W jaki sposób wyróżnić się w sieci?


25 czerwca 2010 / Michał Kortas


Jak wiadomo, wielu twórców stron internetowych – szczególnie tych początkujących – staje przed problemem, wybicia się w wyszukiwarkach internetowych na czołową pozycję. Owszem jest to trudny temat, lecz myślę, że po przeczytaniu tego artykułu sporo osób weźmie przyszłość swojej witryny we własne ręce. Pierwszym, nieodzownym elementem jest pomysł. Od tego wszystko się zaczyna. Żaden webmaster nie zaistnieje w sieci, jeżeli stworzy stronę o wszystkim.

Z reguły takie zadanie przejmują wortale internetowe o ogromnej liczbie redaktorów, tak więc jednoosobowy zespół nie ma szans. Najlepiej jest, jeżeli idea, którą będziemy się kierować nie jest zbyt popularna. Tematyka naszej witryny taka jak: sport, filmy itp. jest skazane raczej na zapomnienie. Powinniśmy skupić się raczej na czymś oryginalnym, na czymś, co zainteresuje większą rzeszę fanów. Pamiętajmy również, że treść naszej witryny powinna być tworzona z pasją – jeżeli artykuły na niej będziemy pisali z przymusu, to szybko się zniechęcimy.

Kolejnym ważnym punktem powinna być szata graficzna naszego serwisu. Jeżeli naprawdę się do tego przyłożymy, internauta, który odwiedzi naszą stronę, będzie chciał na nią powrócić. Być może warto będzie zlecić wykonanie przykładowego szablonu (oczywiście to zależy od naszego budżetu). Nie przesadzajmy także z różnego rodzaju skryptami i innymi dodatkami, które w drastycznych przypadkach naprawdę spowalniają ładowanie się strony. Powinniśmy dobrać również odpowiednie słowa kluczowe, które najczęściej występują w naszym projekcie i które najlepiej opisują zawartość.

Jeżeli posiadamy zbudowaną i, co najważniejsze, w 100% skończoną witrynę, możemy umieścić ją w sieci. Pamiętajmy, aby nie wybierać pierwszych, lepszych hostingów, gdyż może się zdarzyć tak, że serwery będą często wyłączone, co zmniejszy atrakcyjność strony. Wybór domeny to także bardzo ważna sprawa. Im nazwa krótsza, tym łatwiejsza do zapamiętania. Pamiętajmy o tym! Nie należy używać w domenach znaków podkreślenia czy myślników – są one zbędne, no chyba, że naprawdę się na tym upieramy.

Następnym etapem jest dodanie swojej strony do najważniejszych wyszukiwarek (Google, Onet, NetSprint, etc.) – przecież chodzi nam właśnie o to, aby w nich zaistnieć.

Dobrym zwyczajem jest umieszczanie odnośników do naszego serwisu w różnego rodzaju katalogach stron. Skupmy się raczej na takich, których PageRank wynosi powyżej 3. Jest to dość żmudna praca, ale z biegiem czasu na pewno się opłaci. Warto zgłaszać naszą witrynę również do wszelakich konkursów stron www. Nawet, jeżeli nie zajmiemy w nich wysokich miejsc, to link z naszą nominacją może zwiększyć oglądalność naszej witryny.

Myślę, że ten artykuł będzie pomocny, szczególnie dla początkujących webmasterów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.