Plusy i minusy tworzenia stron na bazie gotowych szablonów


29 lipca 2014 / Maciej Stempniak


Plusy i minusy - gotowe szablony

W naszej praktyce niejednokrotnie spotykamy się z klientami, którzy pytają nas o możliwość wykorzystania gotowych theme’ów, które wystarczy zainstalować wraz z określoną wersją CMS, żeby otrzymać działającą stronę internetową.

Theme’em nazywamy zestaw składający się z zakodowanego layoutu, działaniem i funkcjonalnością dostosowany do konkretnego CMS (najczęściej Drupal, WordPress i Joomla), przez co często zawierający dodatkowe moduły i/lub plugin’y. Czasami twórcy szablonów www umieszczają w plikach do pobrania również projekty graficzne w plikach PSD, co pozwala na wprowadzenie dodatkowych modyfikacji w wyglądzie strony.

Funkcjonalnie takie „skórki” możemy podzielić na „do wszystkiego” (często spotykane opisy to „multipurpose”, „all purpose”) oraz dostosowane do konkretnego rodzaju strony, np. blog, portal informacyjny, portfolio czy sklep internetowy.

Gotowe theme’y znajdziemy w wielu miejscach w sieci, jednak najczęściej wymieniane i najpopularniejsze źródła to:

Envato

 1. Themeforest – http://themeforest.net/
 2. TemplateMonster – http://www.templatemonster.com/
 3. Elegant themes – http://www.elegantthemes.com/
 4. Theme WordPress – http://theme.wordpress.com/

Jak to zazwyczaj bywa, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ponieważ niektóre z nich ujawniają się dopiero w przypadku pracy z takimi produktami oraz dlatego, że nie wszystkie są oczywiste postanowiłem przygotować listę jednych i drugich.

Zalety

 1. Niska Cena

Pomijając darmowe theme’y (w ich przypadku często brakuje stałego wsparcia twórców, którzy poprawiają znane błędy i rozwijają swoje produkty) ceny zaczynają od kilku -, kilkunastu dolarów, a za najdroższe zapłacimy do stu dolarów. Jeżeli jednak sami nie jesteśmy biegli w instalacji, konfiguracji i obsłudze danego systemu zarządzania treścią dochodzi jeszcze koszt zatrudnienia developera lub wyspecjalizowanej agencji, która doprowadzi szablon do pożądanego stanu.

 1. Krótszy czas

Wykorzystanie gotowych theme’ów daje nam dużą oszczędność czasu, ponieważ pomijamy dwa czasochłonne etapy jakimi jest przygotowanie projektu graficznego, oraz zakodowanie go do szablonów HTML+CSS+JS. Jeżeli dokładnie wiemy, czego oczekiwać po danej skórce i mamy określoną koncepcję jak będzie wyglądała i działała nasza strona z jej wykorzystaniem, pozostaje jedynie odpowiednie użycie gotowych elementów i ich konfiguracja. Przed udostępnieniem strony live oczywiście zaleca się przetestować czy wszystko działa prawidłowo.

 1. Prostota w realizacji

W teorii theme’y tworzone są w taki sposób, aby z gotowych elementów w prosty i skuteczny sposób stworzyć w pełni działającą stronę. Często produkty te dostosowywane są do współdziałania z innymi modułami i pluginami rozszerzającymi podstawową funkcjonalność. Dlatego nieraz nawet osoby nie będące developerami mogą kupić i skonfigurować taki theme na własną rękę. W tym przypadku zalecana jest rozwaga, ponieważ im bardziej profesjonalna ma być strona tym bardziej warto rozważyć zwrócenie się do programisty lub wyspecjalizowanej agencji interaktywnej.

 1. Duża dostępność

Liczba oferowanych szablonów oraz twórców, którzy z ich tworzenia i rozwoju uczynili sposób na życie jest duża. Dzięki temu w kilka chwil jesteśmy w stanie znaleźć przynajmniej kilka ciekawych, gotowych produktów, które potencjalnie spełnią nasze oczekiwania. Jeżeli po krótkiej weryfikacji okazuje się, że jakiś theme nam jednak nie odpowiada stosunkowo łatwo znaleźć dla niego alternatywę.

Wady

Uwaga: niektóre wady ujawniają się jedynie gdy zachodzi potrzeba modyfikacji gotowego produktu, często okazuje się, że dostosowanie do naszych potrzeb powoduje szereg problemów. Niektóre z nich znajdziecie poniżej:

 1. Problemy z dokumentacją i konfiguracją

W przypadku theme’ów Premium, których twórcy gwarantują daleko idące wsparcie, jest duża szansa na to, że znajdziemy również czytelną dokumentację, która wyjaśni w jaki sposób dokonać instalacji, odpowiednich konfiguracji czy zmian poszczególnych elementów. Jednak nie zawsze tak jest. Może okazać się, że potrzebnej dokumentacji brakuje lub stworzona jest nieprofesjonalnie. Bywa również, że theme’y „do wszystkiego” są opatrzone bardzo rozbudowaną dokumentacją, ale również taką, w której ciężko się połapać, ponieważ nie jest stworzona w sposób logiczny i ciężko jest z niej korzystać. Wówczas czas, który teoretycznie miał być zaoszczędzony, zostanie spożytkowany na studiowanie dokumentacji.

 1. Niska elastyczność użytych rozwiązań

Korzystając z gotowych theme’ów najlepiej zmieniać tak mało kodu jak to tylko możliwe. Generalnie nie powinno być większych kłopotów ze zmianami w kodzie CSS, aczkolwiek zdarza się, że w ich przypadku, a także przy większych zmianach wymagających przebudowanie kodu HTML zaczną pojawiać się problemy. Zdarzają się przypadki elementów stworzonych „na sztywno”, powiązanych z innymi elementami, co po wprowadzeniu zmian może spowodować, że pojawiać się będą błędy, albo nie uda nam się osiągnąć pożądanego efektu. Również częste użycie pluginów i kodu stworzonych przez zupełnie inne podmioty może dodatkowo komplikować cały proces.

 1. Aktualizacje

Niewątpliwie aktualizacje dokonywane przez autorów oryginalnych theme’ów są przydatne i często pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i naprawę wychwyconych błędów. Trzeba natomiast być uważnym i sprawdzać czy dostępne aktualizacje nie spowodują, że funkcjonalność, której używamy na stronie nie przestanie działać. Ponadto w przypadku zmian i modyfikacji, które zostały wprowadzone do istniejącego rozwiązania, również należy się upewnić, czy te nie będą w konflikcie z dostępnymi aktualizacjami, oraz czy dokonanie aktualizacji nie spowoduje utraty zmian.

Do tego dochodzi również aktualizowanie samego systemu zarządzania treścią. W tym przypadku również należy sprawdzić zgodność theme’u z najnowszą dostępną wersją oraz naniesionymi zmianami. Warto zawsze wykonać kopię zapasową w razie gdyby po wykonanej aktualizacji okazało się, że coś nie działa tak jak powinno.

Wszystko to wymaga szeregu dodatkowych czynności, które nie każdy będzie w stanie wykonać sam. To może generować dodatkowe koszty związanie z utrzymaniem serwisu stworzonego z użyciem theme’u.

 1. Support i gwarancja

Kolejnym zwyczajowym bonusem dostępnym dla kupujących szablony „Premium” jest support. Twórcy najbardziej popularnych theme’ów żyją z ich sprzedaży, więc starają się również aktywnie pomagać kupującym. Niestety nie zawsze mamy gwarancję, że support nam pomoże, a często w przypadku błędów w kodzie dostarczonym przez twórców, przyjdzie nam czekać na ich naprawę wraz z kolejną aktualizacją (czas oczekiwania na aktualizacje różni się wśród twórców znacząco) lub poświęcać czas na naprawę błędu, co przy kodzie stworzonym przez kogoś innego może skutecznie wydłużyć potrzebny na to czas. Nie otrzymujemy też żadnej gwarancji, że twórcy nie zawieszą działalności z dnia na dzień albo wsparcie danego theme’u po prostu nie będzie miało miejsca.

 1. Optymalizacja

Na rynku dostępne jest wiele theme’ów „do wszystkiego”. To znaczy, że w plikach z theme’em dostajemy całe mnóstwo typów stron, dodatków, plugin’ów, modułów i innych bajerów, których z pewnością nigdy nie wykorzystamy. W efekcie, niezależnie od tego jak dobrze kod jest napisany, dostajemy coś co jest znaczącym przerostem formy nad treścią. Nadmiar tego wszystkiego może powodować, że strona będzie chodziła bardzo wolno a jej administrowanie stanie się utrapieniem. Warto więc zastanowić się, czy kiedykolwiek będziemy potrzebowali wszystkich dostępnych w takich produktach funkcji, a jeżeli te tylko oferują taką możliwość należy zainstalować jedynie potrzebne elementy.

 1. Testy i bugi

Każdą stronę wypuszczoną przez developera warto dobrze przetestować zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i wyświetlania na różnych przeglądarkach. W przypadku znalezienia błędów mogą zacząć się jednak problemy z ich odnalezieniem i naprawą. Znowu stajemy przed trudnościami związanymi z pracą nad cudzym kodem oraz dylematem – zgłaszać problemy twórcy theme’u i oczekiwać na ich naprawę, czy próbować naprawiać błędy na własną rękę, co wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu i pieniędzy.

 1. Oszacowanie czasu i kosztu

W związku z możliwością wystąpienia opisanych problemów ciężko jest jednoznacznie i dokładnie oszacować ile czasu należy przeznaczyć na realizację takiego projektu co odzwierciedla się w niejasnościach dotyczących potrzebnego budżetu. Warto mieć też na uwadze, że przyszłe administrowanie takim serwisem i aktualizacje mogą również nieść za sobą konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

 1. Problem z wyróżnieniem się

W przypadku gdy chcemy mieć coś bardziej oryginalnego, dostosowanego jedynie do naszych potrzeb i również wyglądem „skrojonego na miarę” warto rozważyć podjęcie stworzenia takiego projektu od podstaw. W myśl zasady „wyróżnij się albo zgiń”, kreując tożsamość własnej marki zdecydowanie lepiej przyjąć podejście zakładające stworzenie oryginalnej strony.

RWD

Podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, że mamy całe spektrum możliwości, które daje nam wielość i różnorakość gotowych theme’ów. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zaoszczędzić czas i pieniądze tworząc proste strony internetowe, jeśli tylko wiemy jakiej dokładnie funkcjonalności potrzebujemy i nie jest istotne to, że nasza strona może wyglądać jak wiele innych stworzonych przy użyciu danego theme’u. Natomiast dostosowywanie gotowych szablonów „na siłę” przysporzy nam jedynie szeregu problemów, niezadowolenia z ciągnącego się zbyt długo projektu i kosztów, których nie przewidywaliśmy.


Tagi:


10 odpowiedzi na “Plusy i minusy tworzenia stron na bazie gotowych szablonów”

 1. Mr.Mr pisze:

  Ciekawy temat, troche na pograniczu biznesu i projektowania/tworzenia stron www. Osobiście mam mieszane uczucia. Kupienie templatki sprawdza się tylko kiedy klient jest ograniczony budżetem i jest tego świadomy (ta świadomość ograniczeń nie jest tak oczywista jak mogło by się wydawać:) W przeciwnym wypadku zwykle wychodzi na to, że ludzie chcą np. modyfikować 'skórkę’ zakupioną w necie, a to generuje koszty.

 2. > często brakuje stałego wsparcia twórców, którzy poprawiają znane błędy i rozwijają swoje produkty

  Jak popatrzeć na Themeforest to sprawa wygląda często podobnie. Ostatnio ktoś miał problem z motywem, bo twórcy od miesiąca na problemy odpisywali, że sorry, ale jesteśmy na wakacjach. Problem był poważny, funkcjonalność kluczowa. Duży minus dla Themeforest.

  Z Themeforest miałem dobre doświadczenia do czasu, gdy liczba motywów zaczęła gwałtownie wzrastać. Zaczęła się liczyć ilość, a nie jakość. Po tylu motywach „premium” (w praktyce premium to w większości tylko z nazwy) mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że themeforest w tym momencie reprezentuje niski poziom kodu.

  • Mr.Mr pisze:

   Z lepszych perełek to sytuacja gdy np. autor napisał, że jest pełne wsparcie dla IE8, a wsparcia nie ma… 0_o

   Można się zdziwić.

 3. Comandeer pisze:

  >Niska Cena
  Szkoda, że to często jest jedyny powód wybrania takiego rozwiązania…

  Z gotowymi themami nie mam żadnych dobrych wspomnień ;) Może i wyglądają profesjonalnie i przyjemnie dla oka, ale na tym lista ich zalet się kończy (i myślę tu głównie o ThemeForest). Puste elementy, dziwne rozwiązania, bezsensowny CSS, RWD robione na pozycjonowaniu… Wszystko jest dobrze, dopóki nie chcemy czegoś zmienić. Dotkniemy kodu, to całość się pięknie rozpada.
  Gotowy theme tylko jako PSD. Zakodowane po prostu mnie drażnią prymitywnością kodu (i nie chodzi mi o jakiś mój skrajny puryzm – chodzi po prostu o zwykłą dostępność i użyteczność).

 4. Dla mnie gotowe szablony, choćby z ThemeForest, służą w 99% jedynie za inspirację pod względem WYGLĄDU. To trzeba autorom zostawić, większość WYGLĄDA naprawdę dobrze.

 5. Mikołaj pisze:

  Jeżeli ktoś chce kupić szablon na stronie Template Monster to pod spodem podrzucam kod promocyjny. Po wpisaniu go w koszyku otrzymujemy 10% ulgi na zakup.
  eqzpjr0fhchi2ix4t2uom1rrl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.