14 Prezentów dla webmastera – książki pod choinkę?


14 grudnia 2012 / Mr.Mr


W gorącym przedświątecznym okresie każdy szuka prezentów dla rodziny i przyjaciół. Wśród naszych najbliższych na pewno mogą pojawić się osoby zainteresowane technologiami internetowymi. A co kupić takiej osobie? Banalny krawat albo szal? Może butelkę wina albo ciepłe skarpetki? Prawdziwy maniak webmasteringu potrzebuje czegoś innego. On/Ona chce wiedzy! Wiedzy o HTML5, CSS3, PHP, systemach zarządzania treścią, e-commerce, jQuery, JavaScript, pozycjonowaniu i szeroko rozumianym e-biznesie. Tego chcą prawdziwi miłośnicy technologi webowych i może właśnie to warto im zapewnić jako prezent na Boże Narodzenie?

Wiem… znam wielu ludzi, którzy twierdzą, że o stronach www wiedzą wszystko a w życiu książki o HTML w ręku nie mieli. To prawda. W dobie mnogich tutoriali, dokumentacji online itp. można być samoukiem bez jakiekogolwiek „formalnego” zaplecza. To jednak nie zmienia faktu, że na rynku jest wiele ciekawych pozycji papierowych i myśle, że warto się z nimi zapoznać chociażby z ciekawości. Inna sprawa – tutorial na blogu słabo nadaje się na prezent pod choinkę…

HTML5. Nieoficjalny podręcznik

Jeśli jeszcze teraz nie jesteś zaprzyjaźniony z najnowszymi standardami HTML5 i z jakiegoś powodu nie zaktualizowałeś swojej wiedzy o tym co przygotowało dla nas W3C to… czas najwyższy by to zmienić. Nieoficjalny podręcznik HTML5 pomoże Ci zrozumieć czym jest nowy standard języka znaczników i jak wykorzystać jego potencjał.

HTML5. Tworzenie gier

Kiedy już poznasz możliwości HTML5 czas poznać temat, który rozgrzewa wielu deweloperów do szpiku kości – gry w HTML5!

CSS3. Tworzenie nowoczesnych stron WWW

HTML bez CSS to jak ciasto bez dobrej kawy (albo jakoś tak). W każdym razie jedno idzie w parze z drugim. Dzięki wymienionej pozycji zarówno początkujący jak i obeznany webmaster pozna specyfikację CSS3. Książka przeprowadza nas od podstaw koncepcji kaskadowych arkuszy stylów aż po nowinki z trzeciego poziomu języka CSS.

jQuery. Od nowicjusza do wojownika ninja

Podnieś katane… tfu… tzn. książkę i zacznij walkę o wiedzę na temat najpopularniejszej biblioteki JavaScript! Nawet jeśli obecnie twoje informacje ograniczają się do kojarzenia słów „document ready” to już niedługo będziesz mógł się pochawlić obszerną wiedzą z zakresu obsługi jednej z najbardziej rozpowszechnionych technologi internetowych.

JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik

Gdy zostaniesz już jQuery ninja możesz zechcieć odświeżyć arkana swej tajemnej sztuki lub spojrzeć na swój fach z trochę innej strony. A może zamiast używać jQuery zechcesz przyjrzeć się „czystemu” JavaScriptowi? Jeśli tak to ta książka może być Twoim pierwszym krokiem ku nowej wiedzy.

PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty

O PHP różne rzeczy się mówi, ale jest to technologia nadal stanowiąca trzon wielu systemow zarządzania treścią (w tym tych najpopularniejszych). Stąd znajomość programownia w tym języku jest nadal w cenie.

Head First Ajax

Uff… po przyswojeniu tych wszystkich wiadomości warto jeszcze zrozumieć asynchroniczny JavaScript (AJAX) i jego zastosowania we współczensej sieci. Zdziwisz się co możesz osiągnąć!

Splątana sieć. Przewodnik po bezpieczeństwie nowoczesnych aplikacji WWW

Kiedy już HTML5, CSS3, PHP i JavaScript nie będą miały przed Tobą tajemnic czas aby zadbać o bezpieczeństwo Twojego serwisu www.

Taka „twarda” wiedza informatyczna jest potrzebna głównie osobom zajmującym się pracami deweloperskimi. Jeśli osoba, którą chcesz obdarować jest hobbystą lub początkującym e-biznesmenem może lepiej zaopatrzyć ją w coś „lżejszego” na początek?

Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych

Nie czytałeś? To masz problem. „Niezawodne zasady…” to książka przeznaczona dla bardziej technicznych osób, które również wykonują  projekty graficzne. Nie znajdziesz tam gotowych instrukcji „how to” do Photoshopa, ale za to nauczysz się podstaw projektowania stron www. Gwarantuję, że jeśli podejdziesz do lektury na serio to po przeczytaniu tej książki zaczniesz inaczej patrzeć na kwestię tworzonych przez siebie witryn.

Nie każ mi myśleć! O Życiowym Podejściu do Funkcjonalności Stron Internetowych

To już kultowa książka w dziedzinie projektowania UI/UX. Pozycja wręcz obowiązkowa aczkolwiek (co dziwne) nadal nie wszyscy ją znają. W „Nie każ mi myśleć!” dostajemy szybki kurs tego jak powinno się postrzegać etap projektowania interfejsu, jak użytkownicy patrzą na nawigację, jak oglądają strony internetowe i w końcu jak zapewnić żeby nasza strona była przyjazna użytkownikom.

E-biznes po godzinach. Jak zarabiać w sieci bez rzucania pracy na etacie

Jest wiele osób, które chciałyby załozyć własną działalność opartą o tzw. e-biznes, ale nie czują się komfortowa z myślą, że muszą porzucić swoją dotychczasową, stałą pracę. Dla takich właśnei osób powstała powyższa książka. Znajdziemy tam ciekawe porady i przykłady tego jak godzić pracę na etacie z byciem e-biznesmenem.

Metoda Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek

Kiedy już zdecydujesz się na e-biznes czas żeby wiedzieć jak najefektywniej rozwijać swoją firmą internetową. Po co tracić czas i pieniądze? Eksperymentuj!

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Cała prawda

Jeśli w SEO i SEM stawiasz dopiero pierwsze kroki to zacznij od podstaw i sięgnij po tę książkę. Dowiesz się z niej fundamentów tego czym jest optymalizacja i pozycjonowanie i jak zdobyć uwagę google.

Google Website Optimizer. Przewodnik

Kiedy o SEO i SEM będziesz juz wiedział więcej sięgnij po tę pozycję. Tutaj otrzymasz więcej szczegółowych informacji i wzbogacisz swoją wiedzę o znacznie większą ilość praktycznych wskazówek. „Google Website Optimizer” przez wielu uważana jest za obowiązkową lekturę dla każdego webmastera!

Tytuły prezentowane powyżej zostały dobrane raczej pod kątem osób, które z danymi technologiami nie miały jeszcze większej styczności. Jeśli więc jesteś twórcą stron www, który chciałby zgłębić tematykę pozycjonowania lub e-commerce te ksiązki mogą Ci się przydać! Dlaczego nie przedstawiliśmy książek dla bardziej „wtajemniczonych”? Uznaliśmy, że jeśli ktoś już się zna na danej tematyce to sam sobie poradzi z doborem materiałów ;)

zdjęcie pochodzi z: www.freedigitalphotos.net2 odpowiedzi na “14 Prezentów dla webmastera – książki pod choinkę?”

  1. Kilka linków z tego artykułu zaraz trafi do mojego Świętego Mikołaja:). Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić „PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty.” Niby wszystko na ten temat można znaleźć w sieci, ale w tej książce jest to fachowo i przejrzyściej napisane.

    • Dziękuję, Tomaszu, za opinię. Książka to książka – nie zastąpi jej święcący ekran. Ja natomiast polecam tytuł również z tego zestawienia, a mianowicie „CSS3. Tworzenie nowoczesnych stron WWW”. Miłego czytania w święta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.