CMSWordPress

7 przydatnych wtyczek dla WordPress’a!

Jako, że niedawno obiecałem przygotowanie serii wpisów (pierwszy z nich dotyczył Joomla!) na temat dodatków do systemów CMS, czas na kolejną część z cyklu. W dzisiejszym artykule zajmiemy się systemem WordPress – najpopularniejszą na świecie platformą do zarządzania stronami internetowymi. Osobiście, z wymienionych niżej wtyczek do WordPress‚a korzystam  nagminnie i mogę z czystym sercem powiedzieć, że naprawdę ułatwiają mi codzienną pracę. Planowany jest jeszcze jeden wpis na ten temat – odnośnie Drupal‚a. Oczywiście jeżeli macie swoje ulubione wtyczki, których tu nie opisałem, śmiało podzielcie się nimi w komentarzach na samym dole.

AKISMET

Akismet jest chyba najcześciej instalowaną wtyczką dla systemu WordPress. Dlaczego? Sprawa jest prosta – nikt nie lubi spamu pojawiającego się komentarzach, czy przychodzącego na naszą pocztę z internetowego formularza. Rozszerzenie to komunikuje się z czarnymi listami adresowymi wszelkich spam-botów, rozpoznaje niechciane wiadomości, czy wpisy. Dzięki niemu unikniemy masy niepotrzebnych danych, które bez Akismet‚a mogłyby nas nawiedzać codziennie.

Pobierz Akismet >>

All in One SEO Pack

Pozycjonowanie jest dla ciebie czarną magią? Nie masz czasu na optymalizację swojej witryny? A może po prostu najzwyczajniej w świecie nigdy nie zastanawiałeś się nawet jak się do tego zabrać? Nic straconego. All in One SEO Pack pomoże Ci w zautomatyzowany sposób zawładnąć nad stroną www, tak, aby stała się dobrze widoczna dla robotów wyszukiwarek internetowych. Wtyczka wygeneruje za Ciebie znaczniki <meta>, czy nada odpowiednie tytuły. Wszystko ku zaistnieniu na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania!

Pobierz All in One SEO Pack >>

WP-DB-Backup

Krótko mówiąc, wtyczka ta zapewni nam stałą kopię bezpieczeństwa naszej bazy danych, na której pracuje system WordPress. Co więcej, nie jesteśmy ograniczeni tylko do tabel obsługiwanych przez WP – możemy spokojnie tworzyć backup całej bazy danych.

Pobierz WP-DB-Backup >>

WP Security Scan

WP Security Scan zapewni nam stałą kontrolę nad zapewnieniem bezpieczeństwa naszej witryny opartej o WordPress‚a. Rozszerzenie sprawdza stronę pod względem naszych niedopatrzeń. Zaproponuje nam ono działania takie jak: poprawa jakości haseł, ograniczeniu uprawnień do plików, zabezpieczanie bazy danych, ukrywanie wersji WordPress’a, czy usuwanie informacji o systemie z tagów <meta>.

Pobierz WP Security Scan >>

WP-Statistics

Plugin zarządzający wszelkimi danymi statystycznymi na naszej stronie. Dzięki niemu dowiemy się m.in. o liczbie odwiedzin (w różnych przedziałach czasowych), czy ilości napisanych już postów na stronie. Rozszerzenie posiada polską wersję językową, przygotowaną przez Tomasza Stułkę.

Pobierz WP-Statistics >>

XML Google Maps

Wtyczka dodająca do bazy Google’a naszą mapy witryny. Pozwala na stworzenie zautomatyzowanego procesu, przez co nie musimy ręcznie przygotowywać wszelkich ścieżek poruszania się robotów po stronie internetowej. Wtyczka jest dobrze przygotowana i pozwala nam na zapewnienie solidnych fundamentów pod indeksację przez wyszukiwarki. Pamiętajcie, że mapa strony to spory krok ku poprawieniu naszych pozycji na listach wyszukiwania.

Pobierz XML Google Maps >>

Contact Form 7

Rozszerzenie, dzięki któremu możemy zarządzać niezliczoną ilością formularzy kontaktowych na naszej witrynie. Generowane formularze wykorzystują technologię Ajax, która upiększa nam ich działanie. Dzięki CAPTCHA i integracji z narzędziem Akismet, będziemy uwolnieni od wszechobecnego spamu w postaci niechcianych maili.

Pobierz Contact Form 7 >>

Na koniec zachęcam Was ponownie do dzielenia się z nami wtyczkami, z których Wy korzystacie. Już wkrótce podobne zestawienie, tym razem dla systemu Drupal.

Grafika: freedigitalphotos.net

komentarzy 6

 • Awatar
  kamiles

  26 października 2012 14:38

  Pozwolę sobie dodać od siebie, że zamiast Akismeta można używać Antispam bee, działa równie dobrze (sprawdzone, ale to nadal moja opinia).
  All in one SEO pack, warto zamienić na Seo by yoast, więcej funkcjonalności, ale uwaga, czasem stwarza problemy, czego nie stwierdziłem wprzypadku All in one SEO pack.

  I coś co warto dodać: WebsiteDefender WordPress Security!!! wtyczka, która pozwala choć trochę zabezpieczyć WordPress :)

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   26 października 2012 16:33

   Świetnie, dziękuję Ci za komentarz i cenne informacje. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Awatar
   DMati

   2 listopada 2012 15:05

   Niestety WebsiteDefender WordPress Security jest troszku wkurzającą wtyczką, okresowo „krzyczy”, że nie może skanować witryny i trzeba ponownie „ją zweryfikować” a jej darmowa wersja no cóż „okrojona mocno”. Darmowy Better WP Security ma podobne opcje zabezpieczenia + wiele innych jak choćby całkowite zamknięcie kokpitu/logowania w wyznaczonych godzinach.

   Odpowiedz
 • Awatar
  MadMadox

  29 października 2012 20:28

  Ja bym dodał jeszcze Redirection (http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/) i coś do Cache strony (http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache/).

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   29 października 2012 21:04

   Dziękuję za informację. Wtyczki na pewno nam wszystkim się przydadzą.

   Odpowiedz
 • Awatar
  DMati

  2 listopada 2012 15:01

  Ja bym tam zamienił WP-DB-Backup na BackWPup aby mieć kopię i bazy i ważnych plików (np: wgranych zdjęć i skórki), All in One Seo Pack na WordPress SEO, plus dodał chyba wtyczkę numer 1 – Google Analytics for WordPress (można kod GA wkleić ręcznie ale tak jest szybciej i funkcjonalniej ;) Wtyczki: WP-Optimize i Social też fajnie mieć, pierwsza odchudzi naszą bazę ze śmieci a druga wniesie komentarze na wyższy, społecznościowy poziom :-)

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź