Recenzja: Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe


4 maja 2014 / Mr.Mr


Okładka Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektoweMimo istnienia ogromnej ilości narzędzi do tworzenia interfejsów użytkownika projektowanie dobrych interfejsów aplikacji wciąż nie jest łatwe. Ta bestsellerowa książka jest jednym z niewielu wiarygodnych źródeł, które pomogą Ci przejść przez istny labirynt wariantów projektowych. „Projektowanie interfejsów” przedstawia najlepsze praktyki i gotowe do wdrożenia pomysły w postaci wzorców UI oraz dostarcza rozwiązań powszechnych problemów w dziedzinie projektowania. Rozwiązania te możesz łatwo dostosować do sytuacji, w jakiej się znajdujesz.

helion.pl

Tytułem wstępu…

Dzisiaj w ramach naszego cyklu biblioteka webmastera postanowiłem zrecenzować książkę pt. Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe autorstwa Jenifer Tidwell, która jest światowej klasy ekspertem w dziedzinie projektowania interfejsów aplikacji.

Myślę, że ta pozycja będzie interesująca nie tylko dla osób zajmujących się projektowaniem, ale również dla wszystkich ludzi zajmujących się procesem tworzenia aplikacji internetowej. Dlatego zachęcam do lektury (tej recenzji i samej książki również :)

O czym jest ta książka?

Sprawa wydaje się dość banalna, ale warto dopowiedzieć, że Projektowanie interfejsów… to tytuł odnoszący się do aspektów koncepcyjnych tworzenia interfejsów, a nie do aspektów technicznych. Oczywiście każdy deweloper wie, że te dwie rzeczy przenikają się właściwie permanentnie, ale w tej pozycji nie znajdziemy informacji o sztuczkach CSS, czy dobrych praktykach pisania JavaScriptu.

Projektowanie interfejsów… to obszerny, szczegółowy i bardzo skrupulatnie przygotowany podręcznik dla osób zajmujących się projektowaniem aplikacji. Zawiera w sobie wiele przykładów i odniesień do rzeczywistych rozwiązań. W książce znajdziemy też przykłady „jak nie tworzyć” interfejsów, które autorka omawia z wypunktowaniem błędów projektantów.

Określenie Projektowanie interfejsów… mianem podręcznika jest chyba najlepszym sposobem na przybliżenie tej pozycji potencjalnemu czytelnikowi. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się o tym jak zachowują się użytkownicy i do czego dążą, zapoznajemy się z prawidłowymi sposobami tworzenia nawigacji serwisu internetowego, otrzymujemy wskazówki dotyczące organizacji elementów strony, przechodzimy szybki kurs projektowania wizualnego… i oczywiście możemy zapoznać się z bogatym zbiorem wzorców interfejsów internetowych, które opisane są w sposób dość szczegółówy z licznymi odniesieniami do rzeczywistych przykładów.

Wzorce projektowe

Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe jest pozycją, której główna siła leży w zebraniu znaczącej ilości wzorców interfejsów oprogramowania i rozłożeniu ich na części składowe połączonego z omówieniem działania i sposobów wykorzystania. Jak to wygląda w praktyce?

Każdy wzorzec analizowany jest z rozbiciem na poszczególne pytania/etapy:

 • Co zrobić
 • Kiedy używać
 • Dlaczego
 • W jaki sposób
 • Przykłady

Ten schemat przewija się przez całą książkę i zapewnia spójne oraz przejrzyste podejście do analizy poszczególnych wzorców. Schemat ten ułatwia też porównania między różnymi wzorcami oraz umożliwia łatwiejsze zrozumienie tego co najtrudniejsze, czyli drobnych, ale istotnych różnic, które często decydują o sensowności stosowania danego wzorca w określonej sytacji.

Autentycznie byłem zdziwiony tym ile wiedzy i doświadczeń tkwi w nawet tak powszechnych dzisiaj elementach interfejsu jak chmurki informacyjne, czy sortowane tabele.

Wrażenia

Nie da się ukryć, że Projektowanie interfejsów jest pozycją kultową i uznawaną za wręcz obowiązkową dla osób, które zajmują się projektowaniem oprogramowania (mówiąć ściślej chodzi o projektowanie user interface). Pewnie dlatego podchodziłem do tej książki z pewnym utrwalonym, pozytywnym nastawieniem. Czy moje nastawienie okazało się słuszne?

Muszę przyznać, że jak najbardziej tak. Osobiście spodziewałem się po tej książce czegoś ciut innego, ale nie mogę powiedzieć, że lektura mnie zawiodła. Wprawdzie częściowo moje wyobrażenia rozminęły się z treścią książki, ale mimo to czytanie kolejnych rozdziałów wciągnęło mnie na wiele (wiele) godzin.

Podsumowanie

Mogę powiedzieć z czystem sumieniem, że Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe zasługuje na najwyższe noty. To tytuł pod względem merytorycznym bardzo bogaty i szczegółowy, a do tego spełnia rolę swego rodzaju podręcznika, którego można używać latami. Akurat w kwestii projektowania interfejsów nowinki i zmiany nie obalają pewnych przyjętych konwencji i nie mamy tu problemu wiecznej nieaktualności książek tak jak w przypadku tytułów poświęconych technologii.

Jedyną rzeczą jakiej mogę się przyczepić to niestety dość suchy i mało atrakcyjny sposób pisania, który jest trochę męczący na dłuższą metę. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia, czy książka miała podobny mankament w oryginalne, ale jest to niewątpliwie dość duży minus dla książki, która poza tym jest tytułem bardzo ciekawym i godnym polecenia.

Moja ocena 9/10

Zobacz fragment książki Kup książkę on-line


Tagi:


5 odpowiedzi na “Recenzja: Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe”

 1. Gość pisze:

  Przejrzałem kawałek, abstrakcja. Sucha teoria prawie o niczym. Tyle :-)

 2. sylwestrus pisze:

  Przecież książki z podobnych serii można znaleźć tutaj http://www.it-ebooks.info/book/2086/ a jeśli komuś przeszkodą jest angielski to niech rezygnuje z profesjonalnego zajmowania sie informatyką :)

  • Mr.Mr pisze:

   Hmm… a myślisz, że ta strona korzysta z 'oficjalnych źródeł’? Poza tym wydaje mi się, że warto nagrodzić autora za jego wysiłek. Jeśli nie chcesz kupować kota w worku poczytaj recenzje (po to są :)

 3. Rafal pisze:

  A jak jest z terminem przydatności tej książki? Czy treści nieprzeterminowaly się przypadkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.