JAMP – uruchom Joomla! na swoim lokalnym komputerze


30 lipca 2012 / Michał Kortas


W dzisiejszym wpisie postanowiłem bliżej przyjrzeć się polskiemu programowi JAMP (Joomla-Apache-MySQL-PHP), który przeznaczony jest do uruchamiania na lokalnym komputerze systemu Joomla! CMS – obecnie w wersjach 1.5 i 2.5. Wbrew pozorom, sprawa ta nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy pobrać specjalne archiwum, rozpakować je i włączyć. Projekt JAMP tworzony był od samego początku za darmo, ostatnio jednak, aby z niego korzystać, należy wykupić specjalną subskrypcję, dzięki której dostaniemy dostęp do dobrze przygotowanej pomocy (specjalny dział na forum.joomla.pl), oraz możliwość kontaktu telefonicznego/skype z autorem projektu.

Cena nie jest wygórowana. Do uruchomienia serwera wystarczy 15 złotych i nawet jeśli nasz pakiet wygaśnie, nadal możemy korzystać z JAMP’a, zostajemy jednak pozbawieni wsparcia technicznego. Jak zaznacza autor, wszelkie wpływy z wykupionych subskrypcji przeznaczone są na dalszy rozwój programu, a część środków otrzymuje Fundacja PCJ.

Przechodząc jednak do sedna, spróbujemy uruchomić JAMP’a, sprawdzając, czy tak naprawdę jest „prawdopodobnie najlepszym serwerem lokalnym dla Joomla!„.

Odwiedźmy witrynę jamp.joomla.pl i po prawej stronie wybierzmy pozycję „Pobierz wersję testową„.

W kolejnym kroku zróbmy to ponownie.

Teraz należy poczekać na ukończenie procesu pobierania. W zależności od szybkości łącza, proces ten może trwać kilka-kilkanascie minut.

Po wypakowaniu archiwum naszym oczom ukazują się 2 pliki EXE. Pierwszy z nich – JAMP Port Checker – sprawdza nam dostępność portów, na których pracuje program.

Drugi plik uruchamia program właściwy.

W menu po prawej stronie wybieramy pozycję „Uruchom„.

Po wyborze odpowiedniej opcji, w ikonkach powiadomień pojawia się nam kolejna – logo programu JAMP. Tak przy okazji, dobrze byłoby powiadomić użytkownika o poprawnym uruchomieniu serwera/programu – wystarczyłoby małe okienko z informacją.

Możemy kliknąć na niej, wybierając następnie pole „localhost„. Zostaniemy przekierowani do przeglądarki internetowej. Pojawi nam się lokalna strona serwera, gdzie do wyboru będziemy mieli uruchomienie Joomla! w dwóch wersjach. Wybranie którejś z nich spowoduje jej automatyczną instalację na naszym lokalnym komputerze.

Możemy z niej korzystać w trybie natychmiastowym.

Dobrym krokiem jest uzupełnienie kopii Joomla! polską treścią, której domyślnie nie znajdziemy po ręcznej instalacji tego systemu.

 10 odpowiedzi na “JAMP – uruchom Joomla! na swoim lokalnym komputerze”

 1. Sebastian pisze:

  Fajne, ale za darmo można zainstalować na kompie apacha. Tylko niech pokombinować z konfiguracją i gotowe.

  • To prawda, jednak JAMP to program skierowany dla bardziej leniwych, którzy nie chcą (lub nie potrafią – sic!) zainstalować sobie Joomla. Zawsze możemy skorzystać ze zwykłego pakietu WAMP, ale czeka nas, tak jak wspomniałeś, trochę ręcznej konfiguracji.

 2. IT-Creative pisze:

  Tylko cały w tym ambarans, żeby dwoje chciało na raz. Joomla! chce Apache, PHP, MySQL (dobrze jak jest też PMA). JAMP dostarcza w pełni kompatybilne rozwiązanie :) Nie każdy użytkownik internetu musi się uczyć jak skonfigurować Apache, PHP i MySQL na komputerze a do tego, żeby wszystko spełniało wymagania Joomla! i najpopularniejszych komponentów, modułów, dodatków.

  • Sebastian pisze:

   Racja, nie mówię, że to coś złego. Ale dziś webmasterka opiera się głównie na instalacji CMS i przerobieniu darmowego template. Większość z tych jednoosobowych firm krzaczków nie potrafi myśleć logicznie, grzebać w php i sprzedaje potem takie rozwiązania, które pozostawiają wiele do życzenia.
   Pomysł zacny, i szczęście że płatny. Ale obawiam się, że tylko ułatwi powstawanie firemek krzaków.

   • Ale obawiam się, że tylko ułatwi powstawanie firemek krzaków.

    Jeżeli klientowi zależy na dobrze przygotowanej stronie nie będzie z usług takowych firm raczej korzystał. Z drugiej strony, instalacja JAMP’a ma raczej przyspieszyć nam tylko zwykłą, codzienną pracę z Joomla!. Przygotować szablon, skonfigurować witrynę etc. i tak musimy sami, dlatego nie sądzę, żeby spowodowało to wysyp pseudo-webmasterów.

 3. mofi pisze:

  dla mnie jamp to taj jak wamp. rozwiazanie darmowe, lokalnie instaluję joomlę, tworzę szablon na podstawie layoutu i gotowe. przenosisz na serwer online.
  jeśli masz problem z tym – płacisz autorom za rozwiązania. jest ok. przewaga jampa na wampem? jamp instalujemy portable.

 4. Looker pisze:

  Po obejrzeniu filmu o |Joomla zgodnie z filmikiem zainstalowałem wamp server. Po instalacji szablonów i dodatków wywaliło mi mnóstwo błedów. Problem znikł jak przeinstalowałem na JAMP.
  Dla użytkownika, który chce zbudować stronę bez zbędnego zagłebiania się w programowanie to rozwiązanie jest jak najbardziej skuteczne.

 5. vbservice pisze:

  Ale są też klienci, którzy za zrobienie strony nie chcą odpowiednio zapłacić lub nie mają tyle funduszy, żeby przeznaczyć na profesjonalnie wykonaną stronę, lub zwyczajnie potrzebują tylko coś w rodzaju wizytówki. W takim przypadku nie oplaca się marnować czasu na autorskie rozwiązania i tu jamp spełnia swoje zadanie w 100%. Pozdrawiam redaktora.

 6. vbservice pisze:

  Chciałbym niestety dodać, że nie wszyscy mają taki komfort na rynku webmasterskim, żeby mieć dostęp do klientów „z kasą” i niestety muszą się „zadowolić” klientami, którym wytsarczy prosty projekt. W pierwszej kolejność movAMP spełniał swoje zadanie przy tego typu projektach a teraz jamp. A 15pln zwraca się z pierwszym wykonanym projektem :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.