Szybki przegląd najciekawszych funkcji Joomla! 3.5


25 marca 2016 / Michał Kortas


Dzisiejszy, piątkowy wpis chciałbym poświęcić na krótki przegląd najnowszej wydanej wersji Joomla! 3.5. Dzień premiery miał miejsce trzy dni temu, w pierwszy dzień wiosny, co jest bardzo optymistycznym akcentem dla wprowadzonych zmian i długo wyczekiwanych ulepszeń. 

Joomla! 3.5 nowości

Nowości w Joomla! 3.5. Źródło: joomla.org

Wsparcie dla PHP7

Należy się cieszyć z tego, że nowa Joomla! sprawnie odnajduje się w środowisku obsługiwanym przez PHP7. Jak pokazują testy, jeśli tylko Twój hostingodawca umożliwia Ci korzystanie z najnowszej wersji PHP, powinieneś osiągnąć nawet dwukrotną prędkość działania strony, w porównaniu ze starszymi wersjami.

dhosting + Joomla! 3.5 + PHP7

Przeciągnij i upuść

Nie ma co się oszukiwać. Wstawianie zdjęć w edytorze Joomla! było (tak – było!) bardzo karkołomne. Nareszcie dodano możliwość szybkiego umieszczania grafiki dzięki funkcji Drag&Drop edytora TinyMCE.

Wysyłanie anonimowych statystyk

Funkcję tę można co prawda wyłączyć, jednak myślę, że warto udostępnić dane o wersji PHP czy innych technicznych szczegółach twórcom odpowiedzialnym za rozwój Joomla!. Dane zbiorcze dostępne są publicznie na stronie joomla.org.

Joomla! Statistic

Aby wyłączyć J!S wystarczy zmienić aktywność pluginu

Umieszczanie modułów w artykułach

Ciekawa możliwość. Dotychczas trzeba było tworzyć osobną pozycję i korzystać z nieciekawych rozwiązań takich jak {loadposition} czy {loadmodule}. Teraz odbywa się do przez graficzne wskazanie odpowiedniego widżetu z listy.

Moduły w artykułach

Umieszczanie modułów w artykułach jest bardzo proste

Powiadomienia o aktualizacjach

Wiadomości z powiadomieniami pomogą Ci zadbać o zawsze aktualny Joomla! na Twojej witrynie. Jeśli jesteś zapominalski lub lubisz i chcesz trzymać rękę na pulsie, Joomla! wychodzi Ci na przeciw. Po prostu włącz dodatek Joomla! Update Notifications.

Joomla! Update Notifications

Za powiadomienia e-mail odpowiada specjalny dodatek

Podsumowanie

Jak dla mnie, zmiany są oczywiście na plus. Widać ciągły rozwój i ogromne wsparcie społeczności, która jest po prostu niesamowita. Jeśli masz jakieś własne spostrzeżenia co do nowej wersji Joomla! i chciałbyś się nimi podzielić, zapraszam do komentarzy poniżej.

Pobierz Joomla! 3.5


Tagi:


10 odpowiedzi na “Szybki przegląd najciekawszych funkcji Joomla! 3.5”

 1. Janusz pisze:

  Wrzucanie zdjęć do edytora to jest to!

 2. Qwerty pisze:

  Dzięki za ładne podsumowanie. Joomla działa coraz lepiej ;)

 3. ksiadz pisze:

  dobrze widzieć starego dobrego przyjaciela Joomlaka, 7-ka jest nowoscia z mega mozliwosciami, ale jak to bedzie chodziło na poprzednich systemach? … na swojej Joomli nie testowałem, choc nie sadziłem, ze jest kompatybilna
  by niepelnosprawny,org

 4. octamediator pisze:

  Jest coraz lepiej ale do WP jeszcze trochę tutaj brakuje :)

 5. Joomla ciągle zaskakuje, mam nadzieję że uda jej się „dogonić” WordPressa bo system jest warty uwagi

 6. Bogda pisze:

  Joomla zawsze miała w sobie to coś, przyjemnym byłoby zobaczyć jej wielki powrót i wzrost zainteresowania, to się po prostu należy! :)

 7. Agencja SXO Poznań pisze:

  Nieśmiertelna JMLa, oby żyła jak najdłużej i wciąż dynamicznie się rozwijała, bo naprawdę jest warta uwagi :)

 8. SEO Booster - pozycjonowanie pisze:

  Nieśmiertelna Joomla, czasami sobie wspominam jak jeszcze miałem z nią styczność, fajnie jakby powróciła, od zawsze miała wielki potencjał :D

 9. Balbina pisze:

  Uwielbiam Joomla, już w czasie studiów miałam zajęcia, na których go poznawaliśmy, wydawał mi się wówczas bardzo intuicyjny. Fajnie jakby dziś był bardziej powszechny w użyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.