Relacja z pierwszej w Polsce konferencji Joomla! Day – Poznań 2012


27 września 2012 / Michał Kortas


No i stało się. Po siedmiu latach planów i wielkich chęci w końcu doczekaliśmy się pierwszej w Polsce konferencji z międzynarodowego „tour”, jakim jest Joomla! Day. Teraz, na kilka dni po zakończeniu spotkania wszystkich entuzjastów jednego z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią możemy już spokojnie podsumować całą imprezę. Jako, że miałem okazję w niej uczestniczyć, nawet jako prelegent, podzielę się z Wami swoimi wrażeniami. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, czas na kilka faktów na temat samego Joomla!.

W chwili obecnej została już wydana wersja 3.0, wprowadzająca szereg zmian i usprawnień systemu (chociażby korzystanie z  responsywnego web designu). Joomla! wspiera na tę chwilę aż 64 języki świata, co jest wspaniałym osiągnięciem. Łączna ilość pobrań przekroczyła niedawno 30 milionów w skali światowej, a blisko 600 tys. osób dołączyło do „Joomlowej” społeczności na oficjalnym, centralnym forum.

Joomla! Day w Polsce zostało zaplanowane na dwa kolejne dni podczas minionego weekendu. Osoby, które chciały zobaczyć się w Poznaniu, miały do dyspozycji uczestnictwo w sobotnim Business Day, a także niedzielnym spotkaniu społeczności (Community Day). Pierwsza opcja skierowana była głównie dla firm, to jednak w żadnym stopniu nie odstraszyło zwykłych użytkowników systemu do zasiadania na widowni. 

Organizatorom udało się stanąć na wysokości zadania, pomimo tego, że wcześniej nie mieli bezpośredniej styczności w organizacji Joomla! Day. Każde 45 minut wykładów poprzedzały rozmowy przy kawie, w kuluarach. To właśnie wtedy mogliśmy nawiązać nowe znajomości, wymienić się poglądami, zapytać o sposoby korzystania z Joomla! CMS. Dodatkową atrakcją była obecność bardzo ważnych osób, dzieki którym tworzenie stron internetowych stawało się dużo prostsze, dzięki przygotowywanym przez nich narzędziom. Stanąć z takimi osobami „oko w oko”, to naprawdę świetne doświadczenie i ciekawe przeżycie.

Business Day – 22 wrzesień 2012

Podczas dnia biznesu, wszyscy uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak budować i rozwijać biznes oparty o system Joomla!, oraz w jaki sposób używać Joomla! aby wydobyć wszystkie drzemiące w nim możliwości. Zwieńczeniem części biznesowej była wspólna kolacja, podczas której dużo łatwiej było nawiązać wiele ciekawych i długich rozmów ;-).

Community Day – 23 wrzesień 2012

Podczas dnia społeczności uczestnicy mogli poznać dobre praktyki i tajniki warsztatu doświadczonych projektantów i użytkowników Joomla!. Obytych z podstawami mogły zainteresować prezentacje na temat bezpieczeństwa i optymalizacji witryn, oraz dostosowaniu ich do wymagań dostępności i użyteczności. Poza tym prelegenci zapewnili nam wiele informacji o budowie prostych modułów i szablonów, skrojonych specjalnie dla systemu Joomla! CMS, wykorzystujących najnowsze technologie.

Niewielka galeria zdjęć

Cała impreza odbyła się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym, położonym nad Jeziorem Maltańskim. 10 odpowiedzi na “Relacja z pierwszej w Polsce konferencji Joomla! Day – Poznań 2012”

 1. Radek Suski pisze:

  Szkoda że nie udało nam się zamienić kilku słów ale trochę zalatany byłem.
  Może w przyszłym roku się uda :)

 2. chrapek pisze:

  dzięki za relacje!:) po zdjęciach widze dosc wiele osob w wieku 25+ lat, a jak z osobami młodszymi? wybrał sie ktos? i tak sie zastanawiam, czy na takim joomla day znalazłaby cos dla siebie osoba ktora dopiero zaczyna przygode z joomla? czy to raczej dla osob troche bardziej juz zaawansowanych ?:)

  • Dla mniej zaawansowanych użytkowników zorganizowany był właśnie Community Day. Każdy, nawet ten, który dopiero zaczyna przygodę z systemem Joomla! mógł się dowiedzieć wielu wartościowych rzeczy, pozwalających wystartować w sieci. Właściwie mogę tylko i wyłącznie, w imieniu organizatorów, zaprosić za rok ;-)

   BTW. Sam mam dopiero 19 lat. Byłem tam prelegentem, także spokojnie młodsze osoby znajdą tu coś dla siebie. Wiek nie jest żadnym wyznacznikiem.

   • chrapek pisze:

    No to do zobaczenia za rok!:) jesli tylko nie bedzie to na drugim koncu Polski(dla mnie Gdańsk)

 3. Mr.Mr pisze:

  Gratuluję roli prelegenta! To nie byle co ;)

  Sam chciałem pojechać, ale za dużo projektów mam teraz na głowie i się nie złożyło, mam nadzieję że w przyszłym roku uda się tam zawitać.

  Michał jeśli masz nagrane swoje wystąpienie to wrzuć na webroad.pl!

 4. przychylny pisze:

  A ja podałem ciebie dziś do centrum google, jako że na 100% wiem że korzystasz z systemu wymiany linków do pozycjonowania strony – co na ten temat powiesz a wiem to na 100% i mogę to udowodnić że korzystasz z nie uczciwych praktyk stosując black seo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.