Prasówka – październik 2013


2 listopada 2013 / Mr.Mr


Nie będziemy owijać w bawełnę. Kolejny miesiąc za nami, więc już tradycyjnie oddajemy w Wasze ręce prasówkę z dawką najciekawszych artykułów z branży internetowej. Technologie, poradniki i newsy. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu! Przy okazji zachęcamy do śledzenia naszego profilu na portalu Facebook, dzięki któremu będziecie regularnie informowani o kolejnych edycjach naszej prasówki :)

Artykuły:

Recenzja Google Web Designer

Jesteście ciekawi co inni myślą o nowym dziecku Google? Jeśli tak to ta recenzja powinna Was zainteresować. Niestety nie jest zbytnio treściwa, ale pokazuje mniej więcej czym jest Google Web Designer i pozwala wyrobić sobie wstępną opinię. Jednak nic nigdy nie zastąpi doświadczenia, więc zachęcamy do samodzielnego testowania.

Web Socketes

Nie jest to do końca tutorial, a bardziej przedstawienie pewnej technologii, więc postanowiliśmy załączyć ten artykuł w części poświęconej artykułom. W każdym razie jeśli nie wiesz co to Web Sockets i nazwa ta nic Ci nie mówi – przeczytaj koniecznie!

SASS + SMACSS + BEM

Jak już kiedyś pisaliśmy, lubimy artykuły o tym jak dobrze, czytelnie i efektywnie pisać arkusze stylów. Dlatego często przekazujemy Wam linki do interesujących artykułów poruszających taką właśnie tematykę. Tym razem na tapatę trafia SASS w połączeniu z metodykami SMACSS i BEM.

Wywiad z Halli Thorleifsson

W świecie webdesign jest to postać wielkiego formatu. Jeśli znacie chociażby Google to znacie dzieła tego projektanta. Haraldur jest znanym i cenionym przedstawicielem swojej profesji. Warto poczytać co ma do powiedzenia o projektowaniu, branży i własnych osiągnięciach.

Alfred pomoże w pracy

Jeśli ktoś ma Mac OSX i problemy z produktywnością – trzeba przeczytać ;) Może kiedyś appka wyjdzie też na Windowsa i Linuksa?

Zsynchronizuj zmiany w wielu przeglądarkach

Są na tym świecie ludzie, które dają nam wiele radości np. wymyślając takie rzeczy jak Browser-sync, narzędzie umożliwiające podgląd zmian poczynionych w projekcie na żywo w wielu przeglądarkach (Browser-sync wspiera nawet IE!).

Tutoriale:

Ciekawy sposób na nawigację wyśrodkowaną w pionie

CSS3 Inheritance

Zawijasy w CSS3

Ostatni tutorial polecam szczególnie!

Dzięki za dotrwanie do końca!

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net12 odpowiedzi na “Prasówka – październik 2013”

 1. Comandeer pisze:

  Co do SASS + SMACSS + BEM – na forumweb wywołałem dość ciekawą minidyskusję na temat takich rozwiązań CSS-owych (odbyła się także w kontekście nowego standardu kodowania Yahoo!, tzw. ACSS). może kogoś zainteresuje ;) http://www.forumweb.pl/porady-i-tutoriale-www/it-ciekawe-artykuly-z-branzy/445711#445711

  co do Google Web Designer: welcome back, FrontPage?

  • Dzięki za link, chętnie poczytam.
   Co do GWD, wydaje się, że tak. Znowu powstanie pełno stron-śmieci…

   • DMati pisze:

    A czy już takie stronki nie powstają dzięki Artistero podobnym narzędziom i generatorom ala ten od 1&1?

   • Comandeer pisze:

    IMO 1&1 i inne tego typu narzędzia nie mają takiego zasięgu jak Google. zresztą już samo „Google” w nazwie jakoś bardziej przyciąga uwagę…
    owszem, takie strony zawsze powstawały i zawsze powstawać będą… tylko, że tu chodzi o niesamowitą hipokryzję firmy walczącej o lepszy Internet. z jednej strony mamy SPDY, Quic, WebRTC, 3/4 HTML5 a z drugiej takiego Web Designera… inna rzecz, że z założenia to narzędzie ma służyć do tworzenia reklam AdWords. i mam nadzieję, że to będzie głównym zadaniem tego narzędzia (bo tu akurat się sprawdzi, wykopując niestrawnego Flasha)

   • Mr.Mr pisze:

    Może z GWD będzie tak, że kiedyś przerodzi się to w pierwszy WYSIWYG, którym tak naprawdę da się tworzyć strony z prawdziwego zdarzenia? S-f? :-D

    Tymczasowo to ciekawa zabawka, ale bez zastosowania w poważnym projekcie.

   • Comandeer pisze:

    WYSIWYG i strona z prawdziwego zdarzenia? naprawdę sf :D

   • Mr.Mr pisze:

    Jest to s-f, ale nigdy nie wiadomo ;)

   • Może właśnie rodzi się geniusz, który zmieni świat WYSIWYG :D
    Hahaha.

   • Google jest specjalistą od zabijania własnych usług więc Web Designer podziała jakieś 3-4 lata, jak zrobią wersję premium to dwa :)

 2. DMati pisze:

  „Fontello – nowy serwis z web fontami” To nie jest żadna świeżynka. Prawie dwa lata na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.