Wybierz najlepszy Framework HTML5 i CSS3


11 marca 2012 / Michał Kortas


Dotychczas, aby korzystać z funkcji takich jak „kopiuj-wklej„, czy odtwarzacz wideo, musieliśmy używać specjalnych wtyczek i rozszerzeń do przeglądarek (Adobe Flash, MS Silverlight). Teraz za to wszystko odpowiada HTML5, wraz ze swoim rodzimym bratem – CSS3. Chociaż pełne wsparcie dla HTML5 zapowiedziane jest dopiero na rok 2022, to już teraz, twórcy przeglądarek, wdrażają najświeższe rozwiązania do swoich produktów. Warto korzystać z tych przyszłościowych technologii, a niewątpliwie sporym udogodnieniem w tym przedsięwzięciu będą, specjalnie przygotowane, Framework’i. 

Obecnie, w sieci, znajdujemy coraz większą liczbę Framework’ów, które przyśpieszają nam pracę podczas tworzenia stron internetowych i prezentacji różnorakich treści na potrzeby WWW. W tym artykule przedstawiam Wam, wg mojej opinii, „Trójkę Wspaniałych”.

52framework

52framework zawiera wszystkie podstawowe tagi, znajdujące się w obecnej specyfikacji HTML5. Wielkim plusem jest dokładna dokumentacja każdego z nich, oraz rosnąca liczba pomagających użytkowników. Dodatkowo, równie dobrze sporządzona jest obsługa CSS3 – cienie, zaokrąglone narożniki, a nawet tzw. reset CSS (czyli zerowanie ustawień arkusza stylów). Jak podają autorzy framework’a, ich system sprawdza się we wszystkich wiodących przeglądarkach (IE6+, FF3+, Safari4+, Chrome4+). 

Przejdź do strony www.52framework.com

Baseline

Baseline jest typowym framework’iem dla tworzenia stylów CSS. Zawiera w sobie podstawowe układy typograficzne, jak i proste szkielety stron HTML5. Dodatkowo odpowiada za ostylowanie wszystkich, nowych elementów HTML5, oraz elementów formularzy.

Przejdź do strony www.baselinecss.com

Less Framework

Less Framework, jest framework’kiem CSS3 do budowy elastycznych, wielokolumnowych szablonów stron internetowych. Tworzy układy do 10 kolumn, zoptymalizowanych z linią tekstu o wysokości 24px, a także zawiera zestaw motywów typograficznych. Dzięki wsparciu wszystkich, popularnych przeglądarek, szablony można tworzyć w bardzo prosty sposób, nie tylko dla dużych monitorów, ale i urządzeń mobilnych

Przygotowane tutoriale i bogata dokumentacja, są bardzo zrozumiałe, nawet dla zwykłego laika.

Przejdź do strony www.lessframework.com

Znacie inne generatory, czy frameworki, współpracujące z HTML5 i CSS3? Czekam na Wasze opinie i wskazówki. 2 odpowiedzi na “Wybierz najlepszy Framework HTML5 i CSS3”

  1. Flash pisze:

    Może nie do końca framework, zależy od interpretacji, ale polecam http://twitter.github.com/bootstrap/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.