Gravatar – uniwersalny avatar


24 czerwca 2011 / Michał Kortas


Pewnie nie raz już, odwiedzając blogi lub strony w internecie, zostawiałeś tam swój komentarz. Bardzo często zdarza się, że przy Twoim podpisie może wyświetlać się Twoje zdjęcie. Sporo witryn pracuje pod systemami WordPress i Joomla. Dodatki do nich, które pozwalają na dodawanie własnych opinii przez czytelników, są zsynchronizowane w znacznej większości, ze znanym na całym świecie, systemem avatarów – Gravatar.

W celu kreowania swojego wizerunku warto być rozpoznawalnym. Przyczynić się do tego możemy, posiadając jeden, centralny obrazek, który będzie wyświetlać się tam, gdzie tylko zostawimy po sobie ślad. W tym poradniku, oprócz zakładania własnego Gravatara, pokażemy również jak wykorzystać to narzędzie przy tworzeniu własnych skryptów, za pomocą języka PHP. Zapraszam do lektury!

Każdy Gravatar zostaje przypisany do konkretnego adresu e-mail. Dobrym zwyczajem byłoby podawać swój alternatywny adres, jako ochronę przed atakiem spamerów.

Rejestracja swojego wizerunku

Aby rozpocząć swoją przygodę z Gravatarem odwiedźmy stronę www.pl.gravatar.com. Z menu wybieramy pozycję ’zarejestruj się’.

Następnie podajemy adres e-mail, do którego przypiszemy nowy obrazek.

W informacji, którą otrzymaliśmy, system oznajmił nam, że na podany adres została wysłana wiadomość z powitaniem i linkiem aktywacyjnym. W naszym przypadku wyglądał on tak:

Otwiera nam się nowe okno w przeglądarce. Zostajemy poproszeni o wpisanie nazwy użytkownika, oraz hasła

Następnie klikamy w link, który zachęca nas do wybrania swojego avatara. Mamy cztery możliwości. My wybraliśmy ’dysk komputera’. Najlepiej, kiedy ma on proporcjonalne wymiary (np. 300×300 [px]), nie będziemy musieli go w takim przypadku wykadrować, więc nie straci na jakości.

Na koniec musimy jeszcze sklasyfikować wgrany obrazek, w zależności, jakie treści przedstawia. Dokonać tego musimy w oparciu o poniższe kategorie.

Gravatar we własnym skrypcie

Systemu ogólnodostępnego avatara możemy użyć także podczas pisania własnych projektów. Jak to zrobić? Nic trudnego. Potrzebny nam będzie tylko hash adresu, który wpisze użytkownik. Skorzystamy w tym celu z poniższego kodu.

Funkcja trim usuwa wszystkie niepotrzebne spacje na początku jak i końcu podanego ciągu znaków. Strtolower natomiast zamienia wszystkie znaki na małe. Md5 jest jedną z najbardziej znanych funkcji skrótu i to ona generuje nam kod wynikowy. Pokażmy to na przykładzie.

 Avatar dla adresu [email protected]

W taki sposób wyświetli nam się Gravatar przypisany do podanego adresu e-mail.Jedna odpowiedź do “Gravatar – uniwersalny avatar”

  1. Ciekawy jestem czy na Państwa portalu uda mi się dodać swojego pieska z Grava:) Dlatego komentuje i pozdrawiam, Zbyszko – Portal z Poradami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.