CMSJoomla!

Szybki przegląd najciekawszych funkcji Joomla! 3.5

Dzisiejszy, piątkowy wpis chciałbym poświęcić na krótki przegląd najnowszej wydanej wersji Joomla! 3.5. Dzień premiery miał miejsce trzy dni temu, w pierwszy dzień wiosny, co jest bardzo optymistycznym akcentem dla wprowadzonych zmian i długo wyczekiwanych ulepszeń. 

Joomla! 3.5 nowości
Nowości w Joomla! 3.5. Źródło: joomla.org

Wsparcie dla PHP7

Należy się cieszyć z tego, że nowa Joomla! sprawnie odnajduje się w środowisku obsługiwanym przez PHP7. Jak pokazują testy, jeśli tylko Twój hostingodawca umożliwia Ci korzystanie z najnowszej wersji PHP, powinieneś osiągnąć nawet dwukrotną prędkość działania strony, w porównaniu ze starszymi wersjami.

dhosting + Joomla! 3.5 + PHP7

Przeciągnij i upuść

Nie ma co się oszukiwać. Wstawianie zdjęć w edytorze Joomla! było (tak – było!) bardzo karkołomne. Nareszcie dodano możliwość szybkiego umieszczania grafiki dzięki funkcji Drag&Drop edytora TinyMCE.

Wysyłanie anonimowych statystyk

Funkcję tę można co prawda wyłączyć, jednak myślę, że warto udostępnić dane o wersji PHP czy innych technicznych szczegółach twórcom odpowiedzialnym za rozwój Joomla!. Dane zbiorcze dostępne są publicznie na stronie joomla.org.

Joomla! Statistic
Aby wyłączyć J!S wystarczy zmienić aktywność pluginu

Umieszczanie modułów w artykułach

Ciekawa możliwość. Dotychczas trzeba było tworzyć osobną pozycję i korzystać z nieciekawych rozwiązań takich jak {loadposition} czy {loadmodule}. Teraz odbywa się do przez graficzne wskazanie odpowiedniego widżetu z listy.

Moduły w artykułach
Umieszczanie modułów w artykułach jest bardzo proste

Powiadomienia o aktualizacjach

Wiadomości z powiadomieniami pomogą Ci zadbać o zawsze aktualny Joomla! na Twojej witrynie. Jeśli jesteś zapominalski lub lubisz i chcesz trzymać rękę na pulsie, Joomla! wychodzi Ci na przeciw. Po prostu włącz dodatek Joomla! Update Notifications.

Joomla! Update Notifications
Za powiadomienia e-mail odpowiada specjalny dodatek

Podsumowanie

Jak dla mnie, zmiany są oczywiście na plus. Widać ciągły rozwój i ogromne wsparcie społeczności, która jest po prostu niesamowita. Jeśli masz jakieś własne spostrzeżenia co do nowej wersji Joomla! i chciałbyś się nimi podzielić, zapraszam do komentarzy poniżej.

Pobierz Joomla! 3.5

Tagi:featuredjoomlajoomla 3.5ltsprzegląd

komentarzy 6

 • Awatar
  Janusz

  25 marca 2016 12:34

  Wrzucanie zdjęć do edytora to jest to!

  Odpowiedz
 • Awatar
  Qwerty

  25 marca 2016 18:31

  Dzięki za ładne podsumowanie. Joomla działa coraz lepiej ;)

  Odpowiedz
 • Awatar
  ksiadz

  12 lipca 2016 11:35

  dobrze widzieć starego dobrego przyjaciela Joomlaka, 7-ka jest nowoscia z mega mozliwosciami, ale jak to bedzie chodziło na poprzednich systemach? … na swojej Joomli nie testowałem, choc nie sadziłem, ze jest kompatybilna
  by niepelnosprawny,org

  Odpowiedz
 • Awatar
  octamediator

  12 lipca 2016 13:28

  Jest coraz lepiej ale do WP jeszcze trochę tutaj brakuje :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Michał Repliński

  18 lipca 2016 13:34

  Joomla ciągle zaskakuje, mam nadzieję że uda jej się „dogonić” WordPressa bo system jest warty uwagi

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź