Narzędzia dla webmastera cz.2


25 sierpnia 2012 / Mr.Mr


Nie tak dawno opublikowałem na webroad.pl artykuł o narzędziach dla webmasterów. Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że tego co dobre nigdy za dużo więc postanowiłem podzielić się z Wami kolejną dawką przydatnych i ciekawych linków. Mam nadzieję, że i te narzędzia będą przydatne w waszej pracy nad stronami www.

JavaScriptSource

Mocno sugestywna nazwa od razu naprowadza nas na cel istnienia tej strony. Możemy tutaj łatwo znaleźć przydatne kody javascript. Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat js lub nie masz czasu na tworzenie własnego kodu – zachęcam do zajrzenia do tej internetowej „ściągi”

www.javascriptsource.com

Font Squirrel

Ta nazwa już kilka razy padała na webroad.pl, ale warto przypomnieć ją jeszcze raz. Font Squirrel to portal zawierający darmowe czcionki do komercyjnego użytku. Dodatkowo serwis sam generuje nam font-face dla naszego arkusza stylów.

www.fontsquirrel.com

CSS-PopUP

Bardzo mało javascript, prosta implementacji i przejrzysty tutorial na stronie autora. To duże plusy tego rozwiązania dzięki, któremu stworzymy własny popup w css (bez użycia dużych ilości javascript)

Css PopUp 

Typo Tutorial

Typografia to jeden z najważniejszych elementów strony www. Szczególnie współcześnie bardzo mocno akcentuje się ten element w projektowaniu. Ba, powstają nawet całe strony internetowe, których gwoździem programu jest właśnie przepiękna typografia. Może więc czas doszkolić się w tej kwestii? A może akurat realizujesz jakiś projekt i chciałbyś chociaż „na szybko” rzucić okiem na zasady tworzenia internetowej typografi?

webtypography.net

Modernizr

Czyli javascriptowa odpowiedź na braki w implementacji najnowszych standardów w przeglądarkach. Dzięki modernizr będzie nam łatwiej rozwiązać bolączki związane z tzw. crossbrowserowością.

modernizr.com

Adaptive Images

Jest to narzędzie służące do przeskalowywania zdjęć zawartych na naszej stronie. Rozpoznaje ono wielkość ekranu urządzenia na jakim przeglądana jest strona i dopasowuje od niej rozmiary zdjęć. Bardzo przydatne gdy tworzymy responsywną lub „płynną” witrynę.

adaptive-images.com

Gridpak

Jeśli chcemy szybko stworzyć fundamenty layoutu naszej strony i na dodatek chcielibyśmy oglądać efekty na żywo, bez konieczności pisania i usuwania kolejnych fragmentów pliku css to należy sięgnąć po jakiś generator online ;)

gridpak.com

CSS Compressor

Nie jest to ani pierwsze ani ostanie tego typu narzędzie, ale nie to jest ważne. Każdy deweloper pracujący nad dużym serwisem kiedyś (najpewniej na sam koniec ;) będzie musiał/chciał skompresować plik css. Dlatego warto mieć pod ręką jakieś narzędzie stworzone by „zbijać” nasze pliki css.

www.cssdrive.com

CSS.info

Tutoriale, newsy, tutoriale, newsy. Trzeba coś więcej?

www.css3.info

SpriteMe

Chciałbyś tworzyć sprite’y aby Twoja strona szybciej się ładowała, ale nie wiesz jak? Teraz możesz to robić „onclick„. Przy okazji – nie ukrywajmy, że pewnie nawet Ci którzy wiedzą jak stosuje się tzw. sprite’y sięgną po to narzędzie, w końcu po co się męczyć?

spriteme.org

Dribbble

Podobnie jak przedstawiana poprzednio Usabilla, Dribbble jest miejscem gdzie możemy szukać inspiracji graficznymi projektami/elementami.

dribbble.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.