InnePromowanySEO i e-marketing

Przekierowanie 301 – jedna strona, wiele domen

Czym jest i jak działa przekierowanie 301? Do czego może być Ci potrzebne?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy postanowiłeś zmienić domenę na nową. Powodów może być wiele. Zdobyłeś nową, krótszą nazwę lub po prostu znalazłeś coś bardziej dopasowanego do profilu witryny. Niestety na obecny adres kieruje już wiele odnośników w Internecie, a Ty poświęciłeś całkiem spory budżet na usługi pozycjonerskie.

Jak zatem sprawić, aby cała zgromadzona siła starej domeny sprawnie przeszła na nową, bez większej utraty mocy i duplikowania treści – tak bardzo nielubianego przez Google? Własnie w tym celu możesz wykorzystać plik .htaccess i przekierowanie 301.

301 – Moved Permanently (Trwale przeniesiony) – żądany zasób zmienił swój URI i w przyszłości zasób powinien być szukany pod wskazanym nowym adresem

Przekierowanie 301 na nową domenę

Techniczne wykonanie takiego przekierowania nie jest skomplikowane. Na serwerze, w głównym katalogu witryny stwórz plik .htaccess, oraz wypełnij go następującą treścią:

RewriteEngine On 
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staryadres.pl$ 
RewriteRule ^(.*) http://nowyadres.pl/$1 [QSA,L,R=301]

Zabieg ten pozwoli na przekierowywanie adresu www.staryadres.pl/artykul/123/ na adres www.nowyadres.pl/artykul/123/. 

Przekierowanie 301 na adres bez przedrostka www

Często nasuwa się jednak pytanie czy opierać się na linkach z przedrostkiem www. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli zdecydujesz się na wybraną formę, warto ujednolicić wszystkie adresy prowadzące do strony. Aby automatycznie usuwać www przed adresem zastosuj poniższe polecenia w .htaccess.

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.webroad.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://webroad.pl/$1 [R=301,L]

Zalety przekierowania 301

Przekierowanie 301 ma tę zaletę, że wszystkie domeny, które prowadzą do jednej strony, traktowane są przez przeglądarki i wyszukiwarki jako jedna superdomena, Przez co siła linków nie zostaje osłabiona przez zdecentralizowanie treści zawartych na danej stronie.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć sposób działania przedstawiony powyżej zerknij, proszę, na poniższy schemat.

Redirect 301 - przekierowanie

Tagi:featuredGoogle+przekierowanie 301redirect 301

komentarzy 13

 • Awatar
  slavinho

  19 października 2014 12:26

  witaj, chciałbym by zrobić takie przekierowanie dla trzech adresów z adresu gdzie strona była na w.interia.pl, na vgh.pl i prv.pl czy jest to molziwe jakos? do strony slawomirpartyka.com.pl

  Odpowiedz
 • Awatar
  slavinho

  27 grudnia 2014 23:56

  pomożesz?

  Odpowiedz
 • Awatar
  Grzegorz Czajkowski

  1 lutego 2016 11:34

  Google nie banuje za duplikowanie treści :) W takich przypadkach bardziej chodzi o to żeby mieć 1 mocniejszą wersję zamiast 2 słabszych.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   1 lutego 2016 15:21

   Dzięki, artykuł z 4 stycznia 2011 więc powinienem go zaktualizować. :)

   Odpowiedz
 • Awatar
  ksiadz

  29 czerwca 2016 11:34

  czy można zrobić przekierowania 301 htaccess dla kilku stron/argumentów?
  np. z
  domena.pl
  http://www.domena.pl
  http://www.xxx.domena.pl
  http://www.sss.domena.pl

  do http://www.domena.pl

  by niepelnosprawny,org

  Odpowiedz
 • Awatar
  Michał Repliński

  12 września 2016 13:12

  Ciekawy i przydatny artykuł! :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Piotr

  15 marca 2017 22:51

  Kompleksowo i sensownie objaśniony sens i zalety przekierowania 301. Dzięki za wpis.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Piotr

  21 marca 2017 23:28

  Krótko i na temat :)

  Odpowiedz
 • Awatar
  Adam

  27 marca 2017 11:20

  Mimo że przekierowania 301 to jedna podstawowych rzeczy, jaką powinno się zrobić pod SEO, to nadal można spotkać wiele stron, które nie mają wykonanego tego przekierowania. Doświadczenie pokazuje, że ma to duże znaczenie, więc z pewnością warto.

  Odpowiedz
 • Awatar
  polacy w uk

  14 kwietnia 2017 19:41

  Witam, a ja mam pytanie z innej beczki.

  Mam 4 domeny które nadal opłacam z innej branży. Strony miały od PR1 do PR3 i były mocno wypozycjonowane na frazy z tej danej branży.

  Teraz moja branża się zmieniła, a domeny zostały, czy warto przekierować te domeny na moją stronę z nowej branży w jakiej teraz działam ? Zmieniła się też lokalizacja z Polskiej na Angielską. Jednak język strony został ten sam.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Tomek

  5 września 2017 18:30

  Temat, który tu poruszyłeś, był też wykorzystywany w nieco inny sposób. Niegdyś pozycjonerzy wykupywali dodatkowe domeny z zawartymi w nazwie frazami kluczowymi i robili przekierowanie 301 na pozycjonowaną domenę. Na szczęście po aktualizacjach algorytmów w 2014r metody te odeszły w niebyt, gdyż niezwykle trudne jest pozycjonowanie domeny, która jest jedynie przekierowaniem.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Paweł

  23 listopada 2017 14:16

  Proszę o informację, mam stronę postawioną na serwerach nazwa.pl do tego mam wykupioną domenę główną np: drzwi-drewniane.pl, ale dodatkowo mam wykupione inne domeny np: framugi-warszawa.pl, drzwi.warszawa.pl drzwi-okna-drewniane.pl (przykłady). Wszystkie te dodatkowe domeny są przekierowane w nazwa.pl na główną domenę drzwi-drewniane.pl. Moje pytanie jest takie czy posiadanie wielu domen przekierowanych na główną domenę jest szkodliwe na pozycjonowania? Na tą chwile jesteśmy na 2-3 miejscu na pierwszej stronie i szkoda było by to stracić. Wszystkie domeny zgłoszone w google webmastertools

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź