Jak uczyć się JavaScript? – książki, kursy i inne cuda…


10 sierpnia 2014 / Mr.Mr


logo języka JavaScriptBoom na uczenie się JavaScript nie mija. Cały czas co raz większe rzesze ludzi chcą wiedzieć jak działa ten język i jak używać go do budowania aplikacji internetowych (zresztą nie tylko internetowych). Sieć pełna jest rozmaitych zasobów, ale jak to zwykle bywa nie wszystkie są warte uwagi, inne są przeterminowane, a jeszcze inne np. niekompletne. Widać więc, że na szukającego wiedzy czycha wiele niebezpieczeństw. Ale nie bójcie się, jeśli dopiero zaczynacie Webroad.pl pomoże Wam znaleźć dokładnie to czego potrzebujecie!

Książki

Z książkami jest jeden istotny problem – szybko się dezaktualizują co w konsekwencji może nawet wprowadzać w błąd niedoświadczonego użytkownika. To jednak nie oznacza, że nie warto czytać książek. Trzymajcie się jednak zasady poszukiwania tytułów związanych bardziej ze schematami i dobrymi praktykami programowania oraz (ewentualnie) takich, które traktują o fundamentach JS. W ten sposób unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek.

„JavaScript i wszystko jasne”

Dla mnie kultową pozycją jest „JavaScript i wszystko jasne” (Eloquent JavaScript). Nie dość, że książka jest dostępna za darmo to jeszcze do tego ma polskie tłumaczenie. Niestety trochę się już jej zestarzało, ale bez obaw – jest drugie wydanie.

JavaScript i wszystko jasne” jest wstępniakiem dla każdego ponieważ książka zaczyna prowadzić czytelnika od podstaw podstaw. Dlatego gorąco polecam ową pozycję każdemy kto rozpoczyna swoją przygodę od zera. Pozycja obowiązkowa dla początkujących!

„Po prostu JavaScript”

Jeśli miałbym wybrać drugą pozycję, która powinna się znaleźć na liście 'do przeczytania’ osoby rozpoczynającej swoją przygodę z JS postawiłbym właśnie na „Po prostu JavaScript”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to chyba jedyna oprócz „JavaScript i wszystko jasne” pozycja dostępna po polsku, która może pomóc osobie na wczesnym etapie rozpoczynania nauki JS. Nie jest to pewnie bardzo mocna rekomendacja, ale… na bez rybiu i rak ryba, a książka jest całkiem przyzwoitą pozycją, więc przeczytanie jej na pewno nie zaszkodzi!

Niestety inne pozycje książkowe albo nie nadają się dla osób początkujących, albo maja 'inne’ wady. Na rynku dostępny jest też dość znany cykl „JavaScript. Ćwiczenia praktyczne”. Miałem okazję przeczytać tylko wydanie drugie i muszę przyznać, że obecnie mogą być problemy z jego aktualnością, ale dostępne jest już wydanie III, więc możliwe że sytuacja się poprawiła.

Jeśli bariera językowa nie jest dla Was problemem (w tej branży raczej nie powinna być) to zachęcam do sięgnięcia do zasobów światowej sieci bo można tam znaleźć znacznie więcej ciekawych pozycji, które jeszcze nie były tłumaczone na język polski.

„Professional JavaScript for Web Developers”

Przykładem dobrej, ale niedostępnej po polsku (o ile wiem) pozycji jest właśnie „Professional JavaScript for Web Developers”. Jednak polecałbym zapoznanie się z tym tytułem dopiero bo przeczytaniu jednego z wymienionych wyżej wstępniaków.

Kursy

Pod tym hasłem rozumiem wszelkie internetowe materiały, których co raz więcej sieci. Które są warte Waszej uwagi?

Mozilla Developer Network

Dodaj sobie to miejsce do zakładek – będziesz zaglądał tam bardzo często. MDN to miejsce gdzie znajdziesz ogromne zasoby wiedzy, a jeśli jeszcze nic nie wiesz to koniecznie przeczytaj to co MDN przygotowało dla 'zielonych’ na sam początek.

Później koniecznie zerknij tutaj bo to właśnie w to miejsce będziesz się najczęściej kierował podczas stawiania pierwszych kroków w pisaniu kodu językiem JavaScript.

Screencast appendTo

Kurs JavaScript na appendto.com to kolejny ciekawy zasób sieci, który może pomóc Ci zdobyć wiedzę potrzebną aby zostać programistą JS. Niestety obecna strona nie jest już aktualizowana, ale można skorzystać z nowej strony autorów, która też oferuje bogaty zakres kursów.

JavaScript is Sexy

Trzeba być na bieżąco z nowościami i różnymi ciekawostkami, których znajomość sprawi, że będziecie lepszymi programistami ;) Mój wybór padł akurat na blog JavaScript is Sexy, ale właściwie każdy dobry blog o tej tematyce będzie pomocny dlatego nie ograniczajcie się poszukajcie rzeczy, która dla Was są najlepsze.

Interaktywne lekcje JS

Ostatnimi czasy w internecie pojawiło się mnóstwo (no sporo powiedzmy) kursów, w których nauka pisania JS odbywa się interaktywnie w postaci zadań kolejno wykonywanych przez uczących się. To rzeczywiście bardzo ciekawy pomysł na zapoznanie się z JavaScript’em i nauczenie się podstaw. Poniżej przedstawiamy trzy interesujące strony:

 • Codecademy – jeden z najpopularniejszych portali kursowych. Wśród bogactwa róznych języków, których możecie się tutaj uczyć znajdziecie też (oczywiśćie) JS
 • Programmr
 • CodeCombat – uczenie się JavaScript w postaci gry – może być lepiej? :-D

Podsumowanie

Myślę, że na początek to wystarczy. Tak na prawdę przed początkującym, który chciałby skorzystać z wyżej wymienionych materiałów czeka już teraz kupa roboty, więc będzie czym zapchać nadchodzące, długie jesienne wieczory.

Na koniec chciałem jednak dopowiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze – po zrobieniu kursu na Codecademy nie będziecie znali JavaScript. Zresztą nie będziecie go też znali po przeczytaniu jednej, czy kilku książek. Proces uczenia się pisania językiem programowania to proces ciągły, który na dodatek najlepiej realizuje się w praktyce, czyli przez pisanie skryptów. Moim zdaniem nic lepiej nie uczy niż praktyka, więc zachęcam Was do tego by jako proces nauki budować własne rzeczy i publikować je w internecie żeby inni mogli się dowiedzieć jakie świetne one są. Może nawet opublikujemy je na webroad? Oczywiście to nie znaczy, że nie trzeba uczyć się teorii. Po drugie kursy interaktywne takie jak Codecademy traktujcie raczej subsydiarnie, a nie jako trzon nauki. To nie jest tak, że możecie zrealizować 'naukę przez praktykę’, o której pisałem wyżej przerabiając kursy online.

Powodzenia!

Zdjęcie: Wikipedia


Tagi:


10 odpowiedzi na “Jak uczyć się JavaScript? – książki, kursy i inne cuda…”

 1. Comandeer pisze:

  >Nie dość, że książka jest dostępna za darmo to jeszcze do tego ma polskie tłumaczenie.
  Z doświadczenia wiem, że jeśli zna się angielski, to lepiej czytać angielskie oryginały ;) Czasami tłumaczenia Heliona są… drewniane.

  Odnośnie książek zapomniałeś o wręcz obowiązkowej pozycji dla każdego szanującego się JS deva: Douglas Crockford „Javascript: The good parts”. Co prawda nie do końca jest to strawne dla całkowicie początkujących, ale zwraca uwagę na wiele ciekawych rzeczy (sam opis gramatyki JS miażdży ;)).
  Co jeszcze z książek? Wszystkie pozycje Zakasa (jest jeszcze AFAIR „Performant JavaScript” czy coś takiego – można z niej się dowiedzieć takich tricków, jak np asynchroniczne forEach dla tablic), Stoyana Stefanova (np „JavaScript patterns”). Doskonała jest także książka „Speaking JavaScript” Axela Rauschmayera (za darmo i oczywiście po angielsku)
  Jest jeszcze książka Com… a nie, jednak (jeszcze) nie ma ;)

  Jeśli chodzi o pomocne strony, to oczywiście warto zapoznać się ze specyfikacją ES 5.1 (żart, nikt nie jest w stanie tego przeżyć :D) i całą dokumentacją WebPlatform (takie MDN, ale od W3C; oczywiście wciąż nie tak kompletne, jak kompendium Mozilli).
  Bardzo dobre artykuły są na TypedArray (szkoda, że tak rzadko się ukazują – niemniej już tam znajdujące się artykuły, np o Web Workers, to jedne z najlepszych opracowań w Sieci) czy 2ality (blog autora „Speaking JavaScript”) – niemniej to już wyższy poziom. Niezłe sztuczki wrzuca też The CSS Ninja (tytuł bloga bardzo myli ;)), ale znów bardzo rzadko się ukazują.
  Na koniec warto wspomnieć o JavaScript.pl – co prawda projekt chyba umarł (Ferrante, no weź!), ale wrzucone tam porady są bardzo dobre. Podobnym, anglojęzycznym (niech nikt się nie waży czytać nieaktualnej polskiej wersji!) zasobem jest JavaScript Garden.
  No i jest jeszcze GitHub i przeglądanie kodu innych JS-owców – IMO najlepszy sposób nauki (tylko nie rzucajcie się od razu na projekty typu express.js czy Stylus – są genialne, ale kod de facto nie ma dokumentacji ;)).

  Jakie pojęcia trzeba sobie jak najszybciej przyswoić? strict mode, IIFE (immediately invoked function expressions), hoisting, scope – to na sam początek winno wystarczyć aż nadto ;)

  BTW weźcie coś zróbcie z Disqusem, bo linków nie widać :P

  • Mr.Mr pisze:

   >>Odnośnie książek zapomniałeś o wręcz obowiązkowej pozycji dla każdego
   szanującego się JS deva: Douglas Crockford „Javascript: The good parts”.
   Co prawda nie do końca jest to strawne dla całkowicie początkujących

   Nie zapomniałem, ale właśnie dlatego że nie jest to książka dla kogoś kto zaczyna pominąłem ;)

 2. Marek pisze:

  Jestem w trakcie czytania JavaScript i jQuery Nieoficjalny podręcznik i jak na razie jestem bardzo zadowolony :)

 3. Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja też dobrze rokuje :D

 4. Mr.Mr pisze:

  >>>JavaScript i jQuery Nieoficjalny podręcznik
  Do jQuery to fajne to, ale nie porusza całości zagadnień. Jeśli chodzi o JS to sama teoria, choć przyznam, że fajnie i zgrabnie wyłożona…

  >>>Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja
  Znowu to co niżej – nie dla beginners :)

  • Comandeer pisze:

   W podręczniku ninja, po przejrzeniu spisu treści, bardzo nie podoba mi się podejście, że JS jest językiem browserowym. Nie jest… a DOM nawet nie jest jego częścią. „Czystszy” JS można uzyskać w środowisku node’owym, o czym niestety nie jest tam wspomniane ani słowem. Dziwi mnie też rozdział o with, które wgl nie powinno być używane (strict mode w ES5 go zabrania). A przy rekurencji np zupełnie nie widzę wspomnienia o IINFE. Jak przeczytam więcej, to będę mógł się więcej wypowiedzieć ;)

 5. Łukasz Pełszyński pisze:

  Moim zdaniem najlepiej użyć platformy do nauki online. Z polskich to
  powstaje codequack.com, na razie kurs Ruby jest od zera totalnego. Wiele
  osób z Rails Girls go robiło i wydaje się spełniać swoje zadanie :)

 6. Edyta Albrecht pisze:

  Ja uczęszczałam na kurs JS do geek factory (stacjonarnie na Śląsku) i jestem bardzo zadowolona. Tutaj też ciekawe zestawienie materiałów do nauki:
  http://www.deluxeblogtips.com/2015/12/118-free-resources-to-learn-javascript.html – mam nadzieję, że komuś się przyda :)

 7. Kamil Dziwota pisze:

  Znalazłem też darmowe interaktywne kursy programowania (np. JavaScript) po polsku tutaj – http://apki.org/ (trochę przypomina https://www.codecademy.com/ ).

 8. KamilDaszkiewicz pisze:

  W obecnych czasach znaleźć materiały do nauki to nie problem. Gorzej jest znaleźć chęci. Samych materiałów w sieci jest pełno, tyle że jak z nich korzystałem miałem wrażenie że czytam ciągle jedno i to samo, tylko pisane słowami innego autora. Później korzystałem z kursów eduweba. I tu właśnie materiały nie są długie bo 8-12 godzin w zależności od wybranego kursu, ale przynajmniej konkretne informacje, od początku, przez tworzenie i wdrażanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.