Recenzja: Projektowanie witryn internetowych User Experience


7 sierpnia 2013 / Mr.Mr


Projektowanie user experience to temat niezwykle popularny w ostatnim czasie. W Internecie można znaleźć wiele publikacji na ten temat, a jednak nadal problematyka UX wydaje się dopiero raczkować w świadomości wielu osób (nawet z branży). Dlatego tym bardziej ciekawe wydają się pozycje książkowe publikowane pod znanymi szyldami, takimi jak Smashing Magazine. Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć książkę pt. Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine.

O czym jest ta książka?

Jak nie trudno się domyślić Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine to tytuł będący swego rodzaju kompendium wiedzy na temat projektowanie user experience interfejsów webowych. Pisze o interfejsach ponieważ określenie „strona internetowa” było by tu zdecydowanie zbyt ubogim.

Autorzy postanowili przedstawić czytelnikom procesy i projekty w obszarze user experience oraz narzędzia i techniki służące do badania, projektowania oraz oceny user experience. Dzięki takiemu ujęciu można uznać, iż omawiana książka dotyka bardzo szerokiej tematyki z zakresu projektowania interfejsów.

Niestety (albo na szczęście) żaden z wcześniej wymienionych tematów nie jest omówiony w sposób wyczerpujący. Autorzy dają czytelnikom jedynie „przedsmak” dogłębnej wiedzy z zakresu UX, ale możliwe, że to nic złego. Właściwie zależy co chcemy osiągnąć po przeczytaniu książki ze stajni Smashing Magazine.

Dla kogo jest ta książka?

Projektowanie witryn internetowych User eXperience może okazać się interesująca przede wszystkim dla osób z branży interaktywnej, które nie zajmują się bezpośrednio UX, ale mają z projektowaniem użyteczności i przeżyć użytkownika do czynienia na co dzień (kierownicy projektów, graficy, programiści). Inną grupą, która może docenić tę pozycję są freelancerzy, którzy dopiero wdrażają się w tematykę UX oraz początkujący projektanci UX, którzy zaczynają swoją przygodę z tym zawodem.

Jako że mamy tutaj do czynienia ze swego rodzaju kompendium wiedzy nie ma co liczyć na szczegółowe i wyczerpujące informacje z pewnych, konkretnych dziedzin UX (np. testów z użytkownikami). Projektowanie witryn internetowych User eXperience dostarcza bardziej skondensowanej wiedzy, która spisana została z myślą o osobach nie obeznanych jeszcze z tematyką UX.

Moja ocena

Na początku dość sceptycznie podchodziłem do tej pozycji. Przypuszczałem, że pewnie będzie ogólnikowa i pisana „na szybko” tak żeby jak najprędzej przejść do kolejnego zagadnienia. Muszę jednak przyznać, że mile się rozczarowałem. Projektowanie witryn internetowych User eXperience jest kompendium wiedzy i nie znajdziemy tam szczegółowych informacji o wielu rzeczach z UX związanych, jednak nie można tego traktować jako wady tej książki. Jest to zdecydowanie tytuł dla początkujących, którzy z UX nie mieli jeszcze wiele wspólnego lub tylko ocierali się o tę tematykę.

Warto też nadmienić, że nawet w tym ograniczonym zakresie w jakim Projektowanie witryn internetowych User eXperience porusza tematy z dziedziny UX robi to jednak bardzo rzetelnie.

Dlatego gorąco polecam ten tytuł każdemu kto potrzebuje zdobyć pierwsze szlify związane z projektowanie interfejsów użytkownika w sieci. Wybierając tę książkę na pewno nie będziecie zawiedzeni!

Zobacz fragment książki Kup książkę on-lineDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.