Recenzja: CodeIgniter. Zaawansowane tworzenie stron w PHP


11 stycznia 2014 / Michał Załęcki


CodeIgniter jest typowym frameworkiem PHP zrealizowanym w modelu MVC. Najlepiej sprawdzi się do tworzenia małych i średnich witryn. Jest to pierwsza książka Łukasza Sosny, z którą miałem przyjemność spędzić trochę czasu. Nie było to moje pierwsze spotkanie z CodeIgniterem, więc już wyposażony w pewne podstawy, które dało pobieżne przewertowanie dokumentacji, szybko zabrałem się do lektury.

Dokumentacja czy coś więcej?

Przy trzecim rozdziale (Klasy systemowe) szybko orientujemy się, że w rzeczywistości mamy przed sobą coś w rodzaju mieszanki dokumentacji i praktycznych rozwiązań. Wiele z przykładów pochodzi z manuala. Bynajmniej nie jest to wada, wręcz przeciwnie. Jasne jest, że żadna książka dokumentacji nie zastąpi, a po przeczytaniu tej pozycji wracając na strony internetowego podręcznika poczujemy się jak u siebie. Docenimy to, bo i tak prędzej czy później będziemy musieli tam zaglądnąć. Kod objaśniony jest skrupulatnie, często funkcja, po funkcji. Trzeba być naprawdę opornym na zdobywanie nowej wiedzy, żeby mieć problemy ze zrozumieniem omawianych w książce bibliotek.

Nie należy jednak patrzeć na tę pozycje jak na odpowiednik dokumentacji, nie tędy droga. Nie wyczerpuje ona w 100% zagadnień związanych z CodeIgniter. Pomija się w niej choćby kwestię Active Record.

To co zasługuje na szczególną uwagę to właśnie to „coś więcej”, a precyzyjniej ostatnia część książki, w której piszemy prosty, aczkolwiek sprytny, blog. Niby temat oklepany, ale w praktyczny sposób ukazuje to jak CodeIgniter implementuje wzorzec MVC i jak można poradzić sobie poradzić z pewnymi wspólnymi dla wielu aplikacji problemami np. routingiem czy logowaniem.

Dla kogo?

Dla wszystkich. CodeIgniter nie jest narzędziem trudnym w obsłudze. Zarówno początkujący jak i zaawansowanie programiści chcący poznać ten framework skorzystają na lekturze. Od początku jesteśmy prowadzeni do celu jak po sznurku. Zaczynamy instalacją frameworka, a kończymy na funkcjonalnym skrypcie omawiając po drodze wiele z systemowych klas i wspomagaczy.

Podsumowanie

Książkę zdecydowanie polecam, nawet tym już znającym CodeIgniter, a mającym nadal problem z uporządkowaniem swojej wiedzy i wykorzystaniu jej w prawdziwym projekcie. CodeIgniter. Zaawansowane tworzenie stron w PHP czyta się zdecydowanie przyjemnie i przedstawione zagadnienia można szybko przyswoić.

Zobacz fragment książki Kup książkę on-line8 odpowiedzi na “Recenzja: CodeIgniter. Zaawansowane tworzenie stron w PHP”

 1. Wiele razy czytałem, że CI przydałoby się przepisać na nowo. Czy w takim razie fen framework jest wart zachodu a książka warta swojej ceny?

  • Comandeer pisze:

   no właśnie – CI ostatnio pożegnał się ze wsparciem swojego producenta z tego, co wiem.

   • Michael Relkowski pisze:

    To w co warto włożyć swoje resztki czasu jeśli nie w CI ? Czytałem, że to był jeden z najprostszych framowrków opartych na MVC (z którym chciałbym się trochę poznać) i dobrze udokumentowanych. Jest coś warte uwagi z punktu widzenia zabieganego front-endowca z minimalną znajomością PHP?

   • Comandeer pisze:

    Obecnie chyba Laravel lub jakieś maleństwa typu Slim.

   • Michael Relkowski pisze:

    O, dzięki za info. Rzuce sobie okiem.

   • Symfony – szczególnie popularny fw w Polsce (nie znam statystyk, ale doświadczenie pokazuję taką prawidłowość). Laravel jest niezły, tylko miejscami bardziej skomplikowany niż powinien. Slim polecam szczególnie, bardzo przyjemne narzędzie, nie wiem tylko jak z jego rozwojem, jego kod (cały) z przyjemnością czytałem jak książkę, bardzo przystępnie napisany. Jeżeli nie znasz wzorców projektowych to w Symfony i Laravelu możesz się pogubić, wybierz sobie na początek coś z micro-frameworków.

   • Michael Relkowski pisze:

    No właśnie przeglądałem sobie SLIM’a i faktycznie ten kod jak dla mnie wydaje się do zrozumienia. Zastanawiam się tylko czy będzie mi potrzebny. Opanowałem już w miarę Concrete5 i jako CMS sprawdza się dobrze. Teraz szukam czegoś co pozwoli mi na zaprojektowanie własnego panelu admina od zera, żeby klient nie musiał się martwić w co kliknąć żeby czegoś nie zepsuć. Mam w planach wtorzenie aplikacji z obsługą dużej ilości użytkowników. Być może nigdy z braku czasu tego nie zrobię, ale chciałbym się juz uczyc czegoś co będzie gotowe na większe aplikacje. Z drugiej strony, tak jak napisałeś w Symfony i Laravelu mimo bardzo dużej bazy materiałów zbyt wiele rzeczy jest dla mnie niezrozumiałych. Podejrzewam, że będę musiał najpierw prześlizgnąć się przez coś bardziej edukacyjnego. Pewnie właśnie Code Igniter, ze względu na sporą ilość materiałów dla świeżaków. Tego Slima chyba też sobie spróbuję, żeby zobaczyć na czym polegają różnice w architekturze. A możliwe, że okaże się, że wystarcza mi do moich potrzeb i nie będę musiał się bić z molochami. Dzięki za wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.