CMS

Joomla! 3.0 i niezwykłe możliwości – download już możliwy!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, przełomowa era w dziejach systemu Joomla! CMS. Jak zaplanowano, we wrześniu zostanie wydana wersja krótkoterminowa – Joomla! 3.0. Projektanci z całego świata oddali się pasji i stworzyli podstawy do nowego życia.

Jedną z najważniejszych zmian będzie przebudowa konstrukcji JoomlaZarówno front jak i zaplecze witryny  przeprojektowane od góry do dołu. Nowa Joomla będzie również poprawnie współpracować z urządzeniami mobilnymi, co jest głównym priorytetem prac. Jako, że do opublikowania wersji finalnej pozostały jeszcze ponad 2 miesiące, do wykonania zostało sporo zadań, jednak niektóre efekty widać na screenach na dole artykułu

Poważnej zmianie uległ cały design. Joomla! 3.0 będzie mieć bardziej minimalistyczny interfejs, co będzie sporym udogodnieniem – najbardziej dla początkujących użytkowników systemu. Szablony mają być oparte o Twitter Bootstrap.

Zobacz projekt witryny opartej o Joomla! 3.0
STRONA FRONTOWA | ZAPLECZE | POBIERZ JOOMLA! 3.0

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie edycji strony z poziomu frontu. Służyć będzie do tego specjalny tryb Front-end Editing Mode, który będzie dostępny tylko dla administratora witryny. Na samej górze pojawiać się będzie specjalny pasek, na którym umieszczony jest przycisk wprowadzający stronę w w/w tryb pracy.

Po jego kliknięciu dostaniemy dostęp do funkcji pozwalających na edytowanie i dodawanie modułów, loga witryny, oraz zmian w ustawieniach menu.

Edycja logo

Edycja menu

Edycja modułów

Możliwości, które już teraz zostały wprowadzone do testowej wersji Joomla! 3.0 możecie zobaczyć na poniższym filmiku wideo:

Na koniec kilka obiecanych screenów, niewydanej jeszcze, wersji Joomla! 3.0:

Co sądzicie o planowanych zmianach? Czy Joomla! 3.0 będzie mogła konkurować z WordPress’em pod względem prostoty obsługi? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

komentarzy 11

 • Awatar
  Wojtzer

  30 kwietnia 2012 13:49

  Fajnie to zaczyna wyglądać. Interfejs bardziej minimalistyczny jest jak najbardziej na plus. Ciekawe jak zmieni się struktura szablonów i dodatków do Joomla 3.0. Oby nie za bardzo bo to pociągnie znowu koszty dla posiadaczy witryn przy ewentualnej migracji.

  Odpowiedz
  • Awatar
   CleanCode

   6 maja 2012 09:17

   Prawdę mówiąc nie przepadam za Joomla, parę lat temu pracowałem z nią , ale od czasu jak poznałem drupala to tylko i wyłącznie z nim pracuję. A co do twojego pytania, jak znam życie znowu potencjalny Kowalski nie zrobi sobie sam szablonu, skoro mają być oparte o Bootstrap (kolejny element do nauki – niepotrzebny). Ja się kodowaniem zajmuję zawodowo techniki LESS do tej pory nie opanowałem – do szczęścia nie jest potrzebna. Chociaż Bootstrap oferuje interfejs wstępnej konfiguracji frameworka to i tak jak zobaczy to „Kowalski” dozna szoku z nadmiaru opcji. Jest to raczej framework dla zaawansowanych programistów (koderów). Co do pluginów i modułów to pewnie się zmieni API skoro mają być kompatybilne z mobile, w jakim stopniu , to jak na razie wiedzą tylko twórcy.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Artur Stępień

    2 lipca 2012 13:10

    Bootstrap w Joomla to jakaś pomyłka chyba. To nie pomoże a utrudni. Ja rozumiem jako opcję przy szablonach dla fronty, do admina. Ale po kiego mi 100kb bootstrap skoro CSS dla zwykłej strony firmowej to 10kb. Bez sensu.
    Takie zmiany nie przyśpieszą rozwój systemu ale spowolnią. Bo każdy programista i admin będzie musiał się uczyć od początku tego co już umie.

    Odpowiedz
   • Awatar
    DMati

    3 sierpnia 2012 14:03

    No to Joomla jak i Drupal z nowymi wersjami idą w tym samym kierunku, minimalistycznie, funkcjonalnie, mobilnie :-}

    Odpowiedz
 • Awatar
  Rom3o

  15 maja 2012 19:30

  Noo joomla się nieźle rozwija w ostatnim czasie. Czekam z niecierpliwością. Ale znów będzie problem z migracją… przydała by się obsługa wsteczna.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   15 maja 2012 20:10

   Ehh te migracje. Obsługa wsteczna? Wątpliwe. Były problemy podczas przejścia z 15 do 1.6, zamykając się w samej Joomla, a teraz dochodzi wsparcie urządzeń mobilnych i Twitter Bootstrap. Obawiam się, że większość rozszerzeń w ogóle nie będzie kompatybilnie współpracować z Joomla! 3.0. Czas pokaże. Będę przeglądał źródła developerskie i na bieżąco informował o nowych informacjach.

   Odpowiedz
 • Awatar
  IT-Creative

  15 lipca 2012 17:55

  i jak się podobają nowe zmiany w 3.0 Alpha1 :) Trochę chyb z Nas wszystkich zażartowali :)

  Odpowiedz
  • Awatar
   kaz

   15 lipca 2012 20:59

   chyba cos pomylili i zmienili nazwę bo reszta to jakby to samo

   Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   16 lipca 2012 09:00

   Na oficjalnej stronie podali, że nowy interfejs zostanie dołączony w wersji Alpha-2, która zostanie wydana już 23. lipca. Tak więc czekamy z niecierpliwością ;)

   Odpowiedz
 • Awatar
  Łukasz

  11 sierpnia 2012 14:56

  No dobrze, robiłeś kurs Joomla i WordPress, to może jakiś kurs Bootstrap wraz z jego zastosowanie w tworzeniu szablonów pod Joomla 3 by się znalazło? :)

  Oczywiście w przyszłości. Wciąż przecież czekamy na Alpha 2 Joomla 3.0 ;-)

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   11 sierpnia 2012 19:59

   Taki temat będzie na Joomla! Day we wrześniu, także prawdopodobnie kurs Bootstrap powstanie dopiero po prezentacji. Nie chciałbym tworzyć czegoś wcześniej :)

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź