Recenzja: CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III


15 stycznia 2014 / Mr.Mr


Kaskadowe arkusze stylów (ang. Cascading Style Sheets, CSS) odmieniły świat stron internetowych. Pozwoliły oddzielić treść strony od jej wyglądu. Od tej chwili życie projektantów stało się zdecydowanie prostsze. Praca nad zmianą wyglądu strony przestały przyprawiać o zawrót głowy, a szybkie przygotowanie kilku wersji na konkretne urządzenia stało się realne. Ostatnia wersja CSS3 wprowadza kolejne nowości, które zapewnią optymalne wykorzystanie potencjału stron WWW.

Ta książka należy do cenionej serii „Nieoficjalny podręcznik”. W trakcie lektury dowiesz się, jak przygotować poprawny arkusz stylów i dołączyć go do strony. Poznasz najlepsze techniki formatowania konkretnych elementów kodu HTML. Ponadto przekonasz się, że można szybko i wygodnie zaprojektować profesjonalną stronę WWW. Znajdziesz tu również opis nowości HTML-a w wersji 5 oraz nauczysz się korzystać z innych czcionek niż Arial czy Verdana. Dzięki CSS3 wiele operacji, które do tej pory sprawiały kłopoty lub wymagały korzystania z elementów graficznych, uda Ci się wykonać za pomocą zaledwie paru linijek kodu. Zaokrąglone rogi, obracanie elementów, gradienty to tylko niektóre z nich. Książka ta jest obowiązkową lekturą dla każdego projektanta i webmastera chcącego być na bieżąco z nowinkami ze świata stron WWW.

(Źródło: Helion.pl)

W tej odsłonie cyklu Biblioteka webmastera przedstawimy Wam książkę pod tytułem: CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III. Powyższy opis jest bardzo zachęcający, ale postanowiliśmy sami zweryfikować jego trafność.

Tematyka książki

Tytuł jest tak sugestywny, że nie trudno się domyślić jaką technologię opisali autorzy tegoż podręcznika. W przypadku tej pozycji mamy do czynienia z dość popularnym, podręcznikowym podejściem do tematu CSS. Czytelnik otrzymuje publikację, która przeprowadza go krok po kroku po zagadnieniach związanych z tworzeniem arkuszy stylów.

Co najważniejsze w CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III autorzy zastosowali bardzo praktycznie podejscie do tworzenia stron internetowych. Czytelnik od pierwszej strony przechodzi kurs profesjonalnego tworzenia stron www. Podręcznik nie omija tak ważnych i współcześnie popularnych zagadnień jak chociażby tworzenie układów stron responsywnych, czy tworzenie stron o płynnym szkielecie. To dobrze świadczy o książce ponieważ od razu wiemy, że mamy do czynienia z profesjonalną pozycją.

Ciekawym zabiegiem jest podzielenie treści na część teoretyczną i kurs, który pozwala w bardziej praktyczny sposób przetestować możliwości CSS3. Takie podejście zdecydowanie jest bliższe realiom publikacji internetowych, które najczęsciej przekazują treść teoretyczną od razu w formie tutorialu.

Wady i zalety

Zdecydowaną zaletą CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III jest jego bardzo praktyczne podejście do przekazywania informacji. Czytając ten podręcznik można by właściwie stworzyć w pełni funkcjonalną i nowoczesną stronę internetową. To pozwala na bardziej 'życiowe’ traktowanie wiedzy zawartej w książce. Tego niestety często brakuje publikacjom z zakresu HTML/CSS.

Ogromną zaletą jest też przedstawienie kursów jako fragmentów rozdziałów, które przedstawiają zdobytą wiedzę w rzeczywistości. Nie dość, że utrwala to informacje pozyskane w sekcji teoretycznej to jeszcze jesteśmy w stanie od razu zobaczyć zastosowania danej technologii.

Inną zaletą podręcznika jest też czytelny i momentami zabawny język jakim została napisana. Z autorami można się zaprzyjaźnić od pierwszych stron, a dalej jest tylko lepiej.

Całkiem szczerze nie umiem znaleźć istotnych wad tego podręcznika. Jak zwykle jest problem z klasyfikacją 'dla kogo’ jest to książka i związany z nim pewien subiektywizm ocen. Wynika to z dość prostego faktu… Otóż jeśli chodzi o wady to myślę, że dla początkującego użytkownika jest to książka idealna i niezbędna. Dla osoby średniozaawansowanej jest to podręcznik godny polecenia, a można by się pokusić nawet o stwierdzenie, że obowiązkowy głównie, dlatego że posiada część zatytuowaną „Zaawansowany CSS”. Z kolei dla osób zaawansowanych jest to ciekawa pozycja o wartości encyklopedycznej, która oprócz kilku ciekawostek nie wnosi nic nowego do naszej wiedzy.

Warto kupić?

Tak. Jeśli zaczynasz przygodę z CSS kup tę książkę koniecznie. Jeśli zrealizowałeś już kilka projektów i czujesz się pewnie w tematyce arkuszy stylów kup tę książkę żeby poukładać sobie wiedzę już zdobytą i zrobić wstęp do stania się zaawansowanym koderem CSS. Jeśli zaś uważasz się zaawansowanym znawcą CSS to to co jest spisane w podręczniku pewnie już znasz.

Ocena redakcji: 9,5/10

Zobacz fragment książki Kup książkę on-line



2 odpowiedzi na “Recenzja: CSS3. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III”

  1. karaluszek333 pisze:

    Wczoraj zakupiłem sobie tę książkę : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.