Własne strony błędu 404/403/401 – .htaccess


10 kwietnia 2011 / Michał Kortas


W dobie współczesnych stron internetowych, gdzie nie tylko liczy się treść, czy grafika, liczy się w coraz większej mierze pozycja strony w wyszukiwarkach czy ilość użytkowników odwiedzająca systematycznie stronę. Przez tą pogoń szczurów wiele osób zapomina o dość istotnych rzeczach, które mogą umilić życie wielu użytkownikom.

Jedną z takich rzeczy, która jest istotna i powinien o niej pamiętać każdy szanujący się webmaster/właściciel strony, jest Własna Strona Błędów (ang. Error Page). Informuje ona "zabłądzonego" internautę o tym czy odwiedzana strona znajduje się na serwerze oraz czy mamy do niej dostęp. Do poinformowania użytkownika przeglądającego stronę, posłużą nam poszczególne strony błędów. Najczęstszymi błędami jakie można spotkać u zwykłego kowalskiego to błędy 404/403/401 (które za chwilę opiszę). Z biegiem lat, wraz z wspomnianą wcześniej grafiką i treścią wiele stron posiada już własne strony błędów, dzięki czemu surfujący wie co zrobił (i co ma zrobić).

 Co do wyżej wspomnianych błędów, wymienię te które moim zdaniem są najbardziej popularne:

  • 401 – Informuje nas o tym, że autoryzacja dostępu do strony zakończyła się niepowodzeniem (przykład: podczas wpisania błędnej nazwy użytkownika czy hasła, strona informuję o błędnie wpisanych danych co za tym idzie błędnej autoryzacji)
  • 403 – Informuje nas o ograniczonym lub całkowitym zakazie dostępu do strony. Wielu właścicieli stron ustawia prawa dostępu dla poszczególnych katalogów, lub dla komputerów z adresem ip, co przekłada się na bezpieczeństwo przed ingerencjami potencjalnych hakerów.
  • 404 – Najczęściej popełniany błąd. Informuje nas o tym, że wybrana strona nie istnieje lub została przeniesiona.

Dobra, zaczynajmy! Niektóre CMS’y (Systemy Zarządzania Treścią), posiadają już panele, w których wystarczy wpisać treść błędu lecz my będziemy musieli zrobić to od samego początku.

Do napisania takowego kodu, potrzebny nam będzie edytor html lub zwykły Notatnik, minimalna znajomość html’u i css’a.

Przejdźmy teraz do stworzenia 2 plików odpowiadających za wyświetlenie strony błędu. Jako pierwszy musimy stworzyć plik .htaccess, który odpowiada za modyfikowanie ustawień dostępowych naszej strony – często ten plik jest już na serwerze!) Drugim plikiem jest plik Nr_Bledu.htm (przykład: 404.htm), jest to zwykły plik, opierający się n html’u, który zawiera szatę graficzną i komunikat o błędzie, który nas spotkał.

Po tym jak stworzyliśmy te 2 pliki zajmiemy się wypełnianiem ich, zacznijmy od .htaccess. Do tego pliku wpisujemy:

ErrorDocument 404 http://strona.pl/404.htm

Wyjaśnienie: Początek informacji dla przeglądarki czyli (ErrorDocument 404) mówi nam, że jeśli mamy dany błąd (w naszym wypadku błąd 404 czyli zły adres/brak pliku na serwerze), ma odwoływać się do adresu podanego na końcu tego kodu (np. http://strona.pl/404.htm).

Następnie zajmiemy się drugim plikiem czyli – 404.htm. Edycja tego pliku zależy już od was, tworzycie zwykłą stronę na której wpisujecie numer kodu i przykładowo odnośnik do strony głównej. Jeśli ktoś ma stronę opartą na jakimś cms’ie i nie potrafi stworzyć własnej strony opartej na html’u, pokażę przykład jak może, ale nie musi wyglądać, najważniejsze aby zawierała informacje o kodzie błędu oraz link do strony głównej lub inny adres.

(Aby strona wyglądała estetycznej polecam zastosować arkusz stylów css :))

Gdy skończymy tworzyć te dwa wymagane pliki, nie pozstaje nam nic innego jak tylko wgrać je na serwer do katalogu głównego strony.

Aby sprawdzić czy działa, należy w adresie przeglądarki wpisać obojętnie jaki tekst po adresie naszej strony (przykład: http://adres_strony.pl/jakistekst).

Dziękuję za przeczytanie mojego poradnika, myślę, że niektórych zaciekawiłem i pomogłem.



3 odpowiedzi na “Własne strony błędu 404/403/401 – .htaccess”

  1. Kacper pisze:

    Witam. Niestety ale mam problem. Po dodaniu do pliku .htaccess kodu ErrorDocument… strona zawsze pokazuje „Internal Server Error”. Problem ustępuje dopiero po usunięciu pliku.

  2. Dziękuję za ten wpis, uratowało mi to strony błędów. Przenosiłem stronę i chciałem aby stare wpisy prowadziły na nowe i to pomogło po przenoszeniu ręcznym bez przekierowania 301.

  3. FRUGI pisze:

    DZIĘKI ZA POMOC!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.