Przekierowanie 301 – jedna strona, wiele domen


6 lutego 2016 / Michał Kortas


Czym jest i jak działa przekierowanie 301? Do czego może być Ci potrzebne?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy postanowiłeś zmienić domenę na nową. Powodów może być wiele. Zdobyłeś nową, krótszą nazwę lub po prostu znalazłeś coś bardziej dopasowanego do profilu witryny. Niestety na obecny adres kieruje już wiele odnośników w Internecie, a Ty poświęciłeś całkiem spory budżet na usługi pozycjonerskie.

Jak zatem sprawić, aby cała zgromadzona siła starej domeny sprawnie przeszła na nową, bez większej utraty mocy i duplikowania treści – tak bardzo nielubianego przez Google? Własnie w tym celu możesz wykorzystać plik .htaccess i przekierowanie 301.

301 – Moved Permanently (Trwale przeniesiony) – żądany zasób zmienił swój URI i w przyszłości zasób powinien być szukany pod wskazanym nowym adresem

Przekierowanie 301 na nową domenę

Techniczne wykonanie takiego przekierowania nie jest skomplikowane. Na serwerze, w głównym katalogu witryny stwórz plik .htaccess, oraz wypełnij go następującą treścią:

Zabieg ten pozwoli na przekierowywanie adresu www.staryadres.pl/artykul/123/ na adres www.nowyadres.pl/artykul/123/. 

Przekierowanie 301 na adres bez przedrostka www

Często nasuwa się jednak pytanie czy opierać się na linkach z przedrostkiem www. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli zdecydujesz się na wybraną formę, warto ujednolicić wszystkie adresy prowadzące do strony. Aby automatycznie usuwać www przed adresem zastosuj poniższe polecenia w .htaccess.

Zalety przekierowania 301

Przekierowanie 301 ma tę zaletę, że wszystkie domeny, które prowadzą do jednej strony, traktowane są przez przeglądarki i wyszukiwarki jako jedna superdomena, Przez co siła linków nie zostaje osłabiona przez zdecentralizowanie treści zawartych na danej stronie.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć sposób działania przedstawiony powyżej zerknij, proszę, na poniższy schemat.

Redirect 301 - przekierowanie


Tagi:


21 odpowiedzi na “Przekierowanie 301 – jedna strona, wiele domen”

 1. slavinho pisze:

  witaj, chciałbym by zrobić takie przekierowanie dla trzech adresów z adresu gdzie strona była na w.interia.pl, na vgh.pl i prv.pl czy jest to molziwe jakos? do strony slawomirpartyka.com.pl

 2. Google nie banuje za duplikowanie treści :) W takich przypadkach bardziej chodzi o to żeby mieć 1 mocniejszą wersję zamiast 2 słabszych.

 3. ksiadz pisze:

  czy można zrobić przekierowania 301 htaccess dla kilku stron/argumentów?
  np. z
  domena.pl
  http://www.domena.pl
  http://www.xxx.domena.pl
  http://www.sss.domena.pl

  do http://www.domena.pl

  by niepelnosprawny,org

 4. Ciekawy i przydatny artykuł! :)

 5. Piotr pisze:

  Kompleksowo i sensownie objaśniony sens i zalety przekierowania 301. Dzięki za wpis.

 6. Piotr pisze:

  Krótko i na temat :)

 7. Adam pisze:

  Mimo że przekierowania 301 to jedna podstawowych rzeczy, jaką powinno się zrobić pod SEO, to nadal można spotkać wiele stron, które nie mają wykonanego tego przekierowania. Doświadczenie pokazuje, że ma to duże znaczenie, więc z pewnością warto.

 8. polacy w uk pisze:

  Witam, a ja mam pytanie z innej beczki.

  Mam 4 domeny które nadal opłacam z innej branży. Strony miały od PR1 do PR3 i były mocno wypozycjonowane na frazy z tej danej branży.

  Teraz moja branża się zmieniła, a domeny zostały, czy warto przekierować te domeny na moją stronę z nowej branży w jakiej teraz działam ? Zmieniła się też lokalizacja z Polskiej na Angielską. Jednak język strony został ten sam.

 9. Tomek pisze:

  Temat, który tu poruszyłeś, był też wykorzystywany w nieco inny sposób. Niegdyś pozycjonerzy wykupywali dodatkowe domeny z zawartymi w nazwie frazami kluczowymi i robili przekierowanie 301 na pozycjonowaną domenę. Na szczęście po aktualizacjach algorytmów w 2014r metody te odeszły w niebyt, gdyż niezwykle trudne jest pozycjonowanie domeny, która jest jedynie przekierowaniem.

 10. Paweł pisze:

  Proszę o informację, mam stronę postawioną na serwerach nazwa.pl do tego mam wykupioną domenę główną np: drzwi-drewniane.pl, ale dodatkowo mam wykupione inne domeny np: framugi-warszawa.pl, drzwi.warszawa.pl drzwi-okna-drewniane.pl (przykłady). Wszystkie te dodatkowe domeny są przekierowane w nazwa.pl na główną domenę drzwi-drewniane.pl. Moje pytanie jest takie czy posiadanie wielu domen przekierowanych na główną domenę jest szkodliwe na pozycjonowania? Na tą chwile jesteśmy na 2-3 miejscu na pierwszej stronie i szkoda było by to stracić. Wszystkie domeny zgłoszone w google webmastertools

 11. seonet pisze:

  Dobry artykuł, fajnie napisane informacje o przekierowaniu 301

 12. seochess.pl pisze:

  301 to są bardzo pomocne przekierowanie na teraz. Dlatego jeśli ktoś takich potrzebuje, trzeba ostrożnie je stosować.

 13. wordweb pisze:

  Nie polecam zapominać o 301 przy migracji serwisu :) Olbrzymia moc i potencjał w 301

 14. Iza pisze:

  Bardzo dobry artykuł, miałam problem z uporządkowaniem wiedzy o przekierowaniach 301 i ten artykuł bardzo mi w tym pomógł :)

 15. SITAB pisze:

  Wciąż aktualny temat.

 16. Świetnie objaśniłeś, jak działają przekierowania 301. Bardzo wartościowy wpis :)

 17. 301-dynki to coś, co wciąż sprawia mi niemały problem. Ogólnie nie stosuję ich, po prostu mi to nie wychodzi. Artykuł troszkę rozjaśnił, ale wciąż zerknąłbym na więcej treści poświęconych przekierowaniom. Wiem, że są przydatne, ale jak to jest z tym Google? Słyszałem jakieś plotki, że przekierowania nie zawsze są okej, o co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.