Szybki przegląd najciekawszych funkcji Joomla! 3.5


25 marca 2016 / Michał Kortas


Dzisiejszy, piątkowy wpis chciałbym poświęcić na krótki przegląd najnowszej wydanej wersji Joomla! 3.5. Dzień premiery miał miejsce trzy dni temu, w pierwszy dzień wiosny, co jest bardzo optymistycznym akcentem dla wprowadzonych zmian i długo wyczekiwanych ulepszeń. 

Joomla! 3.5 nowości

Nowości w Joomla! 3.5. Źródło: joomla.org

Wsparcie dla PHP7

Należy się cieszyć z tego, że nowa Joomla! sprawnie odnajduje się w środowisku obsługiwanym przez PHP7. Jak pokazują testy, jeśli tylko Twój hostingodawca umożliwia Ci korzystanie z najnowszej wersji PHP, powinieneś osiągnąć nawet dwukrotną prędkość działania strony, w porównaniu ze starszymi wersjami.

dhosting + Joomla! 3.5 + PHP7

Przeciągnij i upuść

Nie ma co się oszukiwać. Wstawianie zdjęć w edytorze Joomla! było (tak – było!) bardzo karkołomne. Nareszcie dodano możliwość szybkiego umieszczania grafiki dzięki funkcji Drag&Drop edytora TinyMCE.

Wysyłanie anonimowych statystyk

Funkcję tę można co prawda wyłączyć, jednak myślę, że warto udostępnić dane o wersji PHP czy innych technicznych szczegółach twórcom odpowiedzialnym za rozwój Joomla!. Dane zbiorcze dostępne są publicznie na stronie joomla.org.

Joomla! Statistic

Aby wyłączyć J!S wystarczy zmienić aktywność pluginu

Umieszczanie modułów w artykułach

Ciekawa możliwość. Dotychczas trzeba było tworzyć osobną pozycję i korzystać z nieciekawych rozwiązań takich jak {loadposition} czy {loadmodule}. Teraz odbywa się do przez graficzne wskazanie odpowiedniego widżetu z listy.

Moduły w artykułach

Umieszczanie modułów w artykułach jest bardzo proste

Powiadomienia o aktualizacjach

Wiadomości z powiadomieniami pomogą Ci zadbać o zawsze aktualny Joomla! na Twojej witrynie. Jeśli jesteś zapominalski lub lubisz i chcesz trzymać rękę na pulsie, Joomla! wychodzi Ci na przeciw. Po prostu włącz dodatek Joomla! Update Notifications.

Joomla! Update Notifications

Za powiadomienia e-mail odpowiada specjalny dodatek

Podsumowanie

Jak dla mnie, zmiany są oczywiście na plus. Widać ciągły rozwój i ogromne wsparcie społeczności, która jest po prostu niesamowita. Jeśli masz jakieś własne spostrzeżenia co do nowej wersji Joomla! i chciałbyś się nimi podzielić, zapraszam do komentarzy poniżej.

Pobierz Joomla! 3.5


Tagi:


6 odpowiedzi na “Szybki przegląd najciekawszych funkcji Joomla! 3.5”

 1. Janusz pisze:

  Wrzucanie zdjęć do edytora to jest to!

 2. Qwerty pisze:

  Dzięki za ładne podsumowanie. Joomla działa coraz lepiej ;)

 3. ksiadz pisze:

  dobrze widzieć starego dobrego przyjaciela Joomlaka, 7-ka jest nowoscia z mega mozliwosciami, ale jak to bedzie chodziło na poprzednich systemach? … na swojej Joomli nie testowałem, choc nie sadziłem, ze jest kompatybilna
  by niepelnosprawny,org

 4. octamediator pisze:

  Jest coraz lepiej ale do WP jeszcze trochę tutaj brakuje :)

 5. Joomla ciągle zaskakuje, mam nadzieję że uda jej się „dogonić” WordPressa bo system jest warty uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *