Recenzja: PHP 5. Narzędzia dla ekspertów


16 września 2013 / Michał Załęcki


 

Pogoda się popsuła, może nie zachęca to do spacerów, ale na pewno więcej czasu spędzimy programując, pokończyły się urlopy/wakacje więc ruszyliśmy do pracy/szkoły. Teraz właśnie o pracy i to zawodowych programistów PHP, bo właśnie z myślą o nich powstała książka PHP 5. Narzędzia dla ekspertów. Autor często porusza kwestię pracy w zespole programistów i nawiązuję do sytuacji, które mają miejsce w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania.

O czym jest książka?

Książka nie jest tyle o samym PHP co o narzędziach dla programistów PHP. Kto przeczytał spis treści to wie, że książka zbudowana jest z 10 rozdziałów, każdy z nich porusza odrębną kwestię. Jedne zrealizowane są lepiej inne po prostu gorzej. Miło zaskoczyły mnie rozdziały poświęcone dokumentowaniu kodu za pomocą phpDocumentor i debugowaniu, mocno rozczarował natomiast ten o zarządzaniu wersjami za pomocą Subversion, gdzie nie pojawia się instrukcja instalacji i konfiguracji narzędzia, gdyż autor zakłada, że firma, w której pracujemy posiada już skonfigurowany serwer. Niektórzy zarzucają książce, że rozdział (właściwie to podrozdział) o Zend Framework został zrealizowany pobieżnie i nie wyczerpuję tematu. Zend Framework to temat na osobną książkę (o ile nie na całą serię wydawniczą) i posłużył jedynie jako przykład szkieletu aplikacji PHP.

Czego się dowiesz?

Najogólniej dowiesz się jak dokumentować, debugować, testować i wdrażać aplikację, a przynajmniej będziesz miał solidne fundamenty w każdej z tych kwestii do poszerzania swojej wiedzy. No i poznasz IDE Eclipse, zakładam, że właśnie tego programu używa autor, Dirk Merkel. Poruszana jest też kwestia standardów pisania kodu. Poprawne jest założenie, że przeciętny czytelnik tej książki ma już swój „standard”, ale myślę, że warto skonfrontować go z tym, który serwuje nam pierwszy rozdział.

Dla kogo ta książka?

Tytuł nie jest w żadnym stopniu wyolbrzymiony, jeżeli jesteś początkujący – na pewno nie jest to książka dla Ciebie. Jeżeli zawodowo programujesz to ta lektura po prostu ułatwi Ci życie. Książka nie uczy programować, a być skuteczniejszym programistą. Średniozaawansowani też skorzystają lecz próby zrozumienia czy wykorzystania każdego narzędzia mogą okazać się stratą czasu.

Zobacz fragment książki Kup książkę on-lineDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.