7 przydatnych rozszerzeń dla Joomla!, które ułatwią Ci życie


22 października 2012 / Michał Kortas


Systemy zarządzania treścią (CMS) są chyba najpopularniejszą metodą tworzenia nowych stron internetowych. Pomimo tego, że standardowo istnieją już jako bardzo rozbudowane narzędzia, również i im brakuje wielu podstawowych funkcji. W kilku najbliższych wpisach chciałbym się skupić nie na wspomnianych wcześniej systemach, ale na rozszerzeniach (modułach, pluginach i komponentach), które są kompletnym uzupełnieniem tych webmasterskich kombajnów. W tym artykule przyjrzymy się rozszerzeniom dla Joomla! CMS. Kolejne dwa dotyczyć będą WordPress’a i Drupal’a. Zapraszam do tego krótkiego zestawienia.

BK-MultiThumb

Brak wbudowanego pluginu do automatycznego zmniejszania grafik w treści artykułów (czy modułów) bardzo doskwiera, szczególnie, kiedy na stronę ładujemy zdjęcia o dużych rozmiarach. W takim przypadku ręcznie podawanie mniejszych wymiarów mija się z celem. Takie zdjęcie nie będzie miało normalnej możliwości powiększenia (no chyba, że wyświetlimy je w nowej karcie), a sama „miniaturka” i tak będzie miała możliwie największa wagę. 

Do automatycznego tworzenia miniaturek polecam oczywiście plugin BK-MultiThumb. Możemy w nim określić dokładne parametry, dla każdego rodzaju strony. Narzędzie to wykorzystałem na wortalu WEBroad.pl, oraz stronie-galerii mojej siostry.

Pobierz BK-MultiThumb >>

Akeeba Backup

Każdy szanujący się projektant stron internetowych, jeżeli korzysta z systemu Joomla!, nie może zapomnieć o stałej kopii bezpieczeństwa witryny. Komfort naszych użytkowników powinien być dla nas najważniejszy, dlatego warto dbać o podstawowe zasady zabezpieczania naszej strony www przed zniknięciem z sieci. Akeeba Backup służy również świetnie do zwykłego przenoszenia naszej witryny na inny serwer.

Pobierz Akeeba Backup >>

Sourcerer

Pewnie nie raz potrzebowaliście możliwości wstawienia do treści artykułu, czy modułu HTML, kilku linijek w PHP lub jQuery. Powszechnie wiadomo, że Joomla! „czyści” takie wpisy z potencjalnie szkodliwego kodu. Rozwiązaniem na nasze bolączki jest ciekawe narzędzie o nazwie Sourcerer. Dzięki niemu wstawimy bez żadnych problemów potrzebny kod: PHP, HTML, jQuery, JavaScript i wiele, wiele innych. Po zainstalowaniu i włączeniu pluginu, dodaje on specjalny przycisk pod oknem edytora, za pomocą którego dodamy do treści to, co jest nam w danej chwili potrzebne.

Pobierz Sourcerer >>

RokNavMenu

Jeżeli stworzyliście już sporo szablonów dla systemu Joomla!, na pewno nie raz słyszeliście o firmie RocketTheme. Oprócz profesjonalnych szablonów, mają nam do zaoferowania szereg naprawdę ciekawych rozszerzeń własnego autorstwa. Jednym z nich jest darmowy moduł wielopoziomowego menu. Dzięki technologii jQuery jest ono płynnie rozwijane, tak, gdzie tego potrzebujemy. Jeżeli natomiast odpowiednio ostylujemy je w naszym arkuszu CSS, bardzo łatwo możemy osiągnąć ciekawe wizualnie projekty, które z dumą wdrożymy na naszych stronach www. Również i ja użyłem niniejszego dodatku w górnym menu na wortalu.

Pobierz RokNavMenu >>

RokAjaxSearch

Oprócz wspomnianego przed chwilą modułu, który wyświetli nam menu na stronie, RocketTheme może pochwalić się też darmową, Ajax’ową wyszukiwarką. Znacząco rozbudowuje ona zwykłą wyszukiwarkę systemowa. Dostajemy między innymi możliwość wyszukiwania w czasie rzeczywistym. Wszystko okraszone jest ładnym efektem animacji.

Pobierz RokAjaxSearch >>

HD Webplayer

Umieszczanie materiałów wideo wprost z naszego serwera dotychczas nie było zbyt proste. Dodatkiem wspomagającym upload plików wideo i ich późniejsze zarządzanie jest HD Webplayer. Komponent jest dość rozbudowany. Możemy tworzyć w nim playlisty lub zagnieżdżać pojedyncze klipy. Oprócz ładowania wideo z serwera, możemy podpiąć pod odtwarzacz m.in. filmiki z YouTube lub Vimeo. Komponent wspiera odchodzącego Flash’a jak i HTML5 i JavaScript. Aby ujrzeć w praktyce działanie HD Webplaer’a zapraszam zerknąć na któryś z naszych kursów wideo na wortalu.

Pobierz HD Webplayer >>

Komentarze Disqus

To, co choćby w systemie WordPress jest wymaganym przez użytkowników standardem, w podstawowej wersji Joomla! jeszcze nie funkcjonuje. Mowa tu oczywiście o jakimś praktycznym (bądź po prostu jakimś) systemie komentarzy. Jak na razie musimy się wspomagać zewnętrznymi produktami. Godnym polecenia jest oczywiście Disqus. Nie dość, że jest wspierany przez roboty indeksujące popularnych wyszukiwarek, to komentarze zapisywane są w chmurze. Dzięki temu mamy dostęp do wpisów użytkowników nie tylko w poziomu witryny, ale i w panelu administracyjnym Disqusa. Warto dodać, że aby mamy kilka dróg dodawania komentarzy, m.in. autoryzacja przez Facebook’a, Twitter’a czy inne portale społecznościowe. Dla zwykłych gości również przeznaczona jest odpowiednia opcja. Jest wielce prawdopodobne, że Twórcy Joomla! w końcu pomyślą o własnym systemie. W ostatniej ankiecie jedno z pytań dotyczyło własnie tego zagadnienia. Czas pokaże.

Pobierz Disqus >>

A Wy? Z jakich rozszerzeń korzystacie? Podzielcie się nimi w komentarzach pod tym wpisem! Czekam na informacje od Was.

Grafika: freedigitalphotos.net9 odpowiedzi na “7 przydatnych rozszerzeń dla Joomla!, które ułatwią Ci życie”

 1. SN pisze:

  Witam, a czy jest mozliwosc uzycia RokNavMenu, bez zakupinego szblonu z Rockettheme? bo cos czytalem w supporcie Rockettheme, i nie bylo takiej mozliwosci, ale nie pamietam z jaka data byl to wpis ;) moze sie cos zmienilo ;)
  SN

 2. System komentarzy na prawdę fajny.
  Przedtem korzystałem z JComment, również b.fajny komponent, który ma możliwość dodawania komentarzy nie tylko w artykułach ale również w komponencie Phoca download, gallery itp.
  Niestety ten system komentarzy nie współpracuje z tymi komponentami, a ja bardzo tego potrzebuję.
  A przy okazji mam pytanie: Czy jest do tego pluginu coś ala moduł, który pozwoli na wyświetlanie „najświeższych komentarzy” z portalu?

  • Z tego co wiem, ten plugin pomaga wdrożyć system komentarzy Disqus w komponentach Phoca (klik). Co do wyświetlania ostatnich komentarzy, owszem, można zastosować pewien kod do tego. Omówiłem to na naszym forum, aby nie rozciągać niepotrzebnie komentarza. Wątek znajdziesz w temacie Disqus – ostatnio dodane komentarze.

   Przykład jego wykorzystania widnieje na dole tego portalu :)
   Pozdrawiam!

 3. Katarzyna pisze:

  bardzo przydatny artykuł :) cieszę się, że odkryłam webroad dzięki temu mogę pogłębiać widzę o Joomla! mam nadzieje, że będziecie rozwijać się w tym kierunku Pozdrawiam! :)

  • Dziękuję za komentarz, Kasiu! Niedługo będę miał wykład na Joomla! USer Group Trójmiasto na temat tworzenia szablonów dla tegoż systemu – wrzucę wideo i prezentację na WEBroad.pl :) Pozdrawiam!

 4. hauerpower pisze:

  Nie jestem jedynie przekonany czy to jest faktycznie podstawowa lista rozszerzeń które ułatwią życie :) Ale wpis na pewno przydatny :) Sam nie wiedziałem o połowie. Krótkie zestawienie tych najbardziej podstawowych oraz przydatnych np. dodaj artykuł do menu z poziomu edycji artykułu :) można zobaczyć na blogu : http://www.hauerpower.com/blog/glowna/dodatki-joomla-ktore-ulatwia-zycie/

 5. Sławek pisze:

  Zanotowałem przede wszystkim pierwszych pięć. Bardzo ciekawy artykuł i z pewnością przydatny dla początkującego. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.