Co kryje przed nami najnowsza Alpha-2 systemu Joomla! 3.0?


30 sierpnia 2012 / Michał Kortas


Przyznam szczerze, że zupełnie zapomniałem o wydanej 16. sierpnia Joomla! 3.0 Alpha-2. Wszystko odbyło się bez większego echa, pomimo tego, że właśnie od tej wersji został wprowadzony nowy interfejs, starannie przygotowywany od dłuższego już czasu. Pędzony głównie ciekawością (choć miałem wcześniej do czynienia z pokazowymi wersjami) postanowiłem zainstalować „trójkę” i podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

Zapraszam do tej krótkiej lektury.

Pobierz aktualne wydanie Joomla! 3.0 na stronie WEBroad.pl >> Joomla! 3.0 – Pobierz.

Po pobraniu paczki instalacyjnej zabrałem się do jej wypakowania na serwerze. Archiwum ZIP ma około 8MB, dlatego polecam wysłanie spakowanej wersji na serwer i skorzystania ze skryptu, który rozpakuje pliki za nas. Zaoszczędzimy trochę czasu i wysyłanych megabajtów.

Uwaga. Nowa Joomla! nie ruszy, dopóki nie wyposażymy się w PHP>5.3.1 – przekonałem się o tym na własnym przykładzie, kiedy przed instalacją wyskoczył mi stosowny komunikat o błędach.

Kiedy już dostosujemy środowisko pracy, pojawi nam się (w razie niezgodności) ekran sprawdzający poprawność konfiguracji. O ile w przypadku ustawień zalecanych możemy sobie pozwolić na naginanie niektórych opcji, tak w wymaganych polach na „Nie” ustawione może być tylko zapisywanie w configuration.php. Dopóki wszystkie pola nie będą zielone, instalator nie ruszy ani kroku dalej.

Niestety trochę nieintuicyjne zostały podane oznaczenia błędów. W moim przypadku „Magiczne apostrofy GPC” zostały wyświetlone na „Nie„, więc myślałem, że należy je uruchomić. Wszystko sprowadziło się do tego, że jednak należy je wyłączyć, przy pomocy .htaccess.

{source}
<pre xml:lang=”php”>php_flag magic_quotes_gpc off</pre>
{/source}

Tak więc możemy brnąć dalej. Jak informuje nas instalator, do zakończenia procesu prowadzą nas trzy kroki. Pierwszym z nich jest standardowe wypełnienie podstawowych informacji o witrynie. W odniesieniu do poprzedniej Joomla! 2.5 zmieniła się głównie forma prezentacji opcji.

Dalej wypełniamy informacje o naszej bazie danych. Myślę, że omawianie jest zbędne.

Trzeci krok to wybór przykładowej treści.

Jak i podgląd wcześniej zaakceptowanych ustawień. 

Na koniec czekamy, aż proces automatycznej instalacji dobiegnie końca. O postępie informuje nas specjalne okienko.

No i udało się. Instalacja zakończona. Powinniśmy jeszcze usunąć katalog installation i już możemy cieszyć się (lub marudzić) podczas testów Joomla! 3.0.

Przejdźmy do zaplecza. Nowy panel logowania wydaje się być dużo bardziej przyjemniejszy dla oka.

No i co najważniejsze – sztandarowa funkcja, czyli mobilność, również działa. Możemy się o tym przekonać już w trakcie korzystania z zaplecza administracyjnego.

Wersja standardowa

Wersja mobilna

To samo tyczy się frontu witryny, o ile włączymy uprzednio szablon „Protostar„.

Wersja standardowa

Wersja mobilna

Jak mogliśmy się przekonać, autorzy Joomla! 3.0 wprowadzili niezliczoną ilość modyfikacji. Wsparcie dla urządzeń mobilnych jest jak najbardziej na plus, ponieważ tego brakowało wielu developerom. Do czego nie jestem przekonany? Zaimplementowanie Twitter Bootstrap w rdzeniu Joomla!, ale ocenę tego pozostawiam już Wam z osobna.2 odpowiedzi na “Co kryje przed nami najnowsza Alpha-2 systemu Joomla! 3.0?”

  1. A jak z kompatybilnością wsteczną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.