Mozilla Thimble, rewolucja w tworzeniu stron internetowych?


26 czerwca 2012 / Maciej Jajkiewicz


Mozilla twierdzi, że ich nowe narzędzie, o nazwie Thimble, pozwoli najmłodszym użytkownikom na stworzenie w kilka minut strony internetowej, co ciekawe podkreśla, że jest to niesamowicie proste! Na głównej stronie przeczytać możemy, że edytor natychmiastowo wyświetla podgląd naszej pracy, robionej w języku HTML/CSS, a gdy zakończymy pracę, wystarczy jedno kliknięcie, aby została opublikowana Jedynym moim pytaniem, jest to, czy Mozilla Thimble przebije się między innymi szybkimi edytorami stron www, i zasiądzie na piedestale? Wszystko przed nim, a my już teraz życzmy mu szczęścia.

Wchodząc na stronę edytora Thimble, już na samym początku możemy wybrać jedną z dwóch opcji: Rozpocznij od podstaw lub wybierz projekt. Wybierając, tę pierwszą opcję, zostajemy przeniesieni do przejrzystego i łatwego w obsłudze edytora HTML, który został podzielony na dwie części: prawą, która umożliwia nam pisanie w języku HTML, oraz lewą, która pokazuje nam, jak wygląda nasz projekt. 

W przypadku wybrania drugiej opcji – wybierz projekt, zostaniemy przeniesieni do następnej strony, która została podzielona na kilka części…

1. Make Your Own Animal

Ten projekt daje nam możliwość mieszania i łączenia poszczególnych elementów, dzięki którym stworzymy własne niesamowite stworzenie. Jest to dla dzieciaków ciekawym wyzwaniem plastycznym. To nie koniec wyzwań, ponieważ czeka na nie jeszcze opisanie np. nosorożcoaligatora (wymyślanie nazw stworzeniom, przypomina mi śpiewanie przeze mnie obcojęzycznych piosenek).

2. Hack your way through the web arcade

Tutaj dzieciaki mogą stworzyć własne gry, które przybliżą im projektowanie stron od podstaw. Dzięki tym zabawnym mini-grom dzieciaki wyuczą się same umiejętności języka HTML/CSS.

3. Speak your Mind

W tym miejscu dziecko nauczy się tworzenia swoich stron promocyjnych. Ten dział pomoże dziecku wypromować np. jego vloga lub projekt. Dodatkową opcją jest tu udostępnianie swoim rówieśnikom strony poprzez: Facebook, Twitter czy link bezpośredni.

4. Learn HTML fast by making your own web page

Dziecko zdobędzie podstawowe umiejętności tworzenie stron w języku HTML. Dziecko tutaj będzie mogło pobawić się najpopularniejszymi elementami HTML. Spróbuj, a przekonasz się, jakie to proste!

5. Make a map of your world on the web

Dzieciak stworzy tutaj swoją własną 8-bitową mapę z ulubionymi witrynami, obrazkami itp. Pozwoli także dzielić się z przyjaciółmi swoim internetowym światem.

6. Play Bakery Bash

Stworzy niesamowite kuchenne przyjęcie! Nauczy się dodawać muzykę do stron tak, aby leciała w tle. Nauczy się używać HTML do powiązywać oraz wymeniać grafikę.

7. Play Get Off My Lawn

Walka z 'zombiakami’ oraz tworzenie nowych, własnych gier poprzez włamywanie się do innych. 

8. Make your own adnimated avatar

Mieszanie i łączenie elementów grafik, aby stworzyć własny avatar webmaker’a. Dzieciaki nauczą się także stworzyć własne portfolio oraz udostępniać i chwalić się z innymi swoimi dokonaniami. 

9. Play Bunny Masher

Poprzez grę, dzieci nauczą się przenosić króliki z dala od niebezpieczeństwa, dzięki kodom HTML i CSS. 

10. Make Your Own Meme

Użycie Meme-Maker’a pozwoli im szybko stworzyć własny tekst lub dodać obrazy, aby potem łatwo dzielić się nimi poprzez Facebook, Tumblr lub innej strony internetowej.

11. Go back in time to fix ugly ’90s web pages

Dziecko wyostrzy swoje umiejętności projektowania stron internetowych, przez modernizację tych, z lat ’90. 

12. Make your own web-based „how to”

Już teraz dzieci stworzą swój własny tutorial. Będą mogły krok po kroku nauczyć innych, jak narysować obrazek czy przyrządzić pyszne kanapki dla rodziców. Udzielą im szczegółowej instrukcji tworząc swój własny przewodnik. Po czym mogą udostępnić go w internecie.

Jak widać, nauka tworzenia stron internetowych w języku HTML i CSS nie musi wiązać się monotonnym siedzeniem nad tytułami tj. „ABC języka HTML i XHTML”. Zabawa, którą dostarczy dzieciakom narzędzie Thimble nauczy ich, jak tworzyć swoje pierwsze strony internetowe. 

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko zarabiało w przyszłości grube pieniądze na tworzeniu stron internetowych, pozwól mu korzystać już teraz z Mozilla Thimble! Chyba ja sam skorzystam.2 odpowiedzi na “Mozilla Thimble, rewolucja w tworzeniu stron internetowych?”

  1. Mr.Mr pisze:

    Ciekawa rzecz

  2. Thelleo pisze:

    Dobrze, że są tego typu narzędzia, pozwalają lżej wejść w świat programowania :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.