobie sam szablonu, skoro mają być oparte o Bootstrap (kolejny element do nauki – niepotrzebny). Ja się kodowaniem zajmuję zawodowo techniki LESS do tej pory nie opanowałem – do szczęścia nie jest potrzebna. Chociaż Bootstrap oferuje interfejs wstępnej konfiguracji frameworka to i tak jak zobaczy to „Kowalski” dozna szoku z nadmiaru opcji. Jest to raczej framework dla zaawansowanych programistów (koderów). Co do pluginów i modułów to pewnie się zmieni API skoro mają być kompatybilne z mobile, w jakim stopniu , to jak na razie wiedzą tylko twórcy.

   • Bootstrap w Joomla to jakaś pomyłka chyba. To nie pomoże a utrudni. Ja rozumiem jako opcję przy szablonach dla fronty, do admina. Ale po kiego mi 100kb bootstrap skoro CSS dla zwykłej strony firmowej to 10kb. Bez sensu.
    Takie zmiany nie przyśpieszą rozwój systemu ale spowolnią. Bo każdy programista i admin będzie musiał się uczyć od początku tego co już umie.

   • DMati pisze:

    No to Joomla jak i Drupal z nowymi wersjami idą w tym samym kierunku, minimalistycznie, funkcjonalnie, mobilnie :-}

 2. Rom3o pisze:

  Noo joomla się nieźle rozwija w ostatnim czasie. Czekam z niecierpliwością. Ale znów będzie problem z migracją… przydała by się obsługa wsteczna.

  • Ehh te migracje. Obsługa wsteczna? Wątpliwe. Były problemy podczas przejścia z 15 do 1.6, zamykając się w samej Joomla, a teraz dochodzi wsparcie urządzeń mobilnych i Twitter Bootstrap. Obawiam się, że większość rozszerzeń w ogóle nie będzie kompatybilnie współpracować z Joomla! 3.0. Czas pokaże. Będę przeglądał źródła developerskie i na bieżąco informował o nowych informacjach.

 3. IT-Creative pisze:

  i jak się podobają nowe zmiany w 3.0 Alpha1 :) Trochę chyb z Nas wszystkich zażartowali :)

 4. Łukasz pisze:

  No dobrze, robiłeś kurs Joomla i WordPress, to może jakiś kurs Bootstrap wraz z jego zastosowanie w tworzeniu szablonów pod Joomla 3 by się znalazło? :)

  Oczywiście w przyszłości. Wciąż przecież czekamy na Alpha 2 Joomla 3.0 ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.