Relacja z konferencji 4Developers 2014


13 kwietnia 2014 / Michał Kortas


4Developers 2014Minął już niespełna tydzień od niezwykłego wydarzenia, jakim było tegoroczne 4Developers, czyli największa w Polsce konferencja skierowana do naprawdę szerokiego spektrum specjalistów. Każdy, począwszy od webowego programisty, poprzez testerów, speców od UX, managerów projektów, webdesignerów, aż po zwykłych studentów kierunków IT kończąc, mógł znaleźć coś dla siebie – coś, co skutecznie przykuło jego uwagę.

Dzięki uprzejmości organizatorów, udało nam się trafić do zacnego grona patronów medialnych (na bieżąco informowaliśmy Was na łamach WEBroad.pl o przygotowaniach do konferencji) i jednocześnie uczestniczyć we wielu prezentacjach, wykładach i warsztatach.

Patroni medialni 4Developers

Konferencja 4Developers odbyła się 7 kwietnia 2014 roku w Warszawie na terenie Hotelu Gromada Airport. W ciągu całego dnia w spotkaniu wzięło udział ok. 500 specjalistów (informacja ze strony 4Developers) z różnych dziedzin dotyczących programowania.  Przygotowano kilkanaście ścieżek tematycznych, a w nich najciekawsze, które spodobały nam się najbardziej: front-end, PHP, IT secruity oraz UX.

Ścieżki tematyczna na 4Developers

W przerwach pomiędzy wykładami można było odwiedzić bufety, znajdujące się na każdym z pięter konferencji, gdzie znaleźliśmy niezwykle smaczne, słodkie przekąski i zawsze gorącą kawę.

Przekąski na 4Developers

Agenda wydarzenia była niezwykle rozbudowana. Mimo ogromnej ilości ścieżek tematycznych udało nam się wybrać kilka wykładów, które najbardziej zapadły w pamięci. Na przyszłość jednak proponujemy, w miarę możliwości finansowych, rozbicie konferencji na 2 dni – z jednej strony świetnie, że w każdej chwili każda osoba mogła znaleźć wykład idealnie pasujący dla siebie, jednakże bardzo często zdarzało się, że takich wykładów było trzy, cztery lub nawet pięć w jednym czasie, co niestety nie pozwoliło zobaczyć wielu wyśmienitych prezentacji.

4Developers - wykłas

Dla wszystkich wygłodniałych, nie tylko wiedzy z zakresu „web”, organizatorzy przygotowali ciepły i pyszny lunch, gdzie każdy znalazł coś dla siebie i najadł się do syta. Przerwa obiadowa odbywała się na dużej sali, co sprzyjało nawiązywaniu kontaktów i luźniejszym rozmowom pomiędzy specjalistami.

Najciekawsze prezentacje. Lista subiektywna

Przeglądarki, które nie są <=8

Rzeczy, których możesz zacząć/przestać używać już dziś jeśli tylko porzucisz wsparcie dla IE8! IE8 wciąż traci udziały w rynku i coraz więcej firm decyduje się porzucić wsparcie dla tej przestarzałej przeglądarki. W swojej prezentacji Wojtek poruszy kwestie opłacalności wspierania IE8 w Waszych projektach oraz opowie o tym, czego możecie zacząć/przestać używać w swoich projektach już dziś – wystarczy to wsparcie porzucić.

http://2014.4developers.org.pl/pl/agenda/point/124/

 Wprowadzanie porządku w chaosie – Wzorce i JavaScript

Wzorce to uniwersalne, sprawdzone w praktyce rozwiązania często pojawiających się, powtarzalnych problemów. Ułatwiają one tworzenie, modyfikację oraz pielęgnację kodu źródłowego. Ta prezentacja skupi się na wzorcach w kontekście języka JavaScript. W pierwszej kolejności pokazane zostaną najczęściej spotykane anty-wzorce oraz ich prawidłowe odpowiedniki. Oprócz tego przedstawione zostaną wzorce rozwiązujące najczęstsze wyzwania stojące przed deweloperami.

http://2014.4developers.org.pl/pl/agenda/point/120/

Jak tworzyć nowoczesne aplikacje webowe (a.k.a Single Responsibility Principle w akcji)

Kiedyś typowa aplikacja webowa była jednym monolitycznym blokiem – tak nas uczono, takie były praktyki. Kod HTML generowany był po stronie serwera, i kompletny dokument wysyłany był do przeglądarki. Powstawały do tego całe pakiety narzędzi, mające ułatwić pracę (szablony HTML, frameworki, abstrakcje itp). Strony były w dużej części statycznymi dokumentami z niewielką dawką JavaScriptu. Ale to już przeszłość. Nowoczesne aplikacje webowe po stronie klienckiej są pełnoprawnymi aplikacjami ze skomplikowaną logiką i stosunkowo dużą ilością kodu. Jak każdy inny kod, wymagają one utrzymania i odpowiedniej uwagi. To wszystko razem z częstym wymaganiem wystawiania uniwersalnego API powoduje, że sposób tworzenia aplikacji webowych się zmienia.
Zamierzam pokazać jakie zastosowanie ma SRP na wysokim poziomie przy budowaniu aplikacji webowych. Pokażę jak podejść do opisanych wyżej wyzwań i jak od strony architektury na styku klient-serwer (a także od strony organizacji kodu źródłowego) tworzyć duże aplikacje webowe ze skomplikowaną częścią kliencką. Opowiem o dostępnych narzędziach i przedstawię wady i zalety zmiany podejścia do budowania aplikacji. Wszystko to będzie oparte moje doświadczenia z projektów, w których to podejście zostało zastosowane i które mają się całkiem nieźle.

http://2014.4developers.org.pl/pl/agenda/point/123/

Good design makes us happy – czyli podejmij tę decyzję za mnie

Istnieją firmy, które 2 razy z rzędu „zdobywają” tytuł: „Worst company in america”. Są też takie, których produkty wciąż są niedoścignionym wzorem. Czym charakteryzuje się dobry design? Gdzie kończy się User Interface, a zaczyna User Experience? Jak stworzyć produkt, z którego użytkownicy będą z przyjemnością korzystali przez dekadę? W trakcie prezentacji zadam sporo pytań. Na część z nich odpowiem w oparciu o własne przemyślenia i doświadczenie. Część wątpliwości rozwieją autorytety w dziedzinie Usability i UX. Większość – niestety – można skwitować stwierdzeniem: to zależy – toteż pozostaną bez odpowiedzi. Innymi słowy ciąg dalszy krucjaty przeciwko: tworzonych na szybko, autogenerowanych, okropnie brzydkich i nieużytecznych interfejsów CRUD-owo – tabelkowych będących de facto API do bazy danych.

http://2014.4developers.org.pl/pl/agenda/point/62/

Jak włamałem się do banku. Czy jesteś pewien, że Twoja aplikacja jest bezpieczna?

Nawet w aplikacjach o wysokim profilu ryzyka, przy rygorystycznych procedurach tworzenia kodu oraz wyczerpujących testach, zdarzają się krytyczne błędy bezpieczeństwa. W prezentacji pokazane zostaną przykłady takich błędów, sposoby ich wykorzystania przez intruza, a także przyczyny ich występowania i sposoby unikania.

http://2014.4developers.org.pl/pl/agenda/point/83/

Podsumowanie wydarzenia

W dwóch słowach – było świetnie! Mnóstwo wykwalifikowanych specjalistów, wiele prezentacji, wykładów i warsztatów oraz niespotykana nigdzie indziej atmosfera. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania przez co z bólem serca opuszczaliśmy Warszawę. Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się tam ponownie, już na 4Developers 2015.

Dziękujemy za zaproszenie!

Rejestracja na 4Developers 2015


Tagi:


3 odpowiedzi na “Relacja z konferencji 4Developers 2014”

  1. sylwia pisze:

    Byłam – było awesome!
    Do listy dodałabym ścieżkę soft skills

  2. thejw23 pisze:

    Ja podzieliłem czas na dwie równie dobre połówki: Soft Skills (szczególnie podobały mi się te „by” M. Bartyzel i K. Mrowca) oraz prelekcje/warsztat S. Sobótki, który swoją wiedzą i sposobem prowadzenia powoduje, że za rok na pewno też wybiorę jego „kosztem” innych w tym samym czasie :) Jak by tak jeszcze dodali małą agendę składaną do identyfikatora…. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.