Recenzja wideo kursu NodeJS w Praktyce


7 listopada 2016 / Michał Kortas


Otrzymałem do zrecenzowania jeden z nowszych kursów wideo od eduweb.pl – NodeJS w Praktyce. Dzisiaj na blogu postaram się go dla Was, drodzy Czytelnicy, omówić.

Dla Czytelników bloga eduweb.pl przeznaczył poniższy, specjalny kod rabatowy uprawniający do zakupu niniejszego kursu 10% taniej. Oferta ważna jest do 14.11 włącznie. Należy wpisać go w pole Chcę zrealizować Kartę Podarunkową. Kod rabatowy: WEBROAD
Zacznę od kwestii technicznych. Jeśli chodzi o dostępność kursu, sytuacja jest dość dobra. Możemy go obejrzeć na stronie eduweb.pl w odtwarzaczu on-line, który zapewnia dodatkowo możliwość komentowania poszczególnych lekcji oraz przypisywania indywidualnych notatek.
Odtwarzacz on-line na eduweb.pl

Odtwarzacz on-line na eduweb.pl

Ponadto oczywiście istnieje możliwość pobrania paczki z materiałami wideo na dysk komputera, gdzie obejrzeć kurs można będąc off-line.

Aplikacje na iOS, Android i Windows są dostępne w sklepach z aplikacjami każdej z platform.

Aplikacje mobilne działają bardzo stabilnie i są dostępne na iOS, Android i Windows. Kilka części kursu oglądałem podczas podróży i nie miałem z tą czynnością żadnego problemu.

Sam kurs, pod względem merytorycznym oceniam wysoko. Głównie dlatego, że prowadzi go już sprawdzony przeze mnie prywatnie (w innych kursach) Pan Piotr Palarz, znający się na swoim fachu jak mało kto. Nie jest to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia, czego potwierdzeniem są pozytywne komentarze pod kursami P. Piotra.

Na początku może denerwować jednak pewna niespójność językowa, autor raz wypowiada się jako „ty”, a za chwilę w tym samym zdaniu jako „my”. Można na to jednak przymknąć oko, biorąc pod uwagę fakt sporej wartości merytorycznej jego wykładu.

Kurs NodeJS w Praktyce to aż dziesięciogodzinna dawka – jak sam tytuł wskazuje – praktycznej wiedzy na temat niezwykle popularnej technologii wykorzystującej możliwości JavaScriptu, dającej możliwość pisania interaktywnych, żywych aplikacji back-endowych.

Mogę wypowiedzieć się na temat zbioru tych lekcji jako osoba, która wcześniej z NodeJS nie miała większej styczności. Zapewniam od razu, że każda minuta poświęcona jest dość dokładnym i zrozumiałym tłumaczeniom, bez zbędnego „lania wody”. Oczywiście wymagana jest od widza znajomość JavaScript, i to w dość dobrym stopniu, ale zakładam, że jeśli szuka on informacji na temat NodeJS, nie stanowi to dla niego problemu.

Całość rozpoczyna się kompleksowym omówieniem instalacji na najbardziej popularnych systemach operacyjnych:

  • Windows,
  • Linux,
  • macOS.

Autor przechodzi płynnie z instalacji do przedstawienia podstawowych koncepcji NodeJS.

Cały kurs należy odbierać pozytywnie ze względu na praktyczny charakter. Podczas lekcji można dowiedzieć się w jaki sposób:

  • zarządzać plikami,
  • stworzyć własny serwer HTTP/HTTPS,
  • korzystać z WebSockets, dzięki aplikacji czatu.

Na dużego plusa zasługuje też nieczęsto spotykany aspekt w tego typu publikacjach, jakim jest tematyka wdrożenia produkcyjnego budowanych aplikacji. Kurs nie kończy się standardowo – na pokazaniu działania przykładów lokalnie – ale dodatkowo na pełnoprawnym zakończeniu projektu, udostępniając go w sieci.

Dla przykładu wdrożenie przeprowadzone jest na platformie Heroku.

Podsumowanie

Podsumowując, z czystym sercem mogę polecić kurs NodeJS każdemu, kto jeszcze nie miał styczności z niniejszą technologią. Dla bardziej zaawansowanych programistów prawdopodobnie nie wniesie on nic nowego, jednak dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z NodeJS będzie w sam raz skrojonym materiałem i bogatym źródłem wiedzy, podanej w bardzo przystępnej formie.

Przeczytaj opis na eduweb.pl


Tagi:


2 odpowiedzi na “Recenzja wideo kursu NodeJS w Praktyce”

  1. wirażka pisze:

    rozumiem, że to bardziej reklama, niż recenzja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.