Joooid! – świetny mobilny klient Joomla! dla Androida


8 lipca 2013 / Michał Kortas


Kiedy tylko usłyszałem o Joooid!, od razu skradł moje serce. Link otrzymałem od znajomego i już po kilku sekundach postanowiłem przetestować działanie mobilnego klienta dla systemu Joomla! CMS. Niestety projektów takich w Joomla!’owym świecie jest jak na lekarstwo, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że Joooid! będzie wspierany i rozwijany przez długi czas, ułatwiając wielu administratorom dostęp do swoich witryn gdziekolwiek się znajdują.

Jak mówi sama jego nazwa, Joooid! Jest aplikacją stworzoną specjalnie na platformę Android (a ta posiada już sporą popularność na rynku mobilnych systemów operacyjnych) i obsługuje system Joomla! od wersji 1.5, poprzez 2.5, na 3.1 kończąc. Instalujemy ją standardowo z Google Play.

Zanim przystąpimy do konfiguracji, polecam instalację specjalnego komponentu na witrynie, którą chcemy obsługiwać za pomocą tego narzędzia. Znajdziemy je oczywiście na Joomla! Extensions. Należy pamiętać, aby uruchomić zainstalowany plugin, odszukując odpowiednie dwie pozycje na liście, przechodząc w menu do lokalizacji: Rozszerzenia > Dodatki.

Kiedy mamy pewność, że Joooid! Został poprawnie zainstalowany i uruchomiony możemy przejść do konfiguracji aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym.

Szukamy odpowiedniej ikonki na ekranie startowym i odpalamy mobilnego klienta Joomla!. Naszym oczom ukazuje się proste menu, z odnośnikami do instrukcji „Jak zacząć?”, niestety te są w języku angielskim (brak polskiego).

Interfejs aplikacji jest na tyle przejrzysty, że nawet bez zaznajomienia się z nimi, będziemy w stanie podłączyć witrynę z Joomla! pod Joooid!. W tym celu klikamy ostatnią pozycję „add new account”.

Jeżeli chcemy przetestować aplikację na stronie-demo, wystarczy zalogować się jako użytkownik domyślnie utworzony, znajdujący się na liście, która właśnie się wyświetliła. Lepszą jednak frajdą jest podpięcie swojej własnej strony www.

Podajemy wszelkie potrzebne dane, takie jak: login i hasło administratora, wersję Joomla! oraz sposób połączenia (poprzez HTTPS lub HTTP). Kiedy jesteśmy pewni, że to co wpisaliśmy jest poprawne, wystarczy kliknąć duży przycisk „Login” na samym dole.

Po poprawnej autentykacji, przechodzimy do głównego menu aplikacji. Pod względem wizualnym jest bardzo dobrze przygotowane i nie powinno sprawić żadnego problemu z odnalezieniem potrzebnych funkcji.

 

Spróbujmy dodać nowy artykuł. W tym celu klikamy pierwszą ikonę głównego menu. W zamian pojawi się mini edytor posiadający większość funkcji tego, znanego nam z „pełnej” wersji panelu administracyjnego. Oczywiście samo okno przeznaczone na treść jest mniej rozbudowane, jednak zapewnia podstawowe możliwości, które w 90% wykorzystujemy podczas zwyczajnego pisania.

Niestety aplikacja Joooid! nie jest w pełni darmowa. Aby mieć dostęp do zarządzania kategoriami, użytkownikami, czy zawartymi na stronie menu musimy aktywować wersję premium. Koszt jest raczej niewielki (trochę ponad 15zł) i myślę, że jeśli ktoś naprawdę potrzebuję mieć stały, ułatwiony dostęp do zaplecza swoich witryn, może spokojnie zainwestować wspomnianą kwotę.

  

Na koniec sprawdźmy jak dodał się nowy artykuł i czy wszystko zadziałało tak jak powinno. Dla porównania dwa zrzuty ekranu. Jeden z aplikacji Joooid!, a drugi z desktopowej wersji podłączonej pod klienta strony internetowej.

 6 odpowiedzi na “Joooid! – świetny mobilny klient Joomla! dla Androida”

 1. disqus_aZWAtHpzjs pisze:

  No ciekawe, ciekawe. Właśnie chcę stestować ten program :) Trochę szkoda, że – z tego, co widzę – nie obsługuję on komponentów typu K2, czy Kunena, ale może kiedyś…

 2. Stefan Wajda pisze:

  Michale, dobry artykuł (bo i rozszerzenie atrakcyjne). Ale przydałoby się choć słowo informacji o tym, że Joomla 3.x można administrować bez tego typu rozszerzeń.

  • W sensie polecasz inną aplikację na androida czy odpowiedni mobilny szablon do panelu administracyjnego?

   • W chwili obecnej uważam, że zewnętrzne aplikacje nie są już potrzebne. Do podstawowego zarządzania śmiało wystarczy domyślny, responsywny szablon zaplecza.

   • Ale jeżeli chodzi o uproszczoną publikację np zdjęć albo linka z przeglądarki poprzez przycisk udostępniania to potrzebna jest jakaś aplikacja. Przez telefon administrować to katorga, ale publikować szybko i od ręki to fajna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.