Strony z darmową bazą zdjęć – Stock’i


15 kwietnia 2011 / Michał Kortas


Zdarzyło się Wam kiedyś szukać zdjęć lub grafiki na potrzeby wykonywanego projektu? W 99% jestem pewien, że tak. I co wtedy robicie? Pewnie niektórzy szybko wpisują w przeglądarkę images.google.pl, wprowadzają odpowiednią frazę i pobierają, co im tylko dusza zapragnie. A niestety, większość tam dostępnych grafik jest chroniona przez prawa autorskie. Wykorzystując takie zdjęcie automatycznie złamiesz prawo.

Jak zapobiec podobnym sytuacjom? Trzeba czytać! Czytać informacje, które zawarł autor danego zdjęcia. Jeżeli pozwolił na korzystanie, to problemu nie ma. Co jednak zrobić kiedy pilnie poszukujemy odpowiedniej fotografii, a prawo autorskie zabrania kopiowania danego elementu? Polecam odwiedzić jeden z darmowych, internetowych serwisów, oferujących nam darmowe bazy zdjęć. W znakomitej większości przypadków możemy je wykorzystać, budująć komercyjne projekty. Zapraszam do zestawienia.

pl.depositphotos.com/free-photos.html

Obrazy pobrane w bezpłatnym abonamencie mogą być wykorzystywane w dowolnym celu, takim jak osobiste projekty, strony internetowe, blogi, newslettery, gazety, reklamy itp, zgodnie z zasadami Umowy o licencji Standardowej – dokładnie tak samo, jak każdy inny zakup na Deposiphotos. Pobieranie bezpłatnych obrazów i bezpłatnych zdjęć nie może być łatwiejsze!

Stock.XCHNG

Najlepszy, wg mnie, serwis tego typu. Ma do zaoferowania ogromną liczbę zdjęć i grafik (aktualnie prawie 400 000), wykonanych przez osoby z całego świata. Aby pobierać zdjęcia w dużej rozdzielczości, wystarczy założyć konto użytkownika. 

 

FreePhotosBank

Witryna istniejąca od 2004 roku. Oferuje nam całkiem pokaźną ilość zasobów. Wszystko posortowane jest w intuicyjnie dobranych kategoriach. Dodatkowo, możemy również użyć wyszukiwarki.

 

Stockvault.net

Znajdziecie tutaj około 23 000 darmowych fotografii, obrazków i grafik. Strona ta, ma jeden z najprzyjemniejszych interfejsów spośród witryn tego zestawienia, co pozytywnie wpływa na nawigację po serwisie. 

 

Shutterstock

Prawie 15 000 000 zdjęć i różnego rodzaju grafik robi swoje. Większość jest dobrej jakości. Intuicyjny wygląd, dość minimalistyczny. No, ale nie to się tutaj liczy.

 

Freerange

Bardzo ładnie zbudowany serwis. Niestety dość młody, przez co ma bardzo ograniczoną bazę elementów do pobrania. Nie mniej jednak polecam. 

 

FreeStock

Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka. Dodatkowo mamy podział na kategorie. Baza nie jest może aż tak bogata, jak u poprzedników, jednak można tu znaleźć naprawdę ciekawe zdjęcia.7 odpowiedzi na “Strony z darmową bazą zdjęć – Stock’i”

 1. Fotografia pisze:

  Stock.XCHNG to z ich fotografii najczęściej korzystam .

 2. elow pisze:

  większośćz tych które podałeś nie jest darmowa, albo są abonamenty, albo płaci się za pobrania konkretne

 3. Szakal pisze:

  Michał Kortas szukam choćby jednej grafiki np „banana” która będę mógł użyć do celów komercyjnych i żaden z tych portali takowej nie udostępnia, więc to zestawienie „darmowych” stron z grafikami jest chyba słabym określeniem, wszystkie są płatne

 4. Mal Content pisze:

  To prawda, sam fakt, że strona ma w tagach „free pics” nie znaczy, że zdjęcia są darmowe. Warto samemu potrudzić się i zweryfikować to co się przekopiowało skądeś na bloga. Fotolia też daje darmowe zdjęcia – po wykupieniu abonamentu :]

 5. BestStock PhotoFree pisze:

  http://beststockphotofree.com/

  foty na licencji Creative Commons

  co kilka dni są dodawane nowe foty :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.