Recenzja: Architektura informacji w serwisach internetowych


26 września 2014 / Mr.Mr


archwwDzisiejsze serwisy internetowe i intranetowe są większe, bardziej złożone i pełnią więcej funkcji niż kiedykolwiek przedtem. Dzisiejsi użytkownicy także mają więcej zajęć i stawiają serwisom coraz większe wymagania. Od projektantów, architektów informacji i menedżerów serwisów internetowych wymaga się biegłego operowania znacznymi ilościami danych oraz dokonywania częstych aktualizacji pod wpływem pojawiających się nowych technologii i zmieniającej się często strategii firmy. Wszystko to sprawia, że niektóre serwisy internetowe przypominają szybko rozwijające się, lecz słabo zaprojektowane metropolie – wszędzie jest pełno dróg, lecz trudno jest się po nich poruszać. Dobrze zaplanowana architektura informacji nigdy nie miała tak dużego znaczenia, jak dziś.

helion.pl

Co recenzujemy?

Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć książkę o tytule: Architektura informacji w serwisach internetowych. Jest to dość popularna, 'podręcznikowa’ pozycja, która jeśli chodzi o polskojęzyczne tytuły jest właściwie rodzynkiem bo nic innego co w całości dotykało by tematu projektowania architektury informacji nie zostało przetłumaczone na nasz rodzimy język. O ile bariera językowa nie jest dla Ciebie barierą to temat akurat mało istotny, ale swoją drogą ciekawe jest, że w erze powszechnego 'hype’ na UX ten temat leży odłogiem na liście tłumaczeń… Ciekawe dlaczego?

Tę książkę wybrałem do recenzji specjalnie ponieważ leży ona na mojej półce 'do przeczytania’ już od dawna i właściwie trochę chciałem wykorzystać okazję żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu ;-) Poza tym jest to dość popularna pozycja, która powszechnie wymieniana jest jako kanon literatury przedmiotu, więc po prostu trzeba ją znać.

Zobaczmy jak książka wypadła…

O czym jest ta książka?

Nie lubie stawiać tego pytania bo zwykle wydaje mi się, że odpowiedź jest bardziej niż ewidentna. Często jednak okazuje się, że warto je sobie zadawać bo niektóre rzeczy wcale nie są tak oczywiste jakby się mogło wydawać, poza tym co to by była za recenzja gdyby nie poświęcić kilku chociaż zdań na opis treści, prawda?

Architektura informacji w serwisach internetowych opisuje problem projektowania architektury informacji w serwisach internetowych (:szok:). Teraz kiedy oczywistości mamy już za sobą przejdźmy do konkretów.

Otóż (znowu) mamy do czynienia z pozycją podręcznikową, czyli taką, która stara się nam przedstawić w jakiś zwarty sposób zrąb wiedzy o architekturze informacji. Dlatego dostajemy grubą książkę podzieloną na sześć części, która prowadzi nas od dość ogólnych dywagacji na temat tego czym jest informacja przez architekturę informacji w praktyce do studium przypadków na końcu.

Taka wycieczka po świecie IA daje nam przekrojowy obraz teorii jak i rzuca światło na praktykę dnia codziennego projektanta serwisów internetowych. To zdecydowana zaleta Architektury informacji w serwisach internetowych, która wydaje się być książka całościową pod tym względem, że obejmuje temat pewną klamrą, choć jak zwykle w takich przypadkach i ironicznie mimo grubości znajdą się tacy, którzy zarzucą jej brak konkretów w pewnych sprawach i nie będą bez racji…

Zalety

Zacznijmy najpierw od tego co mi się podobało i co Wam też może się spodobać.

Przyznam się do razu, że moim zdaniem najmocniejszymi fragmentami książki są jej części pierwsza, druga i trzecia. Ewentualnie mógłbym się zgodzić, że część pierwsza jest trochę aż nazbyt teoretyczna co może nie przypaść każdemu do gustu, ale osobiście lubię takie wstępy nawet jeśli są trochę przydługie (zawsze można je ominąć i przejść do konkretów:)

Część druga to już 'samo mięcho’ gdzie znajdziemy informacje o tym 'co jest czym i jak działa’. Zdecydowanie to to czego ludzie szukający konkretów będą chcieli najbardziej. Zresztą sam tytuł „Podstawowe zasady architektury informacji” jest wielemówiący. W gruncie rzeczy można powiedzieć, że na upartego już przeczytanie tylko tej części dało by nam solidny pogląd na to czym jest architektura informacji i jak działa.

Część trzecia ma swoje lepsze i gorsze strony, ale też wypada nieźle. Opisuje ona proces projektowy i choć momentami jest lekko nudna i na siłę rozwleczona to ogólnie oceniam ją jako raczej solidną część książki.

To co osobiście uznaje za sukces tego tytułu to to, że zawiera dużo przykładów z życia, takich historyjek projektowych, które zapamiętuje się na długo. Poza tym gruntownie porusza tematykę projektowania architektury informacji co też jest dużym plusem tytułu, szczególnie z punktu widzenia osób zielonych w temacie.

Do zalet zaliczyłbym też fragmenty dalszych części dotyczące strategii przedsiębiorstw i korelacji z projektowaniem IA ich serwisów oraz kwestie związane ze 'sprzedawaniem projektowania architektury informacji’ oraz te związane z obliczaniem zwrotu z inwestycji w IA. Tutaj jednak treści naprawdę istotne i interesujące pojawiają się wybiórczo pośród dużej rzeki lania wody…

Wady

Blisko połowa tej książki zawiera w sobie treści, z ktorych coś sensownego da się wyciągnąć jedynie selektywnie. W całości jej druga połowa jest dużym obszarem wylanych na papier myśli, z których nie aż tak dużo jak by się chciało ma bezpośrednie przełożenie na praktykę działania projektanta. Może da się stamtąd wyciągnąć kilka ciekawostek lub dobrych rad, ale ogólnie nie ma tam właściwie nic interesującego.

Poza tym książka jest czasami zbyt rozwlekła nawet w jej mocnych częściach (1-3), ale tam to jakoś ucieka w ogónie sensownej i przydatnej treści. Co więcej czasami ta rozwlekłość może być nawet uzasadniona chęcią zarysowania szerszego konteksu pewnych problemów.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla początkujących jako swego rodzaju podręcznik how-to oraz dla osób chcących w jakiś sposób uzupełnić wiedzę praktyczną o podstawy teoretyczne. Warto też wspomnieć, że doświadczenia autorów i perspektywa, z której piszą to punkt widzenia osób projektujących duże serwisy internetowe z wieloma odwiedzającycmi i gigantyczne portale intranetowe równie gigantycznych korporacji. Z tego względu książka zawiera mało rad dla osób zajmujących się web design’em na (nazwijmy to umownie) mniejszą skalę.

Mógłbym ją też polecić osobom chcącym po prostu dowiedzieć się czegoś o IA, ale tutaj sugerowałbym pożyć książkę od kolegi/koleżanki i przeczytać pierwsze trzy części.

Podsumowanie

Architektura informacji w serwisach internetowych jest solidnym kompendium wiedzy, które zadziała jak podręcznik, czyli przeprowadzi Was od A do Z (albo chociaż do M lub T) po temacie architektury informacji i problemów związanych z jej projektowaniem.

Ogólnie poleciłbym tę książkę każdemu kto chciały ugruntować swoją wiedzę praktyczną lub po prostu z ciekawości dowiedzieć się z czym to wszystko się je. Mimo pewnych mankamentów i wielu lat, które upłynęły od wydania tej pozycji jest to nadal wartościowy tytuł zasługujący na miano godnego polecenia.

Ocena 7+/10

Kup książke online


Tagi:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.