CMSWordPress

WordPress 3.7 „Basie”. Co nowego?

WordPress doczekał się wydania oznaczonego 3.7. Jakie nowości niesie ze sobą nowa wersja najpopularniejszego systemu CMS na świecie? Jak zwykle jest kilka zmian, ale wszystko po kolei.

Aktualizacja w tle

„Basie” przynosi aktualizacje w tle dla poprawek bezpieczeństwa i konserwacji.

Wszystko dzięki nowej klasie WP_Automatic_Updater. Wywołało to niemałe poruszenie na forach i w komentarzach. Developerzy przeważnie martwią się o to, że automatyczne aktualizacje mogą doprowadzić do różnego rodzaju błędów i konfliktów. Ludzie, którzy pracowali nad nową funkcją uspokajają i zaznaczają, że praktycznie proces działa bezbłędnie. Sam proces aktualizacji został wzbogacony o dodatkowe zabezpieczenia aby zapobiegać ewentualnym problemom, które aktualizacja mogła by spowodować. Niemożliwe jest jednak przetestowanie każdej możliwej konfiguracji, wiec trzeba sobie dać pewien margines bezpieczeństwa.

Silniejsze hasła

Wraz z nową wersją WordPress został zmieniony miernik siły hasła, jest teraz bardziej rygorystyczny. Dba o to, by w hasłach nie pojawiały się: daty, imiona, „wzory klawiaturowe” (np. zaq1@WSX), a nawet odniesienia do kultury pop.

Lepsze wsparcie globalne

Lepsze wsparcie globalne jest powiązane po części z aktualizacjami w tle. Pliki językowe będą aktualizowane automatycznie. Również nowe wydania WordPress, będą szybciej i lepiej tłumaczone, co powinno nasz szczególnie cieszyć.

Ulepszone wyszukiwanie

Nareszcie! To właśnie pierwsze przyszło mi (oraz wielu innym użytkownikom) na myśl po dostrzeżeniu tej pozycji w chanelogu. Do tej pory kolejność wpisów w wyszukiwarce zależało od daty, od wersji 3.7 wyniki sortowane są od najlepiej dopasowanej frazy wyszukiwania. Czy to koniec pluginów wyszukiwania bazujących na wyszukiwarce Google?

Pomniejsze zmiany

 • wp_get_sites() do wylistowania stron w Sieci WordPress
 • Poprawiona dostępność (ang. accessibility) w kliku miejscach domyślnych motywów
 • Filtry związane z aktualizacjami w tle
 • Ulepszone zapytania o posty za pomocą daty

Pełna lista zmian dostępna jest na stronie kodeksu WordPress. Wersja 3.8 zaplanowana jest na grudzień.

komentarzy 9

 • Awatar
  DMati

  3 listopada 2013 13:08

  „Czy to koniec pluginów wyszukiwania bazujących na wyszukiwarce Google?” Co ma jedno do drugiego?

  Odpowiedz
 • Awatar
  TOmaszek

  4 listopada 2013 13:08

  ale to o co chodzi z tymi aktualizacjami? WordPress po zaktualizowaniu go sam będzie aktualizował wtyczki? przecież to jest totalna głupota, albo co sam będzie siebie aktualizowal? Jaja sobie robicie, trzeba by być totalnym idiotą, żeby to zrobić to jakiś żart?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Marcin Jagielnicki

   4 listopada 2013 21:44

   Z tego co mi wiadomo, aktualizacje w tle będą robione tylko dla ważnych poprawek bezpieczeństwa, które to nie mają z reguł wpływu na funkcjonalność systemu.

   Odpowiedz
   • Awatar
    Michał Załęcki

    7 listopada 2013 22:04

    Pożyjemy, zobaczymy. Jeżeli Cię to martwi to dodaj to w pliku wp-config.php:
    define( ‚WP_AUTO_UPDATE_CORE’, false );

    Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Załęcki

   7 listopada 2013 22:04

   Pożyjemy, zobaczymy. Jeżeli Cię to martwi to dodaj to w pliku wp-config.php i po kłopocie:
   define( ‚WP_AUTO_UPDATE_CORE’, false );

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź