Automatyczne generowanie mapy strony – od A do Z


1 maja 2012 / Michał Kortas


Aby nasza witryna pięła się w górę w wynikach wyszukiwarek musimy zapewnić jej odpowiednią indeksację, tak aby roboty sieciowe bez problemu wiedziały jak się po niej poruszać. Narzędzie służące do informowania wyszukiwarek o każdej drodze do treści na naszej stronie nazywane jest mapą strony (sitemap). Mapa strony to plik w postaci dokumentu XML, który możemy stworzyć ręcznie – w przypadku małego skomplikowania strony – bądź możemy wygenerować go automatyczne, za pomocą odpowiednich stron w internecie.

W tym poradniku przedstawię Wam tę druga opcję – jest ona dużo szybsza  Dodatkowo stworzoną mapę strony wyślemy do indeksacji przez wyszukiwarkę Google, za pomocą narzędzi dla Webmasterów. Zabierzmy się więc do pracy.

Generowanie pliku Sitemap.xml

Liczba podstron mniejsza niż 500

Jeżeli nasza witryna zwiera mniej niż 500 podstron możemy użyć świetnego narzędzia jakim jest www.xml-sitemaps.com. Wystarczą nam dwa kroki. W pierwszym podajemy wszystkie potrzebne dane: adres URL, częstość aktualizacji treści, ostatnią modyfikację, oraz ustalanie priorytetów. Potem klikamy przycisk START i czekamy na zakończenie operacji.

Kiedy proces tworzenia mapy dobiegnie końca, pojawi się lista wygenerowanych plików sitemap.xml. Pobieramy ją na dysk. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie i nasza strona spełnia wymagania dotyczące liczby podstron mniejszej niż 500, możemy przejść do punktu Zgłaszanie Mapy Strony.

Liczba podstron mniejsza niż 1500

Jeśli posiadamy rozbudowaną witrynę, warto skorzystać z narzędzia polskiej produkcji, jakim jest www.g-sitemap-generator.com. W wersji FREE (bez rejestracji) liczba naszych podstron jest ograniczona do 750. Należy jednak tylko założyć konto, aby otrzymasz status STANDARD z 1500 podstronami do mamy witryny. Jeśli chcemy zgłosić nieograniczoną liczbę podstron wystarczy rozszerzyć konto do wersji PRO (koszt na dzień dzisiejszy do 9,99zł/miesiąc).

W pierwszym kroku załóżmy konto na w/w stronie. Po rejestracji wymagane jest kliknięcie w link aktywacyjny wysłany na podany adres e-mail. Może zdarzyć się, że wiadomość wyląduje w spamie.

Logujemy się i klikamy w menu odnośnik „wypróbuj”.

Wypełniamy wszystkie pola. Mamy możliwość wyboru trybu: zaawansowany lub szybki.

Klikamy przycisk Generuj i czekamy. Na koniec pobieramy pliki, które zostały dla nas stworzone.

Aby się nie pomylić, zmieńmy nazwę pliku sitemapIndex.xml na sitemap.xml.

Zgłaszanie Mapy Strony

W tym celu odwiedzamy witrynę z narzędziami Google dla webmasterów i wybieramy naszą witrynę.

Znajdujemy sekcję Mapy witryn. Klikamy w odnośnik „Zgłoś mapę witryny”.

Teraz, za pomocą klienta FTP, przesyłamy nasz plik sitemap.xml (lub pliki sitemap.xml i sitemap1.xml – jeśli korzystaliśmy z drugiego rozwiązania) na serwer naszej strony WWW.

Teraz naciśnijmy czerwony button „dodaj/testuj mapę witryny”, wpisując w pole niżej adres naszego pliku sitemap.xml.

Zgłaszamy mapę.

Po odświeżeniu pojawiła się informacja o podstronach zgłoszonych do indeksacji.

To wszystko w dzisiejszym poradniku. Pytania co do niego proszę zostawiać tylko i wyłącznie w komentarzach poniżej. Na wszystkie postaram się konstruktywnie odpowiadać.5 odpowiedzi na “Automatyczne generowanie mapy strony – od A do Z”

  1. Hubert pisze:

    Super instrukcja, zrobione

  2. Darek pisze:

    A mnie wyskoczył komunikat, że mapa jest w formacie html. Czemu???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.