Książki

Recenzja: Podręcznik WordPressa. Smashing Magazine

W tej niepowtarzalnej i wyśmienitej książce znajdziesz zbiór najświeższych, najciekawszych i najlepszych informacji poświęconych systemowi WordPress. W czasie lektury dowiesz się, jak używać tej platformy jako systemu CMS oraz narzędzia do blogowania czy projektowania witryn dowolnego typu. Ponadto nauczysz się tworzyć genialne motywy, przydatne wtyczki oraz integrować WordPressa z portalami społecznościowymi. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na zagadnienia poświęcone SEO – przestrzeganie dobrych zasad z pewnością ułatwi Ci zaistnienie w sieci. Książka ta jest obowiązkową pozycją dla każdego użytkownika platformy WordPress!

(Źródło: Helion.pl)

To już kolejna, ciekawa książka napisana przez Smashing Magazine. Tym razem do naszych rąk trafia całkiem pokaźny podręcznik dla użytkowników (oraz developerów) najpopularniejszego systemu zarządzania treścią, jakim jest WordPress.

Krótko o książce

Podręcznik WordPressa prezentuje nam dość szerokie spektrum informacyjne. Całość podzielono na pięć bardzo obszernych tomów, z których każdy posiada kilka rozdziałów. Z pierwszej części dowiemy się między innymi: w jaki sposób zbudowany jest WordPress, w jaki sposób przenosić stronę pomiędzy hostingami, jak zabezpieczać witrynę. Przeczytamy też o pętlach i powiązaniach pomiędzy WP i PHP.

Części II i III zawiera sporo wskazówek i tutoriali dla początkujących web-developerów. Nauczymy się tworzyć własne wtyczki i szablony dla stron internetowych, przez co projektowanie WordPressowych stron będzie jeszcze ciekawszym doświadczeniem.

Tom IV pozwoli nam rozszerzyć standardową funkcjonalność tego systemu zarządzania treścią. Nauczymy się zarządzać mediami, integrować witrynę z kontami społecznościowymi oraz najzwyczajniej w świecie – używać WordPressa jako system CMS (co bardzo często pomijane jest przez amatorów tworzenia stron www).

Piata część prezentuje wykaz niezbędnych wtyczek, które pobierzemy z sieci oraz opis wyboru najlepszego motywu, wprost pod nasze potrzeby.

Ogólne wrażenie

Dla mnie, jako raczej średnio zaawansowanego użytkownika, książka wypadła bardzo dobrze. O ile z instalacją czy przenoszeniem skryptu nigdy nie miałem trudności, o tyle już działy o tworzeniu pluginów i szablonów rozwiały moje wszelkie wątpliwości. Podręcznik WordPressa będzie świetną książką zarówno dla całkowitych laików, chcących dopiero rozpocząć swoją przygodę z tym CMS-em, ale także dobrym fundamentem dla zaawansowanych twórców witryn.

Czy warto kupić?

Odpowiem krótko. Oczywiście, że warto! Nawet jeżeli nie działasz pierwszy dzień z WordPressem możesz się z książki tej sporo nauczyć. Natomiast, jeżeli jeszcze nie zacząłeś interesować się niniejszym CMS’em, podręcznik ów będzie dla Ciebie dobrym początkiem do dalszej pracy.

Zobacz fragment książki Kup książkę on-line

komentarzy 9

 • Awatar
  Michał Załęcki

  4 stycznia 2014 21:28

  Podpisuję się pod recenzją. Pozycja bardzo przyjemna. Szybko się czyta, jako książka o WP jest praktycznie bezkonkurencyjna. Ja daję 9/10, bo o pluginach mogłoby być trochę więcej, ale i tak super.

  Odpowiedz
 • Awatar
  Damian Ortmann

  4 stycznia 2014 23:30

  Osobiście zawiodłem się czytając podręcznik, zdecydowanie polecam go nowicjuszom, osobą które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem 7/10.

  Odpowiedz
  • Awatar
   Mr.Mr

   4 stycznia 2014 23:40

   Nie rozumiem. Piszesz, że się zawiodłeś, a później polecasz… a na koniec dajesz 7/10 (mimo że na początku piszesz, że jesteś zawiedziony) 0_o

   Odpowiedz
   • Awatar
    Damian Ortmann

    4 stycznia 2014 23:44

    zawiedziony jestem osobiście z tej pozycji (jako osoba pracująca z wordpressem spodziewałem się nieco szerszej wiedzy), lecz polecam nowicjuszom.

    Odpowiedz
   • Awatar
    Mr.Mr

    4 stycznia 2014 23:45

    Ok rozumiem. A co konkretnie jest ‚nie tak’?

    Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Załęcki

   4 stycznia 2014 23:52

   Dla zaawansowanych jest dokumentacja i czytanie kodu z phpDocumentatora czy kodeksu WP. I tak byłem zaskoczony, że poruszony został temat motywów potomnych, własne taksonomie. Moim zdaniem pozycja jest złotym środkiem pomiędzy byciem przystępną dla szerokiego grona odbiorców, a czytaniem „manuala”.

   Odpowiedz
 • Awatar
  Tymon

  4 stycznia 2014 23:45

  Zastanawiam się czy kupić. Próbowałem robić motywy. Z dokumentacji mało dla mnie wynika, a angielskich tutoriali nie bardzo ogarniam. Da się po przeczytani napisać jakiś złożony motyw?

  Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Załęcki

   4 stycznia 2014 23:59

   Krótko? Da się. Przeczytaj spis treści :)

   Odpowiedz
  • Awatar
   Michał Kortas

   5 stycznia 2014 00:00

   Tak, temat budowy motywów jest potraktowany dość wnikliwie. Począwszy od zupełnych podstaw, aż po bardziej zaawansowane rzeczy (na takie przeznaczony jest osobny rozdział).

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź